Hasonló termékek
A reformáció örökségében élve
A Budapesti Károli Református Egyetem Hittudományi Karán a reformáció 500. évforduló tiszteletére szervezett konferencia tanulmánykötetének mottója is lehetne a dr. Bogárdi Szabó István püspök igei köszöntőjében megfogalmazott kijelentés: „Ha valamit meg kell tanulnunk a reformációból, akkor az éppen az, hogy egy tapodt at sem előrébb lépni, ha a múltat rózsaszín szemüvegén át nézzük; és az 500. évfordulón eléggé megkísért ez.”Kocsev Miklós dékán pedig köszöntőjében rámutatott, hogy a reformáció szellemi örökségében na gyszerű lehetőséget lát, amely éltető, előbbre visz és ebből az örökségből a következő nemzedékek is élni fognak. Az oktatókon (is) múlik, hogyan adják át az örökséget, hogy azok jó impulzusokat eredményezzenek.
Az egyház mint egykori birtokos a magyar helynevekben
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak.
Pilinszky János színházi és filmes víziója ma
2021-ben kettős évfordulót ünnepelhettünk: 100 éve született és 40 éve halt meg Pilinszky János. Életműve azonban máig élő. A könyv a költő eddig kevéssé ismert arcát mutatja be: olyan alkotóét, aki (noha költőként vált ismertté) számos más művészeti ágat inspirált, ugyanakkor saját költészetét is több művészeti ág inspirálta. A kutatók és a laikus műélvezők számára egyaránt olyan „egyenes labirintus” ez, „melyben / mind tömöttebb és mind tömöttebb / és egyre szabadabb a tény, hogy röpülünk”.
Kiválasztás Krisztusban
Az arminiánus vita teológiai háttere
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
Hitetek mellé tudományt
Az alábbi kötet a Fiatal Kutatók és Doktoranduszok V. Nemzetközi Teológus Konferenciáján résztvevõ elõadások publikálásra érdemesnek talált felszólalásainak írott anyagait tartalmazza. Az angol és magyar nyelven megjelent mûvek a teológia szinte minden területét érintik, de nem csupán a szûken vett hittudomány kérdéseit vizsgálják.
A klinikai pszichológia horizontja
Bagdy Emőke a magyar pszichológia kiemelkedő alakja, a hazai klinikai pszichológiai képzés egyik megteremtője és évtizedeken át meghatározó személyisége, vezetője továbbá a Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Intézetének megalapítója. Tanítványai és kollégái a mai magyar klinikai pszichológia és pszichoterápia jelentős szereplői. A kötet, amely az ő írásaikat adja közre, nem csupán tisztelgés Bagdy Emőke professzor asszony előtt, hanem tankönyv is, amelyben megtalálhatók a klinikai pszichológia hagyományos területeit bemutató írások, a klinikai pszichológia magyarországi jelenét és múltját felvázoló fejezetek, valamint a klinikai és az egészség pszichológia kurrens kutatásairól tájékoztató tartalmas összefoglalók.
Leírás
A monográfia témája a Tanácsköztársaság egyházpolitikája. Megtudhatjuk belőle, hogyan találkozott az ateista ideológia a vallásos néplélekkel, hogyan reagált a hazai reformátusság a korlátozó intézkedésekre, milyen kiútkeresések, hitvalló megnyilvánulások kísérték az eseményeket, hogyan dolgozta fel ezt a korszakot az egyház- vagy a történettudomány. A Tanácsköztársaság alatti egyházi élet releváns mondanivalót hordoz az 1945 utáni történelem kutatása számára is.
A kötet ezzel a korszak egy eddig feltáratlan részletének bemutatására vállalkozik. A Tanácsköztársaság nemcsak az egyházakat és a vallási élet képviselőit támadta, hanem a népi vallási élet triviális elemeit is: betiltották például a húsvéti tojások festését. A kötetből megtudhatjuk, hogy hol és ki tiltotta be az istentiszteletek tartását, és kik voltak azok a személyek, akik együttműködtek a tiszavirág-életű hatalommal.
A szerző ezenkívül bemutatja történelmünk e rövid életű, de annál véresebb korszakának ritkán tárgyalt eseményeit. A Tanácsköztársaság 133 napját részleteiben vizsgálja, és a feltett kérdésekre levéltári kutatásai alapján ad válaszokat. Ahogyan a lazarista rend tagjai, akik a Budapesti Református Teológia épületének padlójáról mosták fel a saját vérüket, úgy az ország sem sejthette még akkor, hogy mindez nem elszigetelt esemény a magyar egyháztörténetben, hanem a huszadik század borzalmas nyitánya.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Csűrös András |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 300 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147558 |
Sorozat | Károli könyvek |