Hasonló termékek
A képzelet másik oldala. Irodalom és vallás Northrop Frye életművében
A kanadai Northrop Frye (1912–1991) a huszadik századi irodalomtudomány egyik legtöbbet idézett szerzője. Magyarországon mindeddig korai strukturalistaként tartották számon, azonban e kötet – az első magyar nyelvű Frye-monográfia – szerzője hangsúlyozza, hogy munkássága túlmutat a szűkebb értelemben vett irodalomtudomány
határain. Frye minden művében az irodalom és a vallás viszonyát, a szent könyv és a világi irodalom összefüggéseit vizsgálja, érdeklődésének középpontjában az irodalom etikai, vallási és társadalmi jelentősége áll. Amint Frye maga is nagy közönséget szólított meg, e róla szóló könyv sem csupán a szűk szakmai kör, hanem a művészet és a vallás összefüggései iránt érdeklődő valamennyi olvasó figyelmére számot tarthat.
Utópiák és ellenutópiák
Sorozatunk e negyedik darabjának írásai az előző kötetben tárgyalt Aranykor–Árkádia gondolatkört kiterjedtebben, az utópiák és ellenutópiák általánosabb kérdéseihez illesztve vezetik tovább.
Imagináció és imitáció Zrínyi eposzában
E tanulmánykötet Zrínyi Miklós főművének, a Szigeti veszedelemnek az imitációs technikáját vizsgálja. Maga a téma a magyar irodalomtörténet és az összehasonlító irodalomtudomány egyik klasszikus témája: a szöveg epikus párhuzamainak keresését és értelmezését még Kazinczy Ferenc kezdte el, majd Arany János egyik legfontosabb irodalomtörténeti és elméleti megnyilatkozását, a Zrínyi és Tassót szentelte a témának.
Földbolygó szívmagasságban
Domokos Johanna költészetéről
Klasszikus művek újrafordítása
Szerkesztők: Gulyás Adrienn, Mudriczki Judit, Sepsi Enikő, Horváth Géza
William Blake illusztrációi a Jób könyvéhez
...ezentúl egybeforr ég, föld s pokol...
Leírás
Aligha van sürgetőbb feladat, mint úgy megújítani a középiskolai irodalomoktatás tematikai, szerkezeti és módszertani összetevőit, hogy azokat összehangoljuk az új irodalomtudományi szemléleti formákkal, szövegelemző gyakorlatokkal és a közoktatásban az elmúlt években bekövetkezett változásokkal egyaránt. 2020-tól az új NAT és a kötelezően választható irodalomkönyvek bevezetésével egymást érték a változásokról szóló műhelybeszélgetések, tudományos vagy sajtócikkek. A kötet részben ezekhez a vitákhoz szól hozzá, de elsősorban a Kötelezők emelt szinten Balassitól Borbély Szilárdig kötet folytatásaként az emelt szintű magyar érettségi irodalmi témaköreinek az elemzéséhez nyújt szakmai segítséget. A tanulmánykötet a kötelező szerzők – Ady, Babits, Kosztolányi és József Attila – mellett a 2024-től bevezetett változásokra is figyelmet fordít Jókai Mór Az arany ember filmes adaptációjának és Herczeg Ferenc Az élet kapuja című regényének elemző vizsgálatával, de a világirodalom fontos alkotásairól és a 20. századi modernség jelentős szerzőiről is tartalmaz fejezeteket. Mindemellett a több éve mozdulatlan kánont is próbálja mozgásba hozni: a kortárs irodalomból Lázár Ervin, a határon túli irodalomból Kós Károly prózájának a vizsgálatával! A kötet az emelt szintű érettségi szóbeli tételeihez nyújt hasznos segítséget, de néhány tanulmány tágabb művelődés- és kortörténeti háttértudást is ad, ezért a középiskolai tanárok, a magyar szakos hallgatók és az egyes téma kutatói, vagyis a szűkebb szakma számára is hasznos olvasmány lehet.
Sebők Melinda
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Papp Ágnes Klára,Sebők Melinda,Török Lajos |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 274 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 978-963-646-036-5 |
Sorozat | Károli könyvek |