Hasonló termékek
Tudás az időben
A kötet szerzői arra vállalkoztak, hogy a tudás általuk vizsgált területén valamilyen fordulópontot mutassanak be, ahol a korábbi elképzelésekben vagy az alkalmazott (kísérleti vagy gondolkodási) módszerekben valamilyen változás következik be, valami új jelenik meg. A Tudás az időben cím éppen arra utal, hogy az itt közreadott tanulmányok a tudás episztemológiai jellemzőit történeti változásukban követik nyomon.
Isten gazdagsága
A kereszténység szentháromsági istenképe
A kereszténység legbelsőbb titkának tekintett Szentháromságra irányuló hívő reflexió meglepő módon csak az elmúlt évtizedekben került a teológiai érdeklődés homlokterébe. A mára kialakult számos különböző szentháromságtani elmélet azonban hiányérzetet is kelt: az egyházi dogma türelmes, higgadt, elmélkedő megértési kísérletei híján a hívő tudat egyre nehezebben tud eligazodni a bonyolult elgondolások között. Bertram Stubenrauch bibliai alapú esszéje pontosan ilyen türelmes gondolatmenettel szolgál, sőt a konkrét életet, a konkrét egyházi létezést előtérbe állító könyvében önálló megértési javaslatokat is kidolgoz.
A Leibniz-Clarke levelezés
Az újkori filozófia iránt érdeklődő magyar olvasók előtt sem Isaac Newton, sem Gottfried Wilhelm Leibniz alapgondolatai nem ismeretlenek. Mindketten az új tudomány és világkép alapvetésén munkálkodtak.
Jacques Maritain
A tanulmánykötet Jacques Maritain, a XX.századi francia neotomista filozófus gondolatvilágának néhány jellegzetes témakörébe nyújt bepillantást. Maritain alkotó módon járult hozzá a keresztény bölcselet fejlődéséhez, Aquinói Szent Tamás korszerű értelmezéséhez, az európai humanista és perszonalista gondolkodáshoz, az egyház szociális tanításának, katolicizmus és politika viszonyának, az emberi jogok elméletének korszerű megfogalmazásához.
A keletkezés ontológiája
A végtelen fenomenológiája
Szabó Zsigmond sorozatnyitó könyve, mely világosságánál és pontos elemzéseinél fogva méltán érdemelte ki a 2004-ben először kiosztott díjat, az első magyar monográfia Maurice Merleau-Ponty-ról, a XX. század egyik legnagyobb hatású francia gondolkodójáról.
Szabadság és fenomenológia
- Tanulmányok Husserlről és Heideggerről
Leírás
Ez a kötet alkalmazott filozófiai írások gyűjteménye, melyekben a szerző jelenkorunk társadalmának-kultúrájának hálózatait, diskurzusait esztétikai és etikai összefüggésben szemléli.
Ennek megfelelően az egyes szövegekben olyan jelenségeket próbál értelmezni, mint a morális nevelődés kockázatai, az infokommunikációs társadalom ismeretelméleti és etikai vonatkozásai, a fogyasztás értelmének átalakulása a kortárs esztétikai elméletek alapján, a gender tanulmányok kiterjesztésének következményei, a modernség társadalomeszményeinek anarchista-misztikus kritikája, illetve túlélés és megértés összefüggései. A megközelítések alapja hermeneutikai, és azon a belátáson alapul, hogy minden megértés egyben alkalmazás is, mely hatástörténetként jelentkezik, és befolyással van az értelmezőre.
A szerző reményei szerint a kötetben olvasható szövegek mindezek nyomán az alkalmazott filozófia megújuló és kiszélesedő szereplehetőségeire is utalnak napjaink világában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Márfai Molnár László |
Megjelenés | 2017 |
Terjedelem | 100 oldal |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789634143581 |