Hasonló termékek
1956 képtára
E könyv címe láttán a kevésbé tájékozott is jól tudja, hogy csak virtuálisan számolhatunk 56 képtárával. A maga fizikai valóságában csak fragmentáltan, különböző gyűjteményekbe szétszórva találhatók ide tartozó művek. Nyilván nem ismerjük ezen alkotások összességét, csupán feltételezéseink, sejtéseink lehetnek arról, hogy az általunk ismert, ismertetett képek csak egy részét – bár föltehetően releváns, meghatározó hányadát – jelentik az elképzelhető teljesnek.
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
Emigráció és identitás
56-os menekültek Svájcban
Az 56-os forradalom leverése után kb. 200000 magyar hagyta el az országot. Svájc 13000-nek nyújtott menedéket. A munka elsőrangú kérdése: a kiválasztott tanúk beszámolója nyomán az elmúlt korszak emléknyomait felfedezi. Milyen sajátos módon reagáltak új élethelyzetükre a menekültek? A munka magját a velük folytatott beszélgetések képezik.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Mítosz és emlékezet
A könyvben politikai mítoszok elemzésére történik kísérlet, visszavezetve az olvasót a Monarchia számtalanszor újraírt felbomlástörténetének forrásvidékére. A munka az elmúlt évszázad mítoszait olyan fiktív elbeszélésekként mutatja be, amelyek alkalmasak meghatározott világszemléletek közvetítésére, a szemtanú „hiteles” beszámolójába kódolva bele az ideológiai tartalmat.
Gondoljuk újra a polgári radikálisokat
A könyv egy probléma újragondolására vállalkozik. A polgári radikalizmus kérdését ugyanazért kell felvetnünk, amiért Francois Furet tartotta szükségesnek a francia forradalom újragondolását.
Leírás
Báthory István erdélyi fejedelem 1575-ben hatalmas esélyt kapott: lengyel nemesek egy csoportja meghívta őt a lengyel trónra. A koronára azonban többen pályáztak, és Báthory csak akkor maradhatott versenyben, ha vállalja, hogy feleségül veszi Jagelló Annát, a királyi család utolsó, még Lengyelországban élő tagját. A leendő menyasszony nem tartozott korának ünnepelt szépségei közé, nem volt különösebben okos, és nagy vagyon sem várt rá. Ennek ellenére az előző húsz esztendő során tizenhét kérője akadt, házasságkötésre azonban különböző okok miatt mégsem került sor. A korosodó királylány egyre elkeseredettebben próbált férjet találni, így Báthory potenciális sikere az ő számára is a nagy lehetőséget jelentette. Könyvünk ennek a tisztán érdekházasságként induló kapcsolatnak a politikai intrikákkal, emberi drámákkal, csalódásokkal teli történetét szeretné közelebb hozni a mai olvasóhoz úgy, hogy közben bemutatja a kor számos, ma már alig ismert színes egyéniségét, dinasztiáját, akik a két főszereplő életében jelentős szerepet játszottak. A Múltidéző Zsebkönyvtár kötetei régi korok tájait, embereit, szokásait és különlegességeit elevenítik meg. Olyan érdekes szereplőket, eseményeket állítanak a középpontba, akikről és amelyekről tanultunk, hallottunk, de valójában nagyon keveset tudunk, pedig megérdemelnék, hogy az évszázadok porát lefújjuk róluk. A sorozat zsebben, táskában könnyen elférő kis kötetei bárhová elkísérik az olvasót, a szórakoztató, olvasmányos stílus pedig reményeink szerint abban segít, hogy múltunk homályba olvadó alakjai azután is velünk maradhassanak, ha már letettük a könyvet.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Horn Ildikó |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 188 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789632360072 |
Sorozat | Múltidéző zsebkönyvtár |