Hasonló termékek
Reformer vagy lázadó?
Bethlen Miklós és kora
Ez a tanulmánykötet a Bethlen Miklós halálának 300. évfordulójára az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megrendezett konferencia előadásain alapul. A könyv szerzői - különböző tudományszakok: a történelem, a helytörténet, az irodalomtörténet, a filozófia, a mentalitástörténet, a művelődéstörténet képviselői - egymás vizsgálódásait megvilágítva alkotnak korszerű képet Bethlen Miklósról és koráról.
Török szövetség - Habsburg kiegyezés. A Bocskai-felkelés történetéhez
Házasság a régi Magyarországon
16–17. század
Sok forrás adatai alapján írja le a jó házasság társadalmi normájának érvényesülését, valamint ugyancsak sok forrás segítségével a norma sérelmeit. A könyv különös érdekessége az, hogy egyszerre szól hatalmas várak és falusi kis házak lakóiról.
Jelkép, rítus, udvari kultúra
Egy közép-európai odüsszeia a 17. században
Harsányi Nagy Jakab élete
Harsányi Nagy Jakab életrajza a 17. századi Európa számos helyszínére kíséri el az olvasót és több szempontból kísérli meg a szokatlan karrier értelmezését.
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
Fejedelmek gyógyítói
"Ő felségének" - írta 1629 februárjában Bethlen Gábor fejedelemről az öccse Sárospatak urának - "bizony nincs olyan egészsége, az mint kívántatnék, mert nagy főfájás uralkodik sok esztendőktől fogva ő felségén, ... néha nehezen veszen lélegzetet, mikor valami hosszú grádicson kell felmenni, sőt éczaka is reá jő néha ő felségére, ki ... ha elhatalmaznék, nehéz és félelmes dolog követhetné, de az doctorok jó reménységben valának isten után abból, hogy ő felségéről elvehetik."
A történelmi filmek szociológiája
Miért azonosulunk a Megáll az idő kamasz hőseivel? Miért dőlünk be Mel Gibson skótszoknyájának? Miért olyannak látjuk a múltat, amilyennek a Titanic vagy éppen a Csinibaba megmutatja? És fordítva: miért éppen olyannak mutatja, amilyennek képzeljük?
Leírás
Báthory István erdélyi fejedelem 1575-ben hatalmas esélyt kapott: lengyel nemesek egy csoportja meghívta őt a lengyel trónra. A koronára azonban többen pályáztak, és Báthory csak akkor maradhatott versenyben, ha vállalja, hogy feleségül veszi Jagelló Annát, a királyi család utolsó, még Lengyelországban élő tagját. A leendő menyasszony nem tartozott korának ünnepelt szépségei közé, nem volt különösebben okos, és nagy vagyon sem várt rá. Ennek ellenére az előző húsz esztendő során tizenhét kérője akadt, házasságkötésre azonban különböző okok miatt mégsem került sor. A korosodó királylány egyre elkeseredettebben próbált férjet találni, így Báthory potenciális sikere az ő számára is a nagy lehetőséget jelentette. Könyvünk ennek a tisztán érdekházasságként induló kapcsolatnak a politikai intrikákkal, emberi drámákkal, csalódásokkal teli történetét szeretné közelebb hozni a mai olvasóhoz úgy, hogy közben bemutatja a kor számos, ma már alig ismert színes egyéniségét, dinasztiáját, akik a két főszereplő életében jelentős szerepet játszottak. A Múltidéző Zsebkönyvtár kötetei régi korok tájait, embereit, szokásait és különlegességeit elevenítik meg. Olyan érdekes szereplőket, eseményeket állítanak a középpontba, akikről és amelyekről tanultunk, hallottunk, de valójában nagyon keveset tudunk, pedig megérdemelnék, hogy az évszázadok porát lefújjuk róluk. A sorozat zsebben, táskában könnyen elférő kis kötetei bárhová elkísérik az olvasót, a szórakoztató, olvasmányos stílus pedig reményeink szerint abban segít, hogy múltunk homályba olvadó alakjai azután is velünk maradhassanak, ha már letettük a könyvet.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Horn Ildikó |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 188 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789632360072 |
Sorozat | Múltidéző zsebkönyvtár |