Hasonló termékek
Heidegger és a nemzetiszocializmus
A kötet tanulmányai összefüggő képet rajzolnak Heidegger és a nemzetiszocializmus kapcsolatának tényeiről, fázisairól, a politikai aktivizálódás filozófiai motívumairól és a kiábrándulás filozófiai konzekvenciáiról, továbbá kirajzolódnak azok a kritikai perspektívák is, ahonnan megfelelő távolságból tekinthetünk e rendkívül összetett viszonyrendszerre.
Etika
Spinoza (1632–1677) filozófiai fő műve, a posztumusz kiadott Etika a hagyományos és a radikálisan új gondolkodásmód egyedülálló ötvözete. Szisztematikus elméleti mű, de a mindennapi élet éleslátó analízise is, mely előkészíti mind a Teológiai-politikai tanulmányt, mind a Politikai tanulmányt.
Újabb értekezések az emberi értelemről
Leibniz műve az újkori filozófia történetének alapvetően fontos dokumentuma. A kötet Locke alapművére válaszolva fejti ki a racionális alternatíva lehetőségeit az empirizmussal szemben.
Az új Husserl
Szemelvények az életmű ismeretlen fejezeteiből
Edmund Husserl nem csupán a huszadik századi európai filozófia egyik kiindulópontja, akit alapító gondolkodójaként tisztel a fenomenológia, hanem filozófiája egyike a század legrejtélyesebb életműveinek.
Válogatta, fordította és bevezetőkkel ellátta: Varga Péter András és Zuh Deodáth
Idő és folytonosság
A tapasztalatfolyam fenomenológiája
"Életünk talán legfontosabb kérdése, hogy miként kezdődött, és hogyan lesz vége. A kérdés akkor sem kevésbé rejtélyes és fontos, ha magára a tapasztalatfolyamra vonatkoztatjuk, melyben saját életünk számunkra megjelenik: első tapasztalatunkat sem tudjuk felidézni - talán nincs is értelme ilyenről beszélni -, s hasonló a helyzet az utolsó tapasztalatunkkal is.
Imagináció a filozófiában
Jelen kötet anyaga annak a két napos budapesti konferenciának az előadásai köré szerveződik, amely az MTA-ELTE Hermeneutika Kutatócsoport kezdeményezésére 2015. május 21–22-én Imagináció a filozófiában – hermeneutikai, fenomenológiai, vallásfilozófiai megközelítések címmel az ELTE BTK Filozófiai Intézetében került megrendezésre.
Leírás
Jelen kötet Fehér M. István professzor úrnak a filozófia területén végzett tudományos kutatói, oktatói és iskolateremtő munkásságát méltató tanítványok és kollégák közös munkájának eredménye. Létrejöttének célja természetesen nem egy lezárt életmű méltatása, hanem kapcsolódás egy folyamatosan gazdagodó életműhöz, egy jövőt formáló, alkotó ember példájához, amelyre a Vele való közös munka adott lehetőséget. Kötetünk a hála és elismerés kifejezése mellett, azzal a nem titkolt szándékkal született, hogy teret adjon a hermeneutika vonzáskörzetében alkotó szerzők önálló munkáinak, legfrissebb kutatási eredményeinek bemutatására. Összeállításunk elsősorban az MTA–ELTE Hermeneutika Kutatócsoport munkáiból nyújt válogatást, e tudományterület több jeles képviselőjének meghívásával. A címadó írás az a szöveg (A másik igazsága), melyben – Olay Csaba kérdéseire válaszolva – Fehér M. István szólal meg az eleven beszélgetés hangján, a kötetben olvasható további tanulmányok pedig több generációt átfogó tanítványi körének munkáiból nyújtanak válogatást. Igyekeztünk azt a szempontot érvényesíteni, hogy e válogatáson keresztül képet adjunk a hermeneutikai gondolatkör
gazdagságáról.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lengyel Zsuzsanna Mariann, Jani Anna |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 338 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 978-963-236-513-8 |