Hasonló termékek
Tudomány és ismeretterjesztés a XVII–XVIII. századi Itáliában
A kötet a XVII-XVIII. század fordulóján zajló tudományos és társadalmi változások bemutatásán keresztül tudomány és ismeretterjesztés kapcsolati hálójának felrajzolására, illetve a két fogalom pontosítására tesz kísérletet itáliai kontextusban.
Reformer vagy lázadó?
Bethlen Miklós és kora
Ez a tanulmánykötet a Bethlen Miklós halálának 300. évfordulójára az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megrendezett konferencia előadásain alapul. A könyv szerzői - különböző tudományszakok: a történelem, a helytörténet, az irodalomtörténet, a filozófia, a mentalitástörténet, a művelődéstörténet képviselői - egymás vizsgálódásait megvilágítva alkotnak korszerű képet Bethlen Miklósról és koráról.
A könnyező krokodil
Jagelló Anna és Báthory István házassága
Könyvünk ennek a tisztán érdekházasságként induló kapcsolatnak a politikai intrikákkal, emberi drámákkal, csalódásokkal teli történetét szeretné közelebb hozni a mai olvasóhoz úgy, hogy közben bemutatja a kor számos, ma már alig ismert színes egyéniségét, dinasztiáját, akik a két főszereplő életében jelentős szerepet játszottak.
Jelkép, rítus, udvari kultúra
Belga-Németalföld újkori története (1384-1830)
A könyv Belga-Németalföld történetét vázolja fel a burgundiak hatalomátvételétől (tehát a 1415. század fordulójától) 1830-ig. Hogy miért nem tovább, annak alapvetően két oka van: egyfelől azért, mert a belga alkotmányos rendszer létrejöttéről és működésének első két évtizedéről és Belgium 1920. századi történetéről az utóbbi évtizedekben minőségi összefoglalások jelentek meg magyar nyelven, másfelől pedig azért, mert a szerző kizárólag az újkori történelem századainak vonatkozásában érzi magát eléggé kompetensnek ahhoz, hogy efféle szintézissel kísérletezzék.
Reneszánsz és humanizmus
A kötet főszereplői a reneszánsz kor tanult emberei, a humanisták. Van köztük érsek, kancellár, püspök, történelemtudós, diplomata, könyvtáros, könyvkiadó és arisztokrata csillagász is. Bár megélhetésüket többnyire patrónusok támogatásának, egyházi bevételeknek, udvari apanázsoknak vagy egyetemi fizetéseknek köszönhetik, autonóm gondolkodókként tekintenek magukra. Értelmiségi identitásuk és függetlenségük ethosza főképp abban a kozmopolita közösségben gyökerezik, amelyet a korban respublica litterariának hívnak.
Leírás
A „simulatio” és „dissimulatio”, nem létező erények felmutatása, illetve a valódi célok, törekvések és adottságok elrejtése sokat bírált, mégis eredményesen használható, hatékony és látványos eszköze a kora újkori politikának. A hatalomgyakorlóktól elvárt erények, képességek, műveltség sokfélesége és a politikai élet szereplőit és viselkedési szabályait, a döntéshozás technikáit jól ismerő „megfigyelő” közönség szélesedése sokféle politikai arcvonás, arculat, szerep elsajátítását és mesteri eljátszását tette szükségessé, a valódi célok, identitások maszkok mögé rejtésével. Sokféle kulturális hatás egyidejű érvényesülése, a látványos mentalitásbeli váltások azt bizonyítják, hogy a magyar politikai közélet tagjai ismerték és elsajátították a kortárs európai államelméleti műveltséget, reagáltak az újdonságokra, hosszútávú politikai céljaik elérése érdekében használták az álcázás, színlelés technikáit az uralkodói rezidenciákon, főúri udvaraik hatékony működtetése érdekében, az országrészek közötti kapcsolattartásban, diplomáciai események ceremóniáiban, egyéni, családi karrierek reprezentálásában. E kötet új kutatások indításának reményében ad körképet a 16-17. századi magyar politikai élet sajátosságairól, az elit érdekérvényesítő stratégiáiról, s a folyamatosan megújuló véleményformáló technikák alkalmazásáról.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | G. Etényi Nóra (szerk.), Horn Ildikó (szerk.) |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 378 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632362526 |