Hasonló termékek
A közös dolog
Húsz szerző temérdek írása húsz fejezetben - az alaptörvényről és a politikai rendszerről - Andrassew Iván emlékére.
Csurka István
Néhány tanulmány egy életpálya megértéséhez
Kontextus által világosan: A Sólyom-bíróság antiformalista elemzése
Az alkotmánybíróság felállításának harmincadik évfordulója kiváló alkalmat szolgáltat, hogy reflektáljunk a hazai alkotmánybíráskodás kezdeteire, valamint arra az örökségre, amit a Sólyom-korszak bírósága hagyott hátra. Ezt az időszakot már számos szakirodalmi munka tárgyalta behatóan, ezért a könyv arra törekszik, hogy új fényben világítsa meg az Alkotmánybíróság működésének első éveit.
Proletárdiktatúra alulnézetben
Az első világháború végi kétségbeesett és indulatteli légkörben fiatal értelmiségiek, csalódott munkások és nemzeti érzelmű katonatisztek által különböző okok miatt időlegesen támogatott, a szűk mozgástérben a „nagy szocialista világforradalom” és a társadalmi egyenlőség vízióját hirdető, egyre kisebb területre visszaszorulva egyre tanácstalanabbá és radikálisabbá váló Magyarországi Tanácsköztársaság története érzelmileg máig sokakat érint, így folyamatosan íródik még.
Diplomácia és nemzetközi kapcsolatok
Amerika a XIX-XXI. században
Jelen tanulmánykötet két szempontból is újdonságot hoz az amerikai kontinenssel kapcsolatos korábbi kutatásokhoz képest. Egyrészt a teljes amerikai kontinensre kitekintést nyújt, a tanulmányok Észak-Amerika és Latin-Amerika egyes államaira fókuszálnak. Szakmai szempontból megtermékenyítő a két térség együttes bemutatása, az amerikai kontinens egységként kezelése és a későbbiekben is érdekes kutatások születhetnek a közös vizsgálódásból.
A nagyhatalmak harca Eurázsiában
Mindenütt ölnek és gyilkolnak, bombáznak és lőnek, országokat rohannak le és szállnak meg. Az Európa Unió területét leszámítva reggeltől estig háborúskodásokról, rajtaütésekről, állami vagy magánterrorizmusról hallunk a tv-ben, rádión és interneten. Az emberek számára a torzsalkodás, a feszültségek, a háborúskodás és a viszályok tömkelege sok szenvedést okoz. Miért van ez, és hogyan lehetséges?
Leírás
A jelenkori Franciaországot bemutató kétkötetes mű a szegedi CUF Frankofón Egyetemi Központ és a svájci Europa Varietas Institute közös kiadásában jelenik meg a szakterület 20 kiváló magyar kutatójának tolmácsolásában. Célja egyrészt, hogy a Franciaország iránt érdeklődő nagyközönség kezébe tudományos igényességgel megírt, ugyanakkor közérthető és érdekes könyvet adjon, másrészt szakkönyvként az egyetemi oktatásban széles körű ismeretekkel lássa el a hallgatókat az Európai Unió egyik legfontosabb, az uniós döntéshozatalban kulcsszerepet játszó, alapító tagjáról.
A második kötet 16 fontosabb témát mutat be részletesebben, általában szélesebb történelmi-társadalmi távlatokban. Az V. köztársaság alkotmányos kereteivel és intézményrendszerével kezdve a német-francia együttműködésen és Európa-politikán, valamint a gazdasági, társadalmi, védelmi kereteken át az oktatás- és kultúrpolitikáig bezárólag. Eközben olyan speciális témákat is részletesen tárgyal, mint például a regionalizmus vagy a francia titkosszolgálatok története. A könyv a francia politika kelet-közép-európai, illetve magyar kapcsolatrendszerének történetét bemutató fejezetekkel zárul.
A fejezeteket olykor egy-egy résztémát bemutató alfejezetek egészítik ki, illetve főként francia és magyar nyelvű tételeket tartalmazó irodalomjegyzékek. A könyvet a tervek szerint egy dokumentumgyűjtemény fogja kiegészíteni.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Türke András István |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 430 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148333 |