Hasonló termékek
Pilinszky János mozdulatlan színháza - Magyar
Pilinszky színházi szövegei sokat merítettek saját költeményeinek egyedi technikájából. Inkább színházi poétikát dolgozott ki, mintsem teatrológiát. Elemzéseink szerint dramaturgiája Simone Weilből, némileg Grotowskiból és főleg a fiatal Robert Wilsonból táplálkozik. A könyv ebben a gondolatkörben eddig kiadatlan forrásokat is feldolgoz.
A görög dráma esszészótára
Krúdy keresése
A kötet központi fogalma a kultusz: az irodalmi életművek széles körű társadalmi használatának komplexitását igyekszik megragadni, mintegy megelőlegezve annak magasztaló, értékállító jellegét is.
Szellemi iránytű az emigrációban
Cs. Szabó halála óta eltelt évtizedek tették időszerűvé, hogy átgondoljuk irodalmi helyét és szerepét. A kötet szerzője több évnyi kutatómunkáját foglalta monográfiába: összeillesztette a történelmi okokból szétszakított életművet. Nem szerette volna, hogy az életmű "hűlő árnyékban" maradjon, hiszen Cs. Szabó a magyar nyelvű intellektuális próza egyik 20. századi művelője, aki műveiben az európai kultúra mellett hitet tett magyarságáról is.
Ez a könyv nem viasz, amely lenyomatként adja vissza Cs. Szabó teljes életrajzát vagy munkásságát, hanem iránytű - mint amilyen ő maga is volt az emigráció számára - mely bemutatja életútjának főbb mérföldköveit.
Leírás
Az utóbbi években az önéletírás műfaja az én megszövegezéseinek és az identitás összefüggéseinek kutatásában is a hazai bölcsészet- és társadalomtudományok – így az irodalomtudomány, történelemtudomány, kultúratudományok, pszichológia, filozófia, szociológia – homlokterébe került. E diszciplínák értelmezése szerint az autobiográfia nem csupán a személyes élettörténet megfogalmazásának és létesítésének a műfaja, hanem egyúttal különböző közösségi narratívák kereszteződésének helye is. Az önéletíró szövegekben konfliktuózus módon válik olvashatóvá a történelem, a politika, a kultúra; az emberi élet mindennapi anyagi, szimbolikus és ideológiai szerveződéseinek reprezentációi pedig az időbeli változás, az elfogultság és a reflektáltság változó perspektívájában kerülnek színre. A kötetben szereplő tanulmányok az önéletírás problémáját több művészeti és tudományterület felől közelítik meg, így mutatva meg az énnel és az identitással kapcsolatos sokféle lehetséges szemléleti aspektust, jelenséget.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Mekis D. János (szerk.), Z. Varga Zoltán (szerk.) |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 380 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632361178 |