Hasonló termékek
Eulogioshoz
A kötet címlapján a Tábor-hegyi esemény látható egy 8. századi görög kézirat miniatúráján (Cod. Par. Gr. 510. Fol. 75.). Egyszerre jelenik meg rajta Mózes és Illés könnyedsége a Megdicsőülttel való közvetlen közösségben, illetve a megalázkodó tanítványok zavarodottsága. Az Eulogioshoz írt levél szerzője, Euagrios Pontikos (+ 399) kis-ázsiai származású, a második egyetemes zsinat teológusa, majd az egyiptomi szerzetesi életforma megvalósítója és teoretikusa.
Evagriosz Pontikosz a gondolatokról
Az embert rosszra csábító kísértés mibenléte mint kérdés már a Szentírás első lapjain felbukkan. Az Egyiptomban megjelenő korai szerzetesség sivatagi atyái, akik „mindentől távol mégis mindennel harmonikus egységben” éltek, az emberi lélek mélységeire való érzékenységgel írják le a kísértéssel járó belső folyamatokat. A démonok által sugallt gonosz gondolatok „specialistája”, pontuszi Evagriosz, a 4. századi sivatag egyik legjelentősebb szerzetesírója. Tanítása meghatározó a keleti és a nyugati lelkiség történetében. A jelen kötet négy rövid művének fordítását tartalmazza bevezetővel és jegyzetekkel.
A Zarándokénekek
A Zarándokzsoltárok, a Lectio divina sorozat legújabb kötete száraz, szilárd táplálék. A fiatal tudós szerző az imaszöveg, mint istentapasztalat genezisét és áthagyományozódását vizsgálja. Az inspirált, hitünk szerint kinyilatkoztatott ősi zsoltári imádságokhoz tisztelettel, mégis nagy bátorsággal közelít. Otthonosan mozog a biblikus szakirodalomban, az ősi kéziratok és a költészet világában.
Az alázat és a gőg fokairól. A megtérésről
Szent Bernát (1090-1153) a ciszterci Clairvaux apátja, a tizenkettedik század egyik legkiemelkedőbb személyisége, s talán túlzás nélkül az egyész nyugati, középkori, latin nyelvű szerzetesi irodalom legnépszerűbb írója.
Adj áldást, Atya!
A kötet a huszadik századi ortodox atyák igehirdetéséből ad válogatást. Általuk szeretne hírt adni egy Magyarországon talán kevéssé ismert világról. és egyúttal tudatosítani az olvasókban azt, hogy a keleti kereszténység nem csak a tiszteletreméltó régmúlthoz, bizantológiai könyvek lapjaira tartozik, hanem hogy egy mind a mai napig élő hagyományról van szó. E kötet egyúttal némi bepillantást nyújt az élő ortodoxiába.
Leírás
Könyvében Bernhard Welte a keresztény hit emberi előfeltételeinek megvilágítására vállalkozik. Az egész létezést megalapozó hit, a kifejezett (általános) istenhit és az emberek között megvalósuló hit természetét leírva jut el a sajátosan keresztény hit alapszerkezetének felvázolásához. A türelmes, szerény, de határozott gondolatmenet végkövetkeztetése, hogy a Jézuson keresztül Istenbe vetett hit összefoglalja és beteljesíti a hit valamennyi egyéb formáját. Welte józan és árnyalt fejtegetései közérthető bevezetést nyújtanak a kereszténység önértelmezésének egyik fontos dimenziójába.
Bernhard Welte (1906-1983) Martin Heidegger tanítványa és barátja, a vallásfilozófia professzora a freiburgi egyetemen, a 20. századi megújuló katolikus filozófia egyik legérzékenyebb alakja, aki szakfilozófiai értekezésein kívül gyakran kamatoztatta didaktikai képességeit a szélesebb olvasóközönséghez szóló rövidebb összefoglalásokban is.
Paraméterek
Kiadó | L'Harmattan / Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola |
Kiadás éve | 2013 |
Oldalak száma | 118 oldal |
ISBN | 9789632367026 |
Fordította | Görföl Tibor |
Sorozat | Sapientia - Sensus fidei fidelium könyvek sorozat |