Hasonló termékek
Ökológiai lábnyom
Civilizációnk fokozódó mértékben fenntarthatatlan. Noha napjainkban rengeteg olyan jelenség is megfigyelhető, amely környezetvédelmi szempontból reménykeltő (olcsóbb napelemek, új villanyautó-típusok megjelenése, tengervízből való uránkivonás, a szabályozott magfúzió reményének felcsillanása stb.), mindeközben fenntarthatatlanságunk is tovább nő. A tudományos-technológiai fejlődés jelei azonban annyira szembetűnőek, hogy a környezeti problémák súlyosbodását a legtöbbünk észre sem veszi, esetleg kétségbe is vonja. Ezért alkották meg tudósok az ökolábnyom-számítás módszerét, amelynek eredménye egyértelműen jelzi egy-egy ország, város, tevékenység vagy személy életmódjának fenntarthatatlanságát. S e számítások eredményei szerint nem állunk jól.
Bevezetés az ökofilozófiába
Kezdő halódóknak
Döntő érvünk a frissen kaszált fű illata, meg a hársfáké. A madarak éneke. Nem történhet meg, hogy ezek nélkül kelljen élni. Nem szabad megtörténnie. Azonban ott tartunk, hogy ezt már sokan nem értik, még többen félreértik. Pedig én nem a természet védelméről beszélek, hanem olyasmiről, aminek a hiánya a saját életemet tenné tönkre.
Az ember fáj a földnek
Utak az ökofilozófiához
Az ember soha sem az, ami, hanem az és még valami, amit megtesz annak tudatában, hogy cselekedhetne másképpen is. És úgy marad hű önmagához, hogy „átáll” a Mások oldalára, akiknek ügyéért felelősséget vállal. Tudja, hogy az olyasmit követel tőle – szeretetet, megértést –, amihez nincs joga: önként részesíthetjük csak ezekben egymást. Ezért emberközpontú etika úgy lehetséges, ha középpontjában nem az Én áll, hanem a Te.
Egymásért szenvedni jobb, ezerszer jobb, mint egymástól szenvedni. A nélkülözhetetlen ökoetika szerintem ennyi és nem több.
Közösség által támogatott mezőgazdaság
A könyv segítségével az olvasó megismerheti a közösség által támogatott mezőgazdaság történelmi és földrajzi hátterét, a módszer lényegét, alapelveit, alkalmazhatóságát, valamint kidolgozásának és megvalósításának részleteit. A gyakorlatba történt átültetését néhány jó példa illusztrálja.
Fenntartható EU felé
Mit jelent Magyarország számára az EU-csatlakozás? Mit értenek meg a polgárok ennek kapcsán a körülöttük zajló eseményekből? Hasonló kérdések merülnek fel nap mint nap. A szerzők kísérletet tesznek azoknak a problémáknak a bemutatására, amelyek az EU környezetpolitikáját, illetve a magyar gazdaságpolitika környezetvédelmi kérdésekre való érzéketlenségét jellemzik.
Leírás
Az algoritmusok megkönnyítik a munkánkat, és minden képzeletet felülmúló lehetőségeket teremtenek életünk szinte minden területén. A génsebészet lehetővé teszi majd szervezetünk tökéletesítését, visszafiatalítását, az életkor meghosszabbítását. Az információtechnológiának és a biotechnológiának köszönhetően fantasztikus fejleményeknek nézünk elébe, melyek paradicsomi állapotokhoz vezethetnek, de súlyos, dehumanizáló kockázatokkal is járnak: feleslegessé válhatunk és elveszíthetjük emberi mivoltunkat, arcunkat. Sokan úgy gondolják, hogy mindez a sci-fik világába tartozik, de nem, ez már a belátható jövő, a műszaki fejlődés üteme ugyanis egyre gyorsul. Már az elkövetkező két-három évtizeden belül is alapvető változásokra számíthatunk. Az új technológiák társadalmi-gazdasági hatásain kívül a szerző elemzi az Európai Unióban és a világgazdaságban végbemenő folyamatokat és megvilágítja a globális környezeti problémák jellegét is.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kiss Károly |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 308 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634145233 |
Sorozat | Környezet és társadalom sorozat |