Hasonló termékek
Magyarország és szomszédai
Kisebbségvédelem a kétoldalú szerződésekben
Az identitások korlátai
A XX. századot gyakran a trauma évszázadaként írják le. A modern haditechnika gépesített háborúi világszerte óriási áldozatokat követeltek. A diktatórikus rendszerek zsarnoksága békeidőben is „háborús helyzetet” teremtve nyomorította meg tömegek életét. A veszteségek, visszatekintve a múlt századra, valóban páratlanok. Vajon elmúlhat-e mindez nyomtalanul: emlékek és következmények nélkül? Aligha.
A fiatalkorú bűnözés kriminológiája és szociológiája
A könyv mindenekelőtt a szociológiai, kriminológiai és jogi oktatásban hasznosítható, de a kérdéskör tudományos kutatásához is alkalmas forrás. Mindezeken túl a gyakorlatban dolgozó szakemberek – bírók, ügyészek, ügyvédek, pártfogók, rendőrök, nevelőtisztek, továbbá a bűnmegelőzés, a családsegítés és a gyermekvédelem területén tevékenykedők – számára nyújt áttekintést, s ad egyúttal segítséget mindennapi munkájukhoz.
Elidegenedés és emancipáció
Karl Marx és a Gazdasági-filozófiai kéziratok
2014 novemberében a Társadalomelméleti Kollégium tagjai konferenciát szerveztek a Budapesti Corvinus Egyetemen Karl Marx 170 éve íródott műve, a Gazdasági-filozófiai kéziratok kapcsán. Az előadások egy része a konferencia irányadó témájához szorosan kapcsolódva a Kéziratok közeli értelmezését, kritikáját és kiegészítését kínálták, míg más előadók a tágabb kontextus, a távolabbi összefüggések rekonstrukciójával és elemzésével is foglalkoztak. os
Emlékezés, identitás, diskurzus
Az emlékezés, identitás és diszkurzus fogalmai számos jelentésréteggel rendelkeznek, egymás mellé helyezésük és közös tárgyalásuk pedig megnyithatja az elmét, beindíthatja a képzelőerőt, s az emberi ügyekről folytatott közös gondolkodás és beszéd kiváló kiindulópontja lehet. Ez a várakozásteljes elképzelés jelentette e tanulmánykötet kiinduló pontját, melynek szerzői a humán tudományok művelői, így az irodalomtudomány, a nyelvészet, a pszichológia és a szociológia hagyományait követik.
Leírás
Erdély két nemzet perifériáján fekszik, mégis mindkettő számára központi jelentőségű a nemzetépítés szempontjából. Az államszocialista rendszer bukása után különösen intenzívvé váltak a nacionalista küzdelmek Kolozsváron, Erdély kulturális és politikai centrumában. Az elitek nacionalista retorikája mégis csak mérsékelt társadalmi visszhangra talált. Kolozsvár lakóinak román anyanyelvű többsége és magyar ajkú kisebbsége sokszor közömbös maradt a nevükben zajló nacionalista követelésekkel szemben. Hétéves kutatás eredményeire támaszkodva ez a könyv nem csak a nemzeti politikák erőteljesen polarizált világát mutatja be, hanem azokat a módokat is, ahogyan a nemzeti mivoltot és az etnikai különbségeket a mindennapi életben megtapasztalják, értelmezik és megjelenítik. E tekintetben a könyv az etnicitás működésével kapcsolatos alapvető tudományos kérdéseket feszegeti: hol, mikor és hogyan válnak jelentőssé az etnikai különbségek. Rogers Brubaker és munkatársai, Feischmidt Margit, Jon Fox és Liana Grancea együtt ritkán látható perspektívákat kapcsolnak össze e könyvben: a történetit és az etnográfiait, az intézményest és az interakcionistát, a politikait és a társadalmi tapasztalatra fókuszálót. Brubakernek egy korábbi könyvében, a Csoportok nélküli etnicitásban megfogalmazott téziseit továbbfejlesztve, itt azt mutatják meg a szerzők, hogy a hétköznapi életnek, kapcsolatoknak és tapasztalatoknak milyen jelentőségük van és milyen sajátosságuk a politikához és a kultúrához képest az etnicitás és a nemzet megvalósulása és reprodukciója számára.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Brubaker Rogers, Feischmidt Margit, Jon Fox, Liana Grancea |
Megjelenés | 2011 |
Terjedelem | 518 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, puhatáblás |
ISBN | 9789632364094 |