Hasonló termékek
European Politics. Crises, fears, and debates.
Jugoszlávia és utódállamai; a délvidéki magyarság
Tanulmányok, helyzetjelentések, helyzetértékelések, javaslatok.
1918–1981–1989–1995–2001
Audiatur et altera pars - Czine Ágnes 65
Ünnepi kötet, tanulmányok Czine Ágnes professzor 65. születésnapja tiszteletére
Szerkesztette: Domokos Andrea, Homicskó Árpád Olivér, Miskolczi-Bodnár Péter, Tóth J. Zoltán
Magyarország külkapcsolatai Latin-Amerika egyes országaival a hidegháború korai szakaszában
(1945 - 1959)
A kötet a második világháború vége és a kubai forradalom győzelme közötti időszakban vizsgálja Magyarország és az egyes latin-amerikai államok külkapcsolatát, és a magyar külpolitikának a térségre vonatkozó, időről időre megfogalmazott általános irányelvei által felvetett problémákat.
Nemzetközi jog
Ez a könyv azzal a szándékkal íródott, hogy segítségével a nemzetközi jogot féléves kurzus keretében hallgató diákok, illetve a tárgyat két szemeszteren át nem jogi egyetemeken tanulók emészthető mennyiségben és közérthető formában ismerkedhessenek meg a jogterülettel. A jegyzet a magyarországi nemzetközi jogi oktatás felépítését és a kontinentális tankönyvek szerkezetét követi, így az angolszász jegyzeteknél jóval csekélyebb hangsúlyt fektet a jogesetek és bírósági ítéletek bemutatására. Célja, hogy olvasóinak bemutassa a nemzetközi jog alapfogalmait, valamint fontosabb szabályozási területeit és a nemzetközi szervezetek világát.
Döntéshozatal és jogalkotás az Európai Unióban
Az uniós döntéshozatal és jogalkotás, annak intézményei, eljárásai és érdekérvényesítési jelenségei növekvő figyelmet kapnak a hazai felsőoktatásban. Több egyetemen és főiskolán rendszeresen hozzáférhetők olyan kurzusok, melyek ezek elméletével és gyakorlatával igyekeznek megismertetni a hallgatókat, amihez azonban a magyar nyelvű uniós irodalom egyelőre kevés támogatást kínál.
New Trends and Recurring issues in the Study of Religion
Beszélgetések Sárkány Mihállyal
Közreadja Vargyas Gábor
Leírás
A szerző személyes élményei – damaszkuszi nyelvtanulástól kezdve vallási kultúrák határvidékén szerzett tapasztalataiig – elevenen szövik át az elméleti reflexiókat ebben a hiánypótló kötetben. Iványi Márton Közép-Európa szellemi és történeti távlataiból vizsgálja az iszlám vallás teológiai és kulturális alakzatait. A szerző a középkortól napjainkig ívelő időhorizontban fogja át az iszlám és a kereszténység találkozásainak, kölcsönhatásainak és félreértéseinek rétegzett történetét, és külön figyelmet szentel annak a kérdésnek, hogy milyen hatást gyakorolt a térség vallási tudatára a (feltehető) Árpád-kori kripto-muszlim jelenlét, az izmaeliták közép-európai megjelenése, a keresztes hadjáratok, valamint a mohácsi trauma és az oszmán expanzió.
A kötet hat főfejezete olyan kérdésekre reflektál, mint a képábrázolás tilalma és a taqiyya vallásjogi fogalma, vagy a civiliziciók középkori együttélésének és szövetségeinek realitása. A szerző különösen élesen vizsgálja, hogyan alakult az iszlám képe a közép-európai tudományos, politikai és vallási diskurzusokban a 11. századtól egészen a 20–21. századi globális kihívásokig.
A történelmi elemzései mellett a kötet rendkívüli hangsúlyt fektet a vallásközi és tudományközi párbeszéd megteremtésére. A szerző kritikus és empatikus hangon járja körül az iszlám és a kereszténység közötti különbségek és kapcsolódások kérdéskörét, miközben arra is választ keres, hogy miként értelmezhetjük újra Közép-Európa és az iszlám kapcsolatát napjaink összetett történeti és kulturális perspektívájából. Az iszlám világ belső sokszínűségét és az európai szemléletmód vakfoltjait egyaránt bemutatva ez a könyv izgalmas olvasmányt kínál mindazoknak, akik nem csupán a világvallások és kultúrák közötti viták tárgyát, hanem a párbeszéd lehetőségét is keresik.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Iványi Márton |
Megjelenés | 2025 |
Terjedelem | 152 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-646-225-3 |