Hasonló termékek
Az Ószövetség teológiai üzenete
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése.
Jézus csodáiról szóló elbeszélések
Módszerét illetően a szerző bevezeti a bibliai csodaelbeszélések értelmezésébe korunknak az olvasóval és a befogadással kapcsolatos új felismeréseit. A könyv izgalmas olvasmány mindazoknak, akiket foglalkoztatnak az újtestamentumi csodaelbeszélések, ugyanakkor hasznos elméleti adattár a hermeneutika iránt érdeklődők nagy táborának.
A Szentlélek anyai arca
A trinitológia alapjaihoz kötődő koncepció a magyar székelyföldi Boldogasszony-kultuszt, a néphagyományban is átörökített elemeit (Babba-Mária) a mezopotámiai kultusszal "villantja" össze.
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
A reformáció örökségében élve
A Budapesti Károli Református Egyetem Hittudományi Karán a reformáció 500. évforduló tiszteletére szervezett konferencia tanulmánykötetének mottója is lehetne a dr. Bogárdi Szabó István püspök igei köszöntőjében megfogalmazott kijelentés: „Ha valamit meg kell tanulnunk a reformációból, akkor az éppen az, hogy egy tapodt at sem előrébb lépni, ha a múltat rózsaszín szemüvegén át nézzük; és az 500. évfordulón eléggé megkísért ez.”Kocsev Miklós dékán pedig köszöntőjében rámutatott, hogy a reformáció szellemi örökségében na gyszerű lehetőséget lát, amely éltető, előbbre visz és ebből az örökségből a következő nemzedékek is élni fognak. Az oktatókon (is) múlik, hogyan adják át az örökséget, hogy azok jó impulzusokat eredményezzenek.
A kettős áldás fia
Leírás
Olyan posztateista korban élünk, amelyben a természettudományos gondolkodásból fakadó istentagadás már nem egyszerű intellektuális kérdés, sokkal inkább alapmagatartás.
Napjaink szédítő ütemben gyarapodó tudományos ismeretei világképünket alapjaiban átformáló elméletekké válnak, ideológiai, filozófiai, sőt vallásos eszmeként jelennek meg és terjednek szinte észrevétlenül, újfajta kihívások elé állítva a keresztény teológusokat. A tudományos ateizmus azonban sokszor hamis istenképpel rendelkezik, ezért nem a kereszténység által vallott és tanított Istent tagadja, hanem egy, a korszellemnek megfelelő ál-istent utasít el, melyet a kereszténységnek tulajdonít. A hamis istenkép leleplezése és a kereszténységnek tulajdonított téves isteneszme kiigazítása igen fontos feladat, nehogy széleskörűen elterjedjen és a keresztény Istennel egyező fogalommá emelkedjen.
A könyv célja a tudományos világképből táplálkozó ateizmus kritikai elemzése, valamint a tudomány és a vallás lehetséges érintkezéseinek vizsgálata: Milyen eszmecserét folytathat a teológiai értelemben vett hit a természettudomány dinamikus világképével? Megfelelnek-e egyáltalán a teológia válaszai az új tudományos eredmények kihívásainak?
Ezekre a kérdésekre nincs egyszerű válasz, de a fizikai világ működésének tudományos igényű megértése minden teológus számára értékes - ennek szellemében született e könyv.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Legéndy Kristóf |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 192 oldal |
Kötészet | puhatáblás kartonált |
ISBN | 9789634145585 |
Sorozat | Károli könyvek, Monográfiák |