Hasonló termékek
Emergens evolúció
Az emergens evolúció szókapcsolat, amely Lloyd Morgan 20. század eleji emergentista filozófus főművének címét idézi, azt a szemléletmódot akarja nevesíteni, amelyben az élet, a kultúra, a tudomány vagy akár az informatika jelenségeit ismét az újdonságok megjelenése és a világ szintezettsége felől akarjuk értelmezni.
Fjodor Mihajlovics Niëtzky
Széljegyzetek a kései Nietzsche nihilizmus- és esztétikumképéhez
E kötet a kései - a Zarathustra utáni - Nietzsche nihilizmusképét járja körül, különös tekintettel a Dosztojevszkij-élményre, s kiváltképp a filozófus Ördögök-olvasatára. Ha a nihilizmus a nietzschei gondolkodás egyik kulcsfogalma, egyben minden vendégek ama legfélelmetesebbike, aki az ajtónk előtt toporog, akkor némi túlzással más se történik az Ördögök-jegyzetekben, mint a kulcs zárba illesztése, s a fogalom felnyílása. Mi Nietzsche - a kései években egyre inkább összefonódó - ,,jó európaiságának", nihilizmusképének és Dosztojevszkij-olvasmányainak a lényegi összefüggése?
Paradoxes of Existence
Contributions to Kierkegaard Research
The complexity of Søren Kierkegaard’s (1813-1855) œuvre has captured the attention of scholars in many different fields such as philosophy, theology, religious studies, aesthetics, literature and the social sciences. Some interpreters have attempted to define the Danish thinker exclusively as a philosopher, theologian, religious writer, novelist, literary critic, drama critic, literary theorist or psychologist. The present approach differs from these interpretative positions inasmuch as it tries to present the complexity of Kierkegaard’s thoughts and texts, in a way which demonstrates the appropriateness of a variety of different methodological and hermeneutical approaches.
Filozófia és társadalmi remény
A politikai filozófia alapelvei
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják.
Leírás
A 18. század derekán – a német felvilágosodás reményeinek fénykorában – a harmonikus ember antropológiai eszménye mellett elköteleződő „iskolafilozófiai” rendszergondolkodás hanyatlásnak indult. Átalakultak az észlelés- és ismeretelméleti, a motiváció- és cselekvéselméleti modellek, megváltoztak az affektus- és vágyszabályozási normák, átrendeződtek a normalitás és abnormitás határai. A létkiteljesítés új távlatainak igézetében – látszólag paradox módon – megkezdődött a bontakozó individuum metafizikai beszoktatása saját formátlanságába és töredékességébe. A könyv nyomon követi az individuum e formátlanságáért transzcendentálfilozófiai kárpótlást nyújtó kritikai fordulathoz vezető főbb tendenciákat, és egységes „elbeszéléssé” – a 18. századi német felvilágosodás önfelszámolásának történetévé – fogja össze őket.
Forczek Ákos 1984-ben született. Az ELTE BTK-n magyar és történelem szakon végzett, majd filozófiából doktorált.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Forczek Ákos |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 284 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-414-828-9 |
Sorozat | Cogito könyvek sorozat |