Hasonló termékek
Császárságból a diktatúrába
A kötet rendszerezett, problémacentrikus és gazdag jegyzetanyagot vonultat fel, emellett életrajzi összefoglalók és egy részletes időrendi áttekintés teszik igazán használható kézikönyvvé.
Demokrácia és diktatúra Németországban 1918–1945. 1.kötet
A kötetek az 1918. novemberi forradalom és a császárság bukását követő Németország két meghatározó korszaka, a weimari köztársaság (1919–1933) és a nemzetiszocialista diktatúra (1933–1945) egyedülálló elemzését és forrásfeltárását tartalmazzák.
Az olasz politikai rendszer kontinuitása és diszkontinuitása
A szerző sokrétűen analizálja az olasz egység után létrejött alkotmányos monarchia politikai működését és a kibontakozó pártstruktúra kiépülését. A maga összetettségében tárja fel a fasizmus hatalomra kerülésének körülményeit, a korporatív diktatórikus rendszert és fajelméletének romboló hatását.
A német császárság 1871-1918
A német császárságot 1871. január 18-án, a győztes németfrancia háborút követően a versailles-i palota tükörgalériájában kiáltották ki. A porosz Hohenzollern-dinasztia vezetésével, kisnémet bázison először alakult meg a németek nemzeti állama. A császárság bel-és külpolitikai fejlődésére 1890-ig első kancellárja, Otto von Bismarck személyisége nyomta rá bélyegét. A Német Birodalom a 19. század utolsó évtizedeiben jól fejlett ipari állammá vált.
Az első világháború 1914–1918
1914. július végén a négy nagyhatalom (a Német Birodalom, Ausztria–Magyarország, Franciaország és Oroszország) – különböző gyarló megfontolásból – tudatosan vállalta az európai háborút, s azért valamennyien felelősek voltak. Létfontosságú érdekeik kölcsönösen kizárták egymást, ez vezetett az általános háborúhoz.
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Ausztria a 20.században
Ausztria és Magyarország 1867–1918 között államszervezetileg is kapcsolatban állt egymással. Az első világháborút lezáró békeszerződések nyomán azonban útjaik és történelmi fejlődésük elvált egymástól. A 20. század első harmadában a két ország európai szintű gondolkodói részéről ugyan több kísérlet történt országaik közelítésére és a dunai térség államainak együttműködésére, de a nagyhatalmi politika és a nemzeti rivalizálás végül meghiúsított minden összefogást.
Válogatott politikai írások
A könyvet ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a francia kultúra és politikai gondolkodás iránt, a szűkebb szakmának éppúgy, mint a nagyközönségnek.
Leírás
A nemzetiszocialista korszak autentikus belpolitikai dokumentumainak és a náci vezetők beszédeinek megismerésével eljuthatunk a "Harmadik Birodalom" legmélyebb szöveteibe, amely mind ez ideáig homályban maradt a hazai, de részben a német történeti feldolgozásokban is. Megtudhatjuk, hogy a náci vezetés milyen intézkedésekkel egységesítette a német népet a szociálpolitikában, hogyan szerelte le és nyerte meg magának a munkásságot, a parasztságot, az ifjúságot, s hogyan kezelte a kultúra és az oktatás ügyét. A lakossági és faji politikát, valamint a "végső megoldást" tárgyalva mélyére hatol Hitler antiszemitizmusának és egyházpolitikájának. A kötetből kiderül, hogy a rendszer miből finanszírozta a második világháborút. Külön fejezet tárgyalja a náci rendszerrel szembeni ellenállást is. A külpolitikai fejezetekben Németország nemzetközi tevékenységével párhuzamosan bepillantást nyújt a korszak európai fejleményeibe, hiszen Németország történet mindig meghatározta Európa történetét is.
A 320 oldal dokumentum zöme most jelenik meg először magyarul. A tényfeltáró kötet tanulságos olvasmány mindannyiunk számára.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Németh István |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 760 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789632360362 |