Hasonló termékek
A történész mikroszkópja
A mikrotörténelem elmélete és gyakorlata
Jelen könyv az első átfogó bevezetés a mikrotörténelem historiográfiájába és elméletébe. A microstoria bemutatása után megvizsgálja, milyen hatást gyakorolt előbb a francia, illetve a német történetírásra, majd pedig az angolszász történészekre.
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
Magyarország története az ókorban: Kelták és rómaiak
Szabó Miklós és Borhy László akadémikusok több évtizedes kutatási tapasztalatukra és tudományos eredményeikre támaszkodva készítették el ezt az összefoglalást, amely részletesen és széles földrajzi valamint történelmi és kulturális összefüggéseiben taglalja Magyarország területe késő vaskori népeinek és római kori lakosságának történelmét.
Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek
A bűn nyomában
A budapesti bűnözés társadalomtörténete 1896-1914
A könyv arra a kérdésre keresi a választ, hogy 1896 és 1914 között hogyan jelent meg a hivatalos jogi, rendőri, kriminológiai, valamint a társadalmi diskurzusban a modern nagyvárosi bűnözés kérdése. A statisztikusok már a 19–20. század fordulóján megkísérelték a bűnözés mutatóinak elemzését, s ekkor jött létre a bűnözéssel foglalkozó tudomány, a kriminológia is. A rendőrség bűnözőképét ugyanakkor egyértelműen a „rovott múltúak” koncepciója határozta meg.
Zsellérből polgár – társadalmi változás egy dunántúli kisvárosban
Keszthely társadalma 1740-1849
A szerző nem egyszerűen adalékokkal szolgál egy korszak történetéhez, különösen nem pusztán tények tengerét hozza a felszínre: a kötet alapján részben újraírható a vizsgált időszak, a 18. század második és a 19. század első felének magyar társadalomtörténete.
A keleti kelták
A késő vaskor a Kárpát-medencében
Minthogy idestova 30 éve nem jelent meg hasonló összefoglalás a Kárpát-medence késő vaskoráról, a keleti kelták történetét, kultúráját és művészetét bemutató, gazdagon illusztrált kötet túlzás nélkül hézagpótlónak minősíthető. A további tájékozódást a függelék segíti, amelyben az ókori forrásokból ismert késő vaskori népek, illetőleg kelta törzsek listája, a legfontosabb régészeti lelőhelyek repertóriuma és a késő vaskorra vonatkozó részletes bibiliográfia található.
Kép, mozgókép, megértés
Vissza a filmekhez! – ebben a rövid, jelmondatszerű felszólításban ragadható meg Gyenge Zsolt könyvének fő célkitűzése. Méghozzá vissza a filmek (vizuális) tapasztalatához.
Leírás
A kötetben olvasható írások a történészek műhelyébe engednek bepillantást. A kulcsfogalom a reflexió: először is a tanulmányok maguk nem mikrotörténelmiek, hanem a mikrotörténelem klasszikus és hazai alkotásaira reflektálnak; továbbá mindegyik két-három mikrotörténelmi munkát hasonlít össze, hiszen összehasonlító perspektívában jobban kidomborodnak ezeknek a könyveknek mind az erényeik, mind a hibáik; végül pedig a tanulmányokat a szerzői kollektíva további tagjainak reflexiói kísérik, demonstrálva a történetírás diskurzus-mivoltát. A kötetből tehát egyfelől körképet kaphatunk a mikrotörténelemről, beleértve ennek legfontosabb és legfrissebb alkotásait, másfelől pedig ez a könyv többszörösen is reflexió a mikrotörténelemre: mikrotörténelem „másodfokon”.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Papp Gábor, Szijártó M. István |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 304 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789632363318 |
Sorozat | Mikrotörténelem |