Hasonló termékek
A történetírás új tendenciái a rendszerváltás után Kelet-Európában
E könyvünkkel, "A történetírás új tendenciái a rendszerváltás után Kelet-Európában" egy új sorozatot indít útjára az ELTE-BTK Kelet Európa Története Tanszék a L'Harmattan könyvkiadó támogatásával.
Két korszak határán
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
Hazám, Abházia
Adile Abbász-ogli fiatalon kalandos körülmények között Nesztor Lakobának, az Abház Szovjet Szocialista Köztársaság vezetőjének sógornője lett, emiatt élete nagy részében ki volt téve a belügyi szervek üldöztetéseinek, börtönben és száműzetésben is volt.
Diplomaták és kémek Konstantinápolyban
A könyvnyomtatás feltalálását követő információrobbanás, az uralkodók és államok információéhsége, a köz érdeklődése mind abba az irányba hatottak, hogy Európa országai hatékony információszerző tevékenységet folytassanak a számukra politikailag vagy gazdaságilag fontos területeken. Ehhez a hivatalos formát, az állandó követségek ekkorra kiforró rendszerét, de az illegális megoldásokat, azaz a kémkedést is igénybe vették.
Könyvtár a pusztában
Bevezetés a holt-tengeri tekercsek nem-bibliai irodalmába
Jelen kötetünk rendszerezetten haladva a qumráni könyvtár mindegyik fõ irodalmi mûfajának tárgyalja néhány olyan jellegzetességét, amely segít elhelyezni a Közösség gondolkodását a kor zsidóságának élénk szellemi erõterében.
Leírás
Az amerikai történetírás meghatározó iskolái egészen az 1960-as évekig John Locke, a szerzodéselmélet és természetjogi felfogás dönto hatását hangoztatták az amerikai forradalom eszmeiségére vonatkozóan. Az ezt követoen fellépo „republikánus történészek” – mindenekelott Bernard Bailyn, Gordon Wood, valamint John Pocock – viszont úgy vélték , hogy a forradalom vezetoinek politikai gondolkodására azok a 18. századi brit ellenzéki teoretikusok gyakorolták a legnagyobb befolyást, akik a 17. századi republikanizmus örököseinek tekintették magukat. A „republikánus szerzők” nem egyszerűen mérsékelték Locke hatásának jelentőségét, hanem helyébe egy olyan szellemi áramlatot állítottak, amelynek sok alaptétele nem csupán a „locke-i liberalizmusnak”, hanem az amerikai történelem későbbi fejlődési irányának és az erre épített „liberális amerikai krédónak” is ellentmondani látszott. Az eredmény egy, évtizedeken keresztül zajló, a történettudomány keretein túlmutató vita lett, mivel a „republikánus historikusok” az amerikai történelem, történetírás és kultúra fejlődésének számos alapproblémáját egyszerre és a legmegfelelőbb időpontban vetették fel. A könyv e vita történetének feltárására vállalkozik.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lévai Csaba |
Megjelenés | 2003 |
Terjedelem | 444 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789639457263 |
Sorozat | A múlt ösvényén sorozat |