Hasonló termékek
A szerző árnyképe
Romantikus költőmítosz Kierkegaard és E. T. A. Hoffmann alkotásesztétikájában
A kötet Kierkegaard romantikakritikáját mutatja be a műveiben utalásszerűen felbukkanó Hoffmann-elbeszéléseken keresztül, irodalom és filozófia, forma és egzisztencia, retorika és teória kölcsönhatásában. Az „árnykép” e határvidékek szimbóluma, az egzisztencia belső lényegére, a hamis illúziókon alapuló, költött létezésre és az élet sötét oldalára utal. Megrajzolása anyilvánvaló helyett a rejtett vonatkozások kutatására ösztönöz. A kötet a Laokoón könyvek sorozat része.
Canudos ösvényein
Márai Sándorral és Mario Vargas Llosával Euclides da Cunha nyomán
Canudos. A brazil történelem egyik különös helyszíne. 1896–97-ben több ezer vallási fanatikus lázadt fel itt egy megszállott prédikátor, a Tanácsadó vezetésével a hivatalos rend,a fiatal Brazil Köztársaság ellen.
Good to Be 56
Angol nyelvű kötet Fischer Tibor írásairól és tiszteletére
The essays in this volume were written on Tibor Fischer’s works by Hungarian students majoring in English. Their contextualisations of Fischer’s novels within Hungarian history, English literature, Aristotelian philosophy, narratology, or cognitive linguistics are a tribute to Fischer’s shameless intellect and narrative comedy. They also prove, quite delightfully, that students will respond to literature with the freshness of vision their age offers, and with the creative energy their readings liberate in them.
Rilke - Ornamentika és halál
Rilke tudott az élet nehézkedéséről, ami egyszerre „feladat”, „bánat” és "fény a derűs szellemben”. Látta a szépségnek azt az oldalát, amelynek „iszonyú” látványa megsemmisíti az életet, megsejtett valamit a szépség azon destruktív túlhatalmából, amelyhez ő maga még mindig lenyûgözve fordul, de amelytől rövidesen az egész század menekülni igyekszik. A szépség mint Egész, illetve a totális szépség mélyén tanyázó rútság tapasztalatából származik költészetének meghatározó etikai dimenziója, annak a helynek a keresése, ahol az ornamens megtörik, és ahol a dolgok„kimeríthetetlen tárggyá” válnak.
Leírás
Az eltérő nézőpontok érvényesítése és megértése a termékeny irodalomtudományi tapasztalatcsere éltető eleme. Az elméleti állásfoglalások,
elemzési módszerek és szöveginterpretációk hiteles értékelését nagymértékben elősegíti a folyamatos szakmai párbeszéd. A Párbeszéd-kötetek célja, hogy számaiban egy-egy kiválasztott témát, irodalomtörténeti korszakot, alkotót, mûvet, teoretikus kérdést tárgyaló tanulmányokat egymás mellé helyezve különböző megközelítési módokat mutasson be. Sorozatunk ötödik könyve a 19. és 20. század fordulójának elbeszéléseivel foglalkozik, egyaránt kitérve e korszak magyar és külföldi prózapoétikájának a problémáira. A tárgyalt időszak a novella mûfajának egyik virágkorát jelenti, a téma irodalomtudományi aktualitását pedig az adja, hogy e műfaj tanulmányozása egyre érdekesebb irodalomértelmezési terepnek ígérkezik.
Nemcsak Magyarországon, de nemzetközi kitekintésben is tapasztalhatjuk az elbeszélésirodalom teljesítményeinek fokozatos pozitív átértékelését. A kötetben szereplő írások első helyen arra a kérdésre összpontosítanak, hogyan lehet egy kisprózai műalkotásban megragadni az ott megjelenő és egymással kölcsönkapcsolatba lépő, helyenként „rivalizáló” narratívákat és narrációs konstrukciókat, és miként lehet a szöveget mûfaji elvárások felől értelmezni. A narratológiai kérdések ugyanakkor mindvégig olyan műfajpoétikai vizsgálódásokkal kapcsolódnak össze, melyekben helyet kapnak a műfaji érintkezések, a verbális és vizuális reprezentációk, a szövegközi meghatározottságok és az irodalmi befogadás aspektusai is. Az így kialakított olvasatok sok egyéb alkotó mellett Jókai, Mikszáth, Kafka és Csehov műveit tárják az olvasó szeme elé. A korábbi Párbeszéd-kötetekre való visszapillantásban újra összetalálkozhatunk Vergilius és Turgenyev művészi világával is.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Hajdu Péter, Kroó Katalin |
Terjedelem | 246 oldal |
ISBN | 9789632364131 |
Sorozat | Párbeszéd kötetek |