Hasonló termékek
Túlélés és megértés
Ez a kötet alkalmazott filozófiai írások gyűjteménye, melyekben a szerző jelenkorunk társadalmának-kultúrájának hálózatait, diskurzusait esztétikai és etikai összefüggésben szemléli.
Nihilizmustól a krizeológiáig. Válságértelmezések a XX. századi magyar filozófiában
A XX. század elején a válság kiemelt témája az európai gondolkodásnak. Jelen tanulmány a magyar kríziskánon megalkotásához számos szerző és mű bemutatásával járul hozzá, valamint igyekszik megteremteni a további kutatás feltételeit. A Kierkegaard, Nietzsche és Spengler hazai befogadásának tematikus vizsgálata során alkalmazott szempontrendszer megkönnyítheti a válságkoncepciókat tartalmazó munkák körének további bővítését.
A Gülen-mozgalom
Él az Egyesült Államokban egy példás életű, Béke-díjjal kitüntetett török vallástanító, akit hazájának államelnöke minden baj okozójának akar feltüntetni. Fethullah Gülen a neve.
Női élethelyzetek
"Munkánkban egyfelől a férfi-női viszony olyan tradicionális alapkérdéseit vizsgáljuk meg, mint a nemi szocializáció, a nemi szerepek és a nemi egyenlőtlenségek kérdései. Emellett a napjainkban is a aktuális női élethelyzetek közül mutatunk be párat. A női élethelyzetek szerteágazó kérdéseiből azért választottuk az egészségügyi állapot, a munka és karrier, a sajátos együttélési minták és a családon belüli erőszak területeinek bemutatását, mert ezek egyben a nők kiemelt nehézségeit takarják. A feldolgozásában elsődleges szempont volt, hogy a témák férfi oldalát is érintsük folyamatos reflexióval.
Célunk, hogy az érintett témák megismertetésével, s különösen a férfiak viszonyában való bemutatásukkal, közelebb kerülhessen a két nem a harmonikus együttműködéshez és együttéléshez."
Újnőkorszak
Intermentalitás a XX. század második felétől Magyarországon
A kötet gerincét interjúk és önvallomások alkotják, melyben a kortárs, virágkorukat élő nők mondják el tapasztalataikat a férfi és női szerepek felcserélődéséről, vallanak speciális élethelyzetekről, és egyöntetűen kijelentik: a jelenség mindkét nem részére problémát okoz. A központi elemzési pont a mai női viselkedésformának, jellegében a férfias jelleg felé tolódása. Ennek értelmezése fontos feladat, mivel azon keresztül megmutatkozik a jelen társadalmi erővonalak átrendeződése, és kitűnik belőle a jövő egy szelete.
Sikeres cigányok identitása Angliában és Magyarországon
Vajon mennyire tudja egy roma (Gypsy/Travellers) származású sikeres ember megőrizni, megtartani cigányságát? Vajon cigány/roma volt-e valaha? Vajon a cigányság/romaság mennyiben választás kérdése? Megengedi-e a többségi társadalmi környezet a cigányság/romaság elrejtését? Vajon lehet-e esetenként előnyöket kovácsolni abból, ha valaki cigány/roma ősökkel bír? Ezekre a kérdésekre keresi választ a könyv szerzője kétféle, színes, eltérő történelmi gyökerekkel, hagyományokkal, normákkal rendelkező kulturális közegben Angliában és Magyarországon.
Leírás
Ez a könyv Ladányi János 45 éves munkássága legfontosabb eredményeit foglalja össze. Annyiban tér el egy hagyományos szakkönyvtől, hogy elsősorban a témaválasztáshoz és a tanulságok levonásához vezető szubjektív utat, családi meghatározottságokat, élményeket és benyomásokat veszi számba. Teszi ezt úgy, hogy - a megszokott, meglehetősen bonyolult tudományos nyelvezet helyett - erősen leegyszerűsített nyelvet használ. Emellett nem a tudományos felismeréshez vezető bonyolult útra, hanem az egyes kutatások eredményeire koncentrál. A kötetben alig vannak számok és adatok - statisztikai táblázatok, diagramok pedig egyáltalán nem találhatók ebben a könyvben.
A választott stílus és nyelv aztán erősen meghatározza a kötetben tárgyalt témákat is. Az első két fejezet a szerző szülőhelyével és családjával, valamint általános és középiskolai tanulmányaival foglalkozik. Ezt követi egy hosszabb, a rendszerváltás előtti és utáni szociálpolitikával foglalkozó fejezet, aminek nem titkolt célja a Kádár-rendszer alatti társadalmi egyenlőtlenségek mértékével és azok szociálpolitikai kezelésével kapcsolatos illúziók eloszlatása. A továbbiakban a szerző több oldalról járja körül azt a problémát, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek kialakulásának és újratermelődésének megértése szükségképpen részleges marad, ha az etnikai egyenlőtlenségek szerepét figyelmen kívül hagyjuk, és kizárólag az egyénnek a társadalmi munkamegosztásban elfoglalt pozíciójából próbálunk kiindulni. Végül a könyv a nemzeti habitussal mint történelmi termékkel és történelemformáló tényezővel foglalkozik.
A szöveges részekhez archív és új fotók társulnak. Az utóbbiak Csanádi Gábor munkái.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Ladányi János |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 176 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634146759 |