Hasonló termékek
Alcalái románok - Migráció és társadalmi differenciálódás
A nemzetközi migráció a kortárs társadalomtudományok egyik központi kérdésköre, a Romániához köthető népvándorlás pedig az Európán belüli migrációs folyamatok egyik fő jelensége. Jelen kötet e komplex kutatási területet ismerteti meg az olvasóval a románok migrációjának sajátos esetén keresztül.
(Vész)jelzések a kultúráról
A tanulmánykötet az MTA Politikai Tudományok Intézetében folyó Jelentés a magyar kultúra állapotáról című kutatási projekthez kapcsolódik.A kutatási projekt elsődleges célja:átfogó kulturális állapotfelmérést megalapozó munkálatok elvégzése,egyben a program egészére vonatkozó"modell"kimunkálása,amely során az adatokat nemcsak rögzítik,de kutathatóvá,elemezhetővé is válnak.
Hun házasodunk hun meg elválunk
Párkapcsolatok megszűnése és új kapcsolatok kialakulása
A kötetben a párkapcsolatok felbomlásával és az új párkapcsolatok kialakulásával foglalkozó, 2005 és 2015 között született szociológiai, demográfiai írások szerepelnek.
Női beszély
A női mentalitáskutatás és életmódelemzés aktualizált problematikája, hogy az emancipálódott nők miért találják nehezen önálló hangjukat, és a patriarchátus alakította rendszerbe simulva hogyan próbálnak helytállni. A Női beszély című kötetben összefoglaló olvasható egy történeti kutatássorozat következő állomásáról, amelynek visszatérő kérdésfeltevése, hogy a több évezredes lemaradásban lévő nők miképpen élnek a publicitás adta lehetőségekkel, valamint hogy megnyilvánulásaikban hasonló hatásfokot érnek-e el, mint a gyakorlottabb férfitársak.
Nem lesz béke, nem lesz kánaán
Történeti-társadalomelméleti vázlat
Vágányok és vakvágányok a társadalompolitikában
Válogatott tanulmányok
Minden korábbi kritika ellenére az új rendszer kényelmesen megtartotta az állam jóléti tevékenységei között a paternalistának nevezett diktatórikus eszközök jó részét. Még ha olykor eszébe is jutott, hogy a szabadság visszanyerésével élővé tehető demokratikus módszerekkel próbálja oldani szabadság és egyenlőség elkerülhetetlen konfliktusát, e törekvéseket többnyire feladta. E folyamatok következményeinek leírása mellett a kötet hangsúlyosan foglalkozik azzal, hogy huszonkét év kormányzati beavatkozásai, törvénykezésben kifejeződő szándékai akartak-e és tudtak-e valamit kezdeni az igazságtalanságokkal, esélyegyenlőtlenségekkel, a társadalom erősödő szétesésével.
Leírás
Az emlék az általános elvárások alapján a múlt igazságát közvetíti; a képesség, hogy ezt az igazságot felismerjük, bennünk rejlik. A múlt emlékek formájában tér vissza a jelenben és formálja a jövőt. Képesek vagyunk megkülönböztetni a képzelettől, és ragaszkodunk e különbséghez. E könyv fejezetei a múlt visszatérésének különböző formáiról szólnak. Az emléknyom évezredeken átívelő metaforájáról, illetve sorsáról az emberi lélekben, a társadalomban és a kultúrában. A különböző helyek és időszakok, a megrázó, traumatikus események, a támogató társas kapcsolatok emlékek formájában térnek vissza és igyekeznek otthonra találni az egyén lelkében, a társadalom közös lelkiismeretében és a kulturális hordozóeszközökben.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Keszei András |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 258 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-414-032-0 |
Sorozat | Ars Sociologica sorozat |