Hasonló termékek
Aporiák próbatétele
Maga a címbéli kifejezés, pontosabban az általa megjelölt törekvés, illetve az ennek révén előidézett gondolati és egzisztenciális tapasztalat Jacques Derrida filozófiai tevékenységének központi eleme. Bár a szövegek közül kettő tárgyalja kifejezetten a dekonstrukció filozófiáját, a dekonstruktív éthosz mindegyik írást áthatja. Áthatja, hiszen, Derrida önértelmezése szerint, a dekonstrukció nem filozófia, nem tudomány, nem módszer, nem doktrína, nem is mechanikusan alkalmazható értelmezői vagy kritikai eljárás, hanem egy különös készenlétre épülő attitűd manifesztációja.
Aporia, ez a filozófia ősi rétegéből ránk hagyományozódott szó valójában a filozofálás eredendő tapasztalatát nevezi meg: a határaira kifuttatott gondolkodás elakadásának, egy helyben toporgásának a tapasztalatát, amely a könyv filozófus hőseinek mindegyikét elérte előbb vagy utóbb, köztük Nietzschét és Heidegger, Husserlt és Mannheim Károlyt, Vajda Mihályt és Jacques Derridát.
Kicsák Lóránt a XIX. és XX. századi német és francia filozófia kutatója, az Egri Eszterházy Károly Főiskola docense. Jacques Derrida műveiből készült fordításai (Az idő adománya, 2013; Bitangok, 2015; Törvényerő, 2016) a francia filozófus egyik legértőbb magyar tolmácsolójává tették. Kutatási területén belül az utóbbi időben különös hangsúlyt kapott a performativitás elmélete és Michel Foucault filozófiai életműve.
Tanulmányok az emberi megismerés alapelveiről és más írások
Logika és gondolkodás
A megismerés elméletei a korai felvilágosodásban
A transzcendentális probléma
A dolgok (és a szavak)
A fenomenológiai kutatás kortárs problémái
Vissza a dolgokhoz! – ez volt a fenomenológiai mozgalom jelszava. A cél: elfogulatlanul, a megcsontosodott, felül nem vizsgált fogalmi rendszerektõl megszabadulva vizsgálni magát a tapasztalatot, melyben a dolgok adódnak. Az elmúlt évszázadban azonban kiderült, hogy a szavak nem zárhatók ki a filozófiai kutatásból, számot kell vetni az idõközben hagyománnyá nemesedett-rögzült fenomenológiai szövegekkel csakúgy, mint egyéb filozófiai irányzatok és más tudományok eredményeivel.
Leírás
Hogyan változtathatunk az életünkön?
Elérhető-e a boldogság?
Hogyan található meg a motiváció?
Mit jelent tudatosnak lenni?
Mi a fejlődés?
Mi az élet értelme?
Kimondva vagy kimondatlanul, a legtöbb embert folyamatosan foglalkoztatja a kérdés, hogy mi az élet értelme, hogy van-e, lehet-e értelme egyáltalán. Számtalan formában felmerül és megjelenik, rengeteg más kérdés és gondolat mögött meghúzódik, akkor is, ha ezzel nem vagyunk tisztában.
Mi alapján választunk magunknak éppen olyan életutat, amilyet? Miért küzdünk bizonyos dolgokért, célokért? Miért éppen azokért, amikért? Miért adjuk fel olykor a küzdelmet? Miért próbáljuk mégis újra?
Mi késztet bennünket arra, hogy minden reggel felkeljünk és tegyünk, tapasztaljunk? Mi az, ami hajt, és mi ennek az egésznek az értelme?
Ez a könyv arra tesz kísérletet, hogy mindenki számára könnyen érthetően bemutassa, hogyan működünk, és a működésünk alapján hogyan tudjuk megvalósítani céljainkat, kihozni a bennünk rejlő lehetőségeket, miként tudunk változtatni az életünkön, ha akarunk.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Török-Szabó Balázs |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 164 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 9789634146643 |
Sorozat | Fontanus Könyvek sorozat |