Hasonló termékek
Új utak a pszichoterápiában
A kötetet ajánljuk minden olyan szakembernek, aki szeretne átfogó képet kapni a kognitív viselkedésterápiák új hullámához kapcsolódó terápiás módszerekről. A kötet a Benda Kálmán Szakkollégium Pszichológiai Műhelyének együttműködésével valósult meg.
Más elmék
A „más elmék” néven ismert filozófiai probléma régóta – legalábbis Descartes óta – a filozófia egyik állandó, újból és újból visszatérő témája. Mint minden átfogó filozófiai probléma esetében, a más elmékkel kapcsolatban is számos különböző aspektusból megfogalmazott kérdés vethető föl. Kötetünk ennek megfelelően tartalmaz mind történeti, mind tematikus tanulmányokat. Ez utóbbiak között olvashatók elmefilozófiai és ismeretelméleti írások; az utolsó négy tanulmány pedig a kortárs pszichológia eredményei felől vizsgálja a más elmék problematikát.
Élők, holtak és adósságok. A halottak szerepe egy erdélyi falu társadalmában
A halál témáját érintő kulturális és szociálantropológiai irodalomban gyakori téma a modern nyugati ember és a más kultúrákban élők halálképének, halálhoz való viszonyának különbsége. E különbségek azonban az úgynevezett nyugati társadalmakon belül is érzékelhetők. Nem egy antropológus számolt be arról, hogy az általa megismert európai falusi közösségekben az emberek mennyire másként, mennyivel „természetesebben” viszonyultak a halál kérdéséhez és a halottakhoz, mint ami számára saját társadalmi közegében megszokott volt. Ezekben a közösségekben a halál nem tabutéma, nem a haldokló és családjának magánügye, a haldoklás s a halál körüli gyakorlati teendők ellátása pedig nem vagy nem teljesen került át abba a professzionális szolgáltatói szektorba, amely ma már a legtöbb helyen körülveszi.
Hiedelem és hagyomány
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Szellemhívók és áldozárok
A Szellemhívók és áldozárok kötetcím az amerikai őslakos vallások két fontos jelenségét nevezi meg. A szellemhívó szó az inuit (eszkimó) angekok, dán ndemaner kifejezés pontos fordítása, régi magyar áldozár (áldozópap) szavunk pedig itt az azték és inka vallási specialistára utal. A kötet ennek megfelelően tagolódik három egy inuit, egy azték és egy inka vallástörténeti részre.
A krónikus betegségek lélektana – Válság és megújulás
A könyv a betegség, a fájdalom és a fogyatékosság tapasztalatát a pszichológia és a fenomenológia módszereivel vizsgálja. Az utóbbi évtizedekben a fenomenológiai, interpretatív irányzatok egyre inkább teret hódítanak az egészségpszichológiai kutatásokban. A könyv középpontban, Arthur W. Frank kifejezésével, a „mélyen” beteg ember tapasztalata áll, akinek a betegsége krónikus vagy kritikus, befolyásolja döntéseit, átírja élettörténetét, kihat az identitására.
Spontán értelemképződés módosult tudatállapotokban
Trauma, álom és pszichedelikus élmény
Leírás
Mi köze van a szellemeknek a tudattalanhoz? Hogyan profitált a fejlődő pszichológia a spiritiszta médiumok tevékenységéből? Mi kötötte össze a pszichoanalízist a nyugati ezotériával? Mi köze van az animális magnetizmusnak a terápiás kapcsolatról vallott modern elképzeléseinkhez?
Gyimesi Júlia munkája nemcsak a fenti kérdésekre adja meg a választ, hanem rávilágít a pszichológia korai évtizedeit jellemző néhány alapvető elméleti és módszertani problémára is. A pszichoanalízis osztrák-magyar kontextusát középpontba állítva mutatja be a tudomány és áltudomány feszültségét, mégpedig a nyugati ezotéria egyes ágainak kevéssé ismert, magyarországi történetét felvázolva. A magyar spiritizmus pszichológiatörténeti szerepe kerül így új megvilágításba, az animális magnetizmus magyarországi története, és mindazok a következmények, amelyek a lélektani gondolkodás és az ezotéria e rendhagyó keverékéből bontakoztak ki.
GYIMESI JÚLIA egyetemi docens, pszichológus, a pszichológiatörténet, a pszichoanalízis és a valláslélektan kutatója. 2011-ben jelentette meg Pszichoanalízis és spiritizmus című tudománytörténeti munkáját. Jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Személyiség- és Klinikai Pszichológia Tanszékének, valamint a Pécsi Tudományegyetem Elméleti Pszichoanalízis Doktori Programjának vezetője.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Gyimesi Júlia |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 172 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789634145523 |