Hasonló termékek
A magyar építészet mesterei - I.
Ez a könyv tisztelgés az elmúlt háromszáz év jól vagy kevésbé ismert nagy építészei előtt, akik maradandó alkotásaikkal gyarapították a magyar kultúrát.
Bortnyik Sándor és a "műhely"
A L'Harmattan Kiadó Határesetek sorozata főként festőként és grafikusként ismert Bornyik Sándor munkásságáról szólva bemutatja a művész pályájának egy eddig rejtettebb oldalát: a sokoldalú tervezőgrafikust, aki kipróbálta magát a tárgytervezés, a fényképezés, a rajzfilm és a színház területén is. A műfajok, sőt művészeti ágak közötti határátlépések, a hagyományos képzőművészeti problémák és eljárások kölcsönhatásai az új médiumokkal a 20. századi avantgárd mozgalmak és a nyomukban kibontakozó modern tárgy- és vizuális kultúra jellegzetes, máig ható vonásai közé tartoznak.
Megbámulni és megbámultatni
Viselettörténeti tanulmányok
A tanulmányok részletesen feldolgozzák az öltözködés alakulását a 16. századtól napjainkig, az emberi gondolkodás pl. a hagyományos zsidó öltözködés elhagyása, egy-egy műtárgy, pl. a Csele patakba fulladt II. Lajos király és felesége esküvői ruhái, vagy a 1920. században bekövetkezett szemléletváltozás szemszögéből.
A Kecskeméti Művésztelep dokumentumai (1909-1919)
A magyarországi klasszikus,az első világháború előtt létesített művésztelepek(Nagybánya:1896,Gödöllő: 1901, Szolnok: 1901)sorában a kecskeméti (1909)a nagybányaival szerves összefüggésben jött létre, ám attól eltérő komplexitásban(festőiskola, szőnyegszövő)dolgozott.
Egyetlen dimenziónk a jelen
Szalay Lajos festő– és rajzolóművész levelezéséből
Szalay Lajos grafikusművész levelezéséből összeállított válogatás. A 238 darab levél végigkíséri az alkotó élet- és művészi pályáját; könyvei, illusztráció-sorozatai megszületését, létrejöttüknek, művészi megformálásuknak a nehézségeit és a tervben rekedt műveiről, valamint végleges hazatelepedése körülményeiről is beszámolnak.
Az úgynevezett akadémikus - iskolától kezdve a legszélsőbb túlzásig
A kötet tanulmányai fél évszázad művészetét ölelik fel, a modern magyar művészet kezdeteitől annak két világháború közötti kiteljesedéséig. A válogatás a magyarországi művésztelepek összehasonlító elemzésével és a nagybányai művésztelep alapítóinak müncheni indulásával kezdődik.
Leírás
Tóth Károly könyve a hódmezővásárhelyi művészcsoport történetét dolgozza fel több szempont szerint. A kötet nem kizárólag az itt alkotó művészekre (Tornyai János, Rudnay Gyula, Endre Béla, Pásztor János) koncentrál, hanem egy tágabb körképet kíván nyújtani arról, hogy a századforduló vidéki Magyarországán milyen művésztelepek és művészcsoportok működtek, ezeket milyen elvek és célok vezették. A könyv betekintést enged a magyar és az európai művésztelepek kutatástörténeti hátterébe, feltárja az alföldi festészet fogalmának kialakulását, illetve bemutatja, hogy a művészek miként járultak hozzá egy vidéki város kulturális és művészeti életének fellendítéséhez, a helyi néprajzi múzeum megalapításától a kerámiaművészeti műhely létrehozásáig. A kötethez jelentős bibliográfia kronológia, kiállításjegyzék társul. Ezt egészítik ki a művészcsoport életét dokumentáló jórészt eddig nem közölt forrásértékű fényképfelvételek.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tóth Károly |
Megjelenés | 2016 |
Terjedelem | 529 |
Kötészet | füles, kartonált |
ISBN | 9789632369983 |