Hasonló termékek
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Mikrotörténelem másodfokon
A kötetből egyfelől körképet kaphatunk a mikrotörténelemről, beleértve ennek legfontosabb és legfrissebb alkotásait, másfelől pedig ez a könyv többszörösen is reflexió a mikrotörténelemre: mikrotörténelem „másodfokon”.
Bevezetés a világrendszer-elméletbe
A könyv diákoknak, társadalomtudósoknak és nem szakmabeli érdeklődő olvasóknak egyaránt ajánlható, belőle első kézből kapható teljes áttekintés napjaink társadalomtudományának egyik meghatározó paradigmájáról.
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása
A szerző a paraszti gazdálkodás és társadalom kialakulását és átalakulását kíséri végig négy történelmi - a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista - korszakon keresztül. Kitér a hazai viszonyok régiónkénti különbségeinek elemzésére, valamint a magyar viszonyok európai térben való elhelyezésére.
Köztes terek
A rendszerváltás utáni nyócker identitása
A Köztes terek a közelmúlt "nyóckerét" vizsgálja, vagyis azt a városnegyedet, amely a rendszerváltás utáni rövid életű, mégis egyedülálló roma identitásépüléseknek, kulturális gyakorlatoknak, önreprezentációs kísérleteknek volt a helyszíne.
Az önazonosság alakváltozásai az abszurd drámában
Samuel Beckett, Harold Pinter és Tom Stoppard művészetének színház-, és drámatörténeti újításai a 20. század második felétől napjainkig éreztetik hatásukat a színpadon világszerte. Műveik komplexitása, részletgazdagsága, a szövegek rétegzettsége olykor nagy kihívás elé állítja a színházba járó közönséget és az olvasót.
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
Leírás
Amikor lehanyatlott a társadalomtörténeti megközelítések népszerűsége, és hódító útra indultak a kultúrtörténeti megközelítések, a hetvenes években jelentkezett az olasz történetírás a mikrotörténelemmel, amely egyik lábával a társadalomtörténeti, a másikkal a kultúrtörténeti hagyományban állva képes volt a két irányzat lényegi jellemzőinek egyetlen történeti vizsgálat, egy mikroelemzés keretében történő egyesítésére. Jelen könyv az első átfogó bevezetés a mikrotörténelem historiográfiájába és elméletébe. A microstoria bemutatása után megvizsgálja, milyen hatást gyakorolt előbb a francia, illetve a német történetírásra, majd pedig az angolszász történészekre. Záró fejezete azt tárgyalja, milyen válaszokat adnak a mikrotörténelem különböző képviselői az új évezred kihívásaira, és milyen jövő áll a történetírás ezen irányzata előtt. A historiográfiai kérdések mellett mindvégig különös figyelem irányul a mikrotörténelem történetelméleti problémáinak tárgyalására, különös tekintettel arra, hogyan lehet általános ismeretekhez jutni akkor, amikor egyetlen esetet vizsgál meg mikroszkópjával a történész.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szijártó M. István |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 274 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789632368467 |
Sorozat | Mikrotörténelem |