Díjnyertes irodalom



Válogatásunkban az utóbbi évtizedekben a legrangosabb irodalmi díjakkal kitüntetett szerzők és művek szerepelnek. Megkerülhetetlen, újító és lebilincselő regények, amelyek meghatározzák a modern irodalom fejlődését. Ismerd meg, milyen témák foglalkoztatják korunk legnagyobb elméit. Légy részese a diskurzusnak, olvasd el a kortárs irodalom géniuszainak legfontosabb munkáit!
– Juan Marsé
Irodalmi Nobel-díj
Eszmei és anyagi értelemben a legértékesebb irodalmi díj. Alfred Nobel végrendelete értelmében évről évre annak szerzőnek adják, „aki az irodalomban eszmei értelemben a legjobbat alkotta”. Az „alkotás” általánosságban utal a szerző életművére, nem valamely konkrét munkájára, bár a díjak indoklásakor néha konkrét művekre hivatkoznak.
díjat a Svéd Akadémia ítéli oda.
„Művei a modern fogyasztói társadalom erőteljese kritikáját fogalmazzák meg, felfedve a szexizmus, szadizmus és alávetettség rejtett struktúráit. A nyelvhez való viszonyában arra törekszik, hogy meghallja annak rejtett ideológiai tartalmait, úgy, ahogy az orvos keresi a betegségre utaló jeleket a páciens mellkasát hallgatva.”
– Nobel Bizottság
Lost Man Booker-díj
A Lost Man Booker a Man Booker-díj különkiadása volt, amelyet 2010-ben nyilvános szavazással ítéltek oda egy 1970-es regénynek, mivel az 1970-ben megjelent könyvek egy szabálymódosítás miatt nem voltak jogosultak a Man Booker-díjra
„A Zavaros idők olyan maradandó értékeket mutat fel, amelyek a megjelenése óta eltelt évtizedekben sem halványultak. … Csupán az utóbbi néhány évben ismerték fel az olvasók, hogy milyen elképesztően magas színvonalú író.”
– Man Booker Bizottság
Goncourt-díj
Edmond de Goncourt, a sikeres szerző, kritikus és kiadó egész vagyonát alapítványára hagyományozta, mely 1903 óta ajánl fel díjat. A döntőbizottság hagyományosan a Chez Drouant étteremben szokott összegyűlni minden hónap első keddjén, végső döntését pedig október végén, november elején hozza meg. A díj hatalmas hírnévvel jár és a szerző művei iránt ugrásszerűen megnő a kereslet. A díjat egy szerző csak egy alkalommal kaphatja meg.
„Ha egy irodalmi színrelépés ilyen értéket képviselhet, akkor minden a feletti borongás, hogy korunk képes-e magasirodalmat produkálni, mely méltóságát és igazolását kizárólag önmagából meríti, éppolyan hiábavalónak, mint irrelevánsnak tűnik majd. De ettől ne essünk rögtön a túlzott lelkesedés hibájába: sok víznek kell lefolynia a Szajnán, mire egy Jean Rouaud-éhoz hasonló regény megszületik.”
– Patrick Kéchichian a Le Monde-ban, a Gouncourt-díj előestéjén
Kossuth-díj
A Kossuth-díj a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetés. Az országgyűlés 1948-ban 1848. március 15. centenáriuma alkalmából alapította. 1990 óta a köztársasági elnök adományozza, általában a miniszterelnök előterjesztése alapján.
„Kivételesen értékes művészi pályafutása … a lélektani mélységek ábrázolása mellett a társadalomkritikai igazságkeresésre is nagy hangsúlyt fektető, örök érvényű írásai, valamint a rendszerváltoztatás történetét bemutató hiánypótló elbeszélései…” révén emelte kortársai fölé.
– Kossuth-díj Bizottság
Cervantes-díj
Nemzetközi irodalmi díj, melyet évente adnak át egy spanyol nyelvű író életpályájának elismeréseként. A Man Booker-díjhoz hasonlóan a Cervantes-díjat is több nemzet írói kaphatják. Az irodalmi Nobel-díjhoz hasonlóan ezt is csak egyszer kaphatja meg egy szerző. A spanyol ajkú országok akadémiái ajánlják a jelölteket, melyek közül az első helyezettnek járó díjat a Spanyol Kulturális Minisztérium adományozza.
„Juan Marsé az írói hivatás iránti elkötelezettségével és a polgárháború utáni Spanyolország ábrázolásával érdemelte ki a 125.000 eurós díjat. … A Cervantes Bizottság közvetlenül nem fogja kifizetni a szerző hiteleit, de a díj lehetővé teszi majd, hogy az író kifizesse azokat.”
– Cervantes Bizottság
Az Északi Tanács Irodalmi Díja
Az Északi Tanács Irodalmi Díja évente kiosztott elismerés, amelyet valamelyik északi ország nyelvén írott irodalmi művekért ítélnek oda. A díjazott mű lehet regény, dráma, verseskötet, novella- vagy esszégyűjtemény, vagy bármilyen más irodalmi mű.
„A regény visszatekint a vakon lojális pártmunka, a tüntetések, a munkahelyi agitáció, a kommunák, az önkéntes munka, a házasság-válás-újraházasodás világára – csak hogy néhány fontosabban megemlítsünk. Mindezt finom iróniával teszi. Mindazonáltal Dag Solstad nem tesz úgy, mintha a barikádharcok szimbolikus regényét írta volna meg. Ambíciója inkább az volt, hogy egyetemes magyarázatot keressen egy teljes generáció sorsának alakulására.”
– Az Északi Tanács Irodalmi Díjának zsűrije
Európai Unió Irodalmi Díja
A díjat az Európai Unió Kultúra keretprogramja hívta életre. A díj kiválasztását és a díjátadó ünnepséget az Európai Könyvterjesztők Szövetsége, az Európai Írók Kongresszusa és az Európai Könyvkiadók Szövetsége alkotta konzorcium szervezi meg. A díjat az európai kortárs irodalom kiemelkedő tehetségű alkotói és az irodalom jól ismert európai személyiségei kaphatják meg. A díjazás során az érintett országok hároméves ciklusban kerülnek sorra. Évente 11–13 ország zsűrijét kérik fel az író kiválasztására.
„…azóta, hogy José Saramago portugál regényíró 1998-ban elnyerte az Irodalmi Nobel-díjat, Machado regénye az első a portugál irodalomban, melyben minden megvan ahhoz, hogy országa regényirodalmát visszahelyezze a térképre, habár elődjénél szeszélyesebb utat járva.”
– Az Euractive értékelése
