Hasonló termékek
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
Emigráció és identitás
56-os menekültek Svájcban
Az 56-os forradalom leverése után kb. 200000 magyar hagyta el az országot. Svájc 13000-nek nyújtott menedéket. A munka elsőrangú kérdése: a kiválasztott tanúk beszámolója nyomán az elmúlt korszak emléknyomait felfedezi. Milyen sajátos módon reagáltak új élethelyzetükre a menekültek? A munka magját a velük folytatott beszélgetések képezik.
Gondoljuk újra a polgári radikálisokat
A könyv egy probléma újragondolására vállalkozik. A polgári radikalizmus kérdését ugyanazért kell felvetnünk, amiért Francois Furet tartotta szükségesnek a francia forradalom újragondolását.
Mítosz és emlékezet
A könyvben politikai mítoszok elemzésére történik kísérlet, visszavezetve az olvasót a Monarchia számtalanszor újraírt felbomlástörténetének forrásvidékére. A munka az elmúlt évszázad mítoszait olyan fiktív elbeszélésekként mutatja be, amelyek alkalmasak meghatározott világszemléletek közvetítésére, a szemtanú „hiteles” beszámolójába kódolva bele az ideológiai tartalmat.
A forradalom visszanéz
Sándor Iván könyve több nemzedékhez szól. Azokhoz is, akik még átélték az ötvenhatos forradalmat és szabadságharcot, és azokhoz a fiatalokhoz is, akik talán semmit sem tudnak róla.
Leírás
Zachar Péter Krisztián kötete az 1848/49-es szabadságharc korai szakaszába, az önvédelmi háború kezdeti időszakába enged betekintést. A szerző arra vállalkozott, hogy a hazai szakirodalmi feldolgozások, forráskiadványok és levéltári állagok mellett elsősorban a bécsi Hadilevéltár anyagainak, illetve az osztrák-német történetírás legújabb eredményeinek hasznosításával rajzolja meg a magyar nemzettudat számára oly meghatározó, Pákozd-Sukoró térségben lezajlott első sikeres csatát követő hónapok történéseit. Munkája kiindulópontja az a politikai helyzet, mely - az áprilisi törvények uralkodói szentesítése ellenére - végleges kenyértöréshez vezetett a bécsi udvari körök és a pest-budai kormányzat között. Ezt követően a monográfia középpontjában egyfelől a nyugat-magyarországi hadszíntér, a magyar fősereg alsó-ausztriai hadjárata, valamint a mellékhadszíntérnek tekintett felső-magyarországi történések, különösen az ilyen részletességgel mindeddig a magyar történetírás részéről még be nem mutatott, Balthasar Simunich vezette cs. kir. betörés áll.
A szerző mindemellett vizsgálatába vonja a bécsi októberi forradalom hatását, az Olmützben (Alamócban) kialakuló udvari politikát (a „kamarilla" tevékenységét), különösen Felix zu Schwarzenberg herceg miniszterelnök és Alfred Candidus Ferdinand zu Windisch-Grätz herceg tábornagy személyiségét, majd az 1848. december közepén meginduló ellenforradalmi támadás politikai-katonai hátterének előkészítését is. A kötetet - az események követhetősége érdekében - térképek és hadrendek egészítik ki.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Zachar Péter Krisztián, Zachar Viktor |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 224 oldal |
Kötészet | Ragasztott papírkötés |
ISBN | 9789632361314 |
Fordító | Zachar Viktor |