Hasonló termékek
Társadalomfilozófiai gondolkodók a 20. században
Korábbi korokban a filozófusok a lét általános problémáit, a megismerés egyetemes törvényeit és az úgynevezett örök igazságokat igyekeztek feltárni, a modernitás kibontakozásával mindezt már a természettudományok szemléletére alapozták.
Klasszikus egzisztencializmus
A kötet írásai az egzisztencializmushoz sorolt szerzőket tárgyalnak. E gondolkodókat egyaránt jellemzi az egzisztencia „klasszikus” értelmezése, álláspontjuk közös nevezője az egyéni emberi létezés, az egyénként való létezés tematizálása.
A levél mint történeti forrás
A jelen kötetbe foglalt tanulmányok szerzői elmélyedést kínálnak az olvasó számára, illetve korszakokon átívelő fejlődésrajzot adnak a levél történeti forrásként való értelmezését célzó vizsgálatukkal.
Meghívás reflexív szociológiára
Fordította, jegyzetekkel ellátta és az utószót írta: Fáber Ágoston
Köztes terek
A rendszerváltás utáni nyócker identitása
A Köztes terek a közelmúlt "nyóckerét" vizsgálja, vagyis azt a városnegyedet, amely a rendszerváltás utáni rövid életű, mégis egyedülálló roma identitásépüléseknek, kulturális gyakorlatoknak, önreprezentációs kísérleteknek volt a helyszíne.
Művészet és tömegkultúra
Frankfurti Iskola, Arendt és a következmények
Antifilozófusok. Huszonöt időszerű kérdése a kereszténységhez
A könyv olyan radikális keresztény, vagy a kereszténységen töprengő gondolkodók, alkotók egy-egy kérdését mutatja be, akik az európai bölcseleti hagyománynak a görög hagyományoktól eltérő, más fókuszát teremtették meg. Ez részben az akadémiai filozofálással való szembehelyezkedésből, részben pedig e gondolkodók többségére jellemző keresztény hitükből ered. Közös bennük az, hogy a kereszténységhez intézett kérdésük magában rejt egy antifilozófiai hozzáállást, éspedig azáltal, hogy elfogadják azt a kihívást, amelyet Pál apostol a Korinthusiakhoz írt I. Levelében a kereszténység gondolkodási formájáról adott: a keresztről való tanítás őrültség a filozófus elme számára - illetve Pascallal szólva: Ábrahám, Izsák és Jákob Istene nem a filozófusok istene. Az antifilozófus kifejezés Alain Badiou terminusára utal, aki Pál apostolt nevezte így. A szerzőnő kérdése ez: Vajon együtt tudunk-e még gondolkodni a nagy keresztény írókkal és alkotó egyéniségekkel, vajon megmozdítanak-e bennünk valamit azok az elementáris egzisztenciális kérdések, melyek foglalkoztatták őket a Bibliával folytatott beszélgetéseik során? Vajon van-e még a keresztény gondolkodásban elég élet ahhoz, hogy átvegye a stafétabotot ezektől és persze más elődöktől.
Leírás
Magától értetődően tekintünk magunkra egy nemzeti közösség tagjaként. De valóban egységes-e az, amit nemzeti identitásunknak nevezünk? Egyforma-e mindazokban, akikben megvan? Egységes-e továbbá abban az értelemben is, hogy egynemű tényezők alkotják?
A könyv ezekre a kérdésekre keresi a választ, és alaptézise a következőképpen fogalmazható meg: amit - valamennyire választható és konstruálható - nemzeti identitásnak nevezünk, az ráépül az adottságszerű regionális identitásra. A megkülönböztetés kidolgozásával fogalmi eszközöket kapunk egy olyan feszültség feloldására, mely a nacionalizmuskutatásban az 1980-as évek óta alapvető ellentétet képez, nevezetesen a modernista és antimodernista nemzetkoncepciók ellentétét.
A gondolatmenet másik tartalmi szálát a narratív szempont adja, az a hermeneutikai megfontolás, hogy nemzeti identitásunk nem dologszerűen adott számunkra, hanem nyelvi közvetítésben, mégpedig elsősorban elbeszélve, narrációkban válik hozzáférhetővé.
A nemzeti közösség, a nemzet fogalmát lényegileg hasonlónak véljük az egyénéhez abból a szempontból, hogy sajátszerűsége, más nemzeti közösségektől való különbsége nem tulajdonságokban, hanem egy történet alakulásában rejlik.
OLAY CSABA DSc, tanszékvezető egyetemi tanár, ELTE BTK Újkori és Jelenkori Filozófia Tanszék. Filozófiát, matematikát, fizikát tanult Budapesten, Liechtensteinben és Tübingenben. 2001 óta tanít az ELTE-n, vendégoktató volt Berlinben, Dijonban, Oldenburgban, Nagyváradon és Kolozsvárott. Fő kutatási területe: 19-20. századi kontinentális filozófia, egzisztencializmus, hermeneutika, politikai filozófia, Heidegger, Jaspers, Gadamer, Hannah Arendt, Frankfurti Iskola.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Olay Csaba |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 188 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149286 |