Hasonló termékek
Tobit / Tóbiás könyve
Szöveg - Hagyomány - Teológia
Az Ószövetség ún. "deuterokanonikus" könyvei - Tóbiás/Tobit, Judit, 1-2 Makkabeusok, Sirák fia, Salamon bölcsessége, Báruk, Jeremiás levele, Eszter és Dániel kiegészítései - előrendű fontosságú információkat szolgáltatnak a Kr. e. két évszázadban élő zsidóság teológiájának, illetve tágabban vett eszmetörténetének és világlátásának megértéséhez.
Minden kinyilatkoztatás kritikájának kísérlete
„A vallás az evangéliumok óta nem nyert e műhöz fogható támaszt, és nélküle rövid időn belül az evangéliumok is rosszul jártak volna.” Karl Leonhard Reinhold – Fichte elődje a jénai katedrán – nyilatkozott így Fichte első nyomtatásban (névtelenül) megjelent művéről, bár igaz, hogy a közvéleményhez hasonlóan Kant munkájának tartotta. Az ésszerűség a kinyilatkoztatás mércéje, állítja a korra jellemzően Fichte, s minthogy olyan tárgyról van szó, amelyet a tiszta elméleti ész segítségével sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet, Kantot követve a gyakorlati ész területére utalja a kérdést.
Útkereső értelmezések
- A Magyar Filozófiai Társaság Hermeneutikai Szakosztályának munkáiból.
Szabadság és fenomenológia
- Tanulmányok Husserlről és Heideggerről
Elmélkedések Európáról
Kevés elkötelezettebb híve volt az európaiság, az európai egység gondolatának 20. században, mint José Ortega y Gasset, a spanyol filozófus (1883-1955). Már fiatalkorában, részben neokantiánus hatásra, a hazája szellemi felemelkedéséért, „európaizálásért” küzdő progresszív értelmiség egyik vezetőjének számított. Évekkel később, leghíresebb munkájában (A tömegek lázadása), szót emelt az Európai Egyesült Államok megvalósítása mellett, melyben az egész kontinenst átfogó válság leküzdésének egyedüli lehetőségét pillantotta meg.
A fenséges és a rejtőzködő jelenlét
A könyv láthatatlan középpontjában Louis Marin két posztumusz műve áll: a Fenséges Poussin és a Philippe de Champaigne, avagy a rejtőzködő jelenlét.
Leírás
"A lehető legalapvetőbb intellektuális probléma a demokrácia versus totalitarizmuskérdés" - vallotta az amerikai neopragmatikus filozófus, Richard Rorty (1931-2007). Manapság, a globalizáció korszakában ez a kérdés szerinte nem hogy elhalványult volna, de még annál is nyomasztóbban árnyékolja be jelenünket, mint amennyire az égető volt a hidegháború évtizedeiben. A kortárs demokráciákkal szembeni legnagyobb kihívást azok a veszélyek jelentik ugyanis Rorty szerint, amelyekkel a globalizációs folyamatok antidemokratikus következményekkel is terhes fejleményei folytán kell szembenéznünk.
Mindeközben Rorty ízig-vérig filozófus, s az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb hatású gondolkodójaként tartják számon. Szerteágazó, anti-autoritárius indíttatású megfontolásai révén azonban mindenekelőtt a társadalmi reménynek - az osztálynélküli társadalom eszménye iránt táplált reménynek - kíván helyet teremteni, e reményt igyekszik a tudás eszményének a helyébe állítani. Talán nem jogosulatlan tehát, ha úgy véljük, Rorty filozófiája - "filozófia a globalizáció árnyékában". 2008 decemberében ezzel a címmel rendeztünk konferenciát Miskolcon, hogy megemlékezzünk a filozófus munkásságáról, halálának egy éves évfordulóján. Kötetünk, mely e konferencia anyagát tartalmazza, a hazai recepció elmélyítésének szándékával igyekszik azt a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tenni.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Nyírő Miklós |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 216 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632362816 |
Sorozat | A filozófia útjai sorozat |