Hasonló termékek
Tanulmányok az ókori Izrael kultuszáról
Kötetünk nem a hagyományos értelemben vett kultusztörténet, jóllehet vizsgálódásaink során általában történeti perspektívába helyezzük a kérdéseket. Igyekeztünk egyes problémáknak az izraelita gondolkodásban tetten érhető legkorábbi felmerüléséig visszanyúlni; de nem felejtkeztünk meg arról sem, hogy néhány helyen egészen a korai zsidóság irodalmáig futtassuk ki anyagfeldolgozásunkat - az ókori Izrael ezen általában kevéssé ismert korszaka ugyanis sok meglepetéssel tud szolgálni az érdeklődőknek.
Elméletek az Európai egységről I.
Az Európai Unióról és Magyarország uniós csatlakozásáról megjelenő információk, könyvek és kiadványok sokasága mellett talán méltatlanul szorul háttérbe az európai építés olyan fontos eleme, azt is mondhatnám alapköve, mint magának az európai gondolatnak, az európai eszme fejlődéstörténetének vizsgálata. Pedig Európa igen hosszú bölcseleti múltra tekint vissza.
Kérdéstilalom
A könyv egy sötét időben élő filozófus politikai filozófiájának rekonstruálására tesz kísérletet. Eric Voegelin \(1901-1985) volt az a politikai filozófus, aki a modernség válságát diagnosztizálva legfőbb céljának tekintette, hogy a politikatudományt megrendült helyzetéből helyreállítsa. Voegelin saját feladatának a válság leküzdését, a rend helyreállítását,a valóság és egyben a politikai visszaszerzését tekintette. Ezt a feladatot egyenértékűnek gondolta a politikatudomány megújításával. A megújuláshoz azonban Voegelin szerint nem előre, hanem vissza kell lépni, egészen a klasszikus politikai filozófia szemléletmódjáig.
Európa és az Oszmán Birodalom a XVI-XVII. században
A könyv a XVI-XVII. századi vallásos, politikai, diplomáciatörténeti irodalom és útleírások körébe tartozó dokumentumok, politikai értekezések és esszék alapján mutatja be, hogy a kora újkori politikai gondolkodók hogyan képzelték el az európai államok közötti szövetségi politikát, s milyen szerepet játszott mindebben az oszmán támadásokkal szembeni védekező harc megszervezésének szükségessége. Ezzel párhuzamosan azt is vizsgálja, milyen szerepet töltött be egy más típusú társadalommal való összehasonlítás kihívása az európai politikai gondolkodásban.
Átalakuló hagyományok
Tanulmányok a korai zsidóság és a születő kereszténység irodalmából
Leírás
AZ 1918. NOVEMBERI FORRADALOM
ÉS A WEIMARI KÖZTÁRSASÁG
A kötetek az 1918. novemberi forradalom és a császárság bukását követő Németország két meghatározó korszaka, a weimari köztársaság (1919–1933) és a nemzetiszocialista diktatúra (1933–1945) egyedülálló elemzését és forrásfeltárását tartalmazzák.
A német történelem kevés fejezete vitatott annyira, mint a weimari köztársaság tizennégy éves drámai története. A korszak a klasszikus modernség nagy laboratóriuma volt: a kulturális feltörekvés, az üres hagyományoktól való megszabadulás, a világra nyitott művészi és értelmiségi avantgárd rendkívüli diadala. Ugyanakkor az első német köztársaság történetéhez erőszakos puccskísérletek, vágtató infláció, tömeges munkanélküliség, politikai radikalizmus, válságok és a demokrácia bukása is kapcsolódik. Kudarca a világtörténelem legnagyobb katasztrófáinak egyikéhez vezetett.
Mivel Weimar egyúttal a németek első nagy lehetősége volt a parlamenti demokrácia elsajátítására, története a második szövetségi köztársaság (1949–1990) tanulóéveinek, illetve az 1990-ben egyesült demokratikus német nemzetállamnak az előtörténete is. Ezért a kötet nélkülözhetetlen a 20. századi német történelem mozgástereinek és alternatíváinak megismeréséhez.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Németh István |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 270 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789632360355 |