Hasonló termékek
A halál filozófiai megszólításai
Jelen kötet beszédkoszorú a halálról. Ez a koszorú többféle növényből fonódott. Van benne sírbeszéd, mely mégis más, mint a hivatásos prédikátorok szájából elhangzó sírbeszéd (Kierkegaard). Van benne olyan elemzés, mely első ízben próbálja a személyes elmúlást a fenomenológia eszköztárával hozzáférhetővé tenni (Scheler), s olyan meditáció, amelyben egy filozófus néz szembe a saját halálával (Simmel). Végül pedig belefonódik két misztikus vízió, melyek szerzője – gondolatban, érzésben – makacs következetességgel köröz a számára egyedüli alaptéma, a halál körül (Unamuno). A kötetet elmélyült utószó teszi teljessé.
Az érzelmek filozófiája
Szisztematikus-történeti tanulmányok
A kötet tanulmányai magyar nyelven első alkalommal mutatják be az érzelmek filozófiai értelmezésének néhány lehetőségét, megindokolva ezzel mindjárt azt is, hogy miért van szükség a filozófia bevonására az érzelmek vizsgálatába a pszichológiai, neurológiai s más megközelítések mellett.
Közösségelvűség és politikai liberalizmus
Charles Taylor liberalizmuskritikája
Pogonyi Szabolcs monográfiája Charles Taylor műveinek elemzésével mutatja be a liberális állam közösségelvű kritikáját és a kritikára adott liberális válaszokat.
Filozófia és irodalom
Kötetünk a 2006. október 6-án és október 7-én megrendezett XIV. JAK Tanulmányi Napok anyagát tartalmazza.
Hannah Arendt politikai egzisztencializmusa
Kuhn és a relativizmus
Létezik-e valamilyen korokon és kultúrákon átívelő racionalitás? Ez jellemzi és vezérli-e a tudományos megismerést? Van-e valamiféle „józan ész”, közös emberi ésszerűség, amelynek ítélőszéke előtt a sokféle megközelítésből kibontakozhat az igazság és megteremthető a tények közös világa?
Leírás
E kötetben két, egymással több különböző ponton érintkező témának szentelt tanulmányokkal találkozhat az olvasó. Egyrészt az érzelmek teoretikus elemzése és a tudatos emberi életben betöltött jelentése, másrészt maga a jelentés, a jelentésesség jelenségének a megélése és elméleti problémáinak elemzése áll az itt található vizsgálódások fókuszában. A tanulmányok több szempontból is változatos képet mutatnak. Találunk köztük mind az analitikus filozófiai, mind a fenomenológiai hagyományhoz kapcsolódó írásokat, így az olvasó képet kaphat a kortárs filozófia két legbefolyásosabb iskolájának különbségeiről, de egyszersmind hasonlóságairól is. A témák kortárs filozófiai tárgyalása mellett teret kapnak történeti jellegű vizsgálódások is; és külön kuriózuma a kötetnek, hogy a filozófiai elemzések, leírások mellett helyet kap benne két, az érzelmek egyes aspektusait az empirikus kutatási eredmények fényében tárgyaló kognitív-pszichológiai tanulmány is.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Márton Miklós (szerk.), Tőzsér János (szerk.) |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 240 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634143970 |