Hasonló termékek
Boszorkány a forgószélben
A kötet a kiskunsági Szankon és Móricgáton végzett gyűjtés anyagát közli, a két település hiedelemvilágát dolgozza fel. Adatokban és motívumokban gazdagon tárja az olvasó elé a helyi néphit sajátosságait. A falvakat bemutató és a helyi hiedelemvilág sajátosságait taglaló bevezető rész után Világkép címszó alatt a statikus hiedelmek találhatók a természeti és a természetfölötti világról.
Dede Korkut
„A ravasz, csavaros észjárású Dede Korkut alakját az eredetmondákban misztikus fény övezi. Az oguzok, ha bajba kerülnek – akár az egész közösség, akár csak egy család – azonnal őt keresik meg, elhívják, tanácsot kérnek tőle, vagy éppenséggel felkérik valamilyen bonyolult ügy megoldására, elintézésére. Életkora sem határozható meg, mert fiatalosan gyors, fürge, ugyanakkor a harcokból, csatározásokból feltűnő módon kivonja magát.A történetek végén mindig ő az, aki összefoglalja az eseményeket és áldást oszt..."
Oguz kán
Az Oguz kán története az egyik legfontosabb török-iráni történeti szöveg, melynek számtalan verziója létezik. Jelen kiadás a tizenharmadik – tizennegyedik század fordulóján élt szerző munkája. A Történetek Gyűjteménye című gigászi krónika egyik fejezetét az egyik legjelentősebb iráni mongol uralkodó (1295-1304) kérésére vetette papírra. Az ő uralma alatt tértek át az irániak az iszlám vallásra, s ennek jegyében parancsot adott a mongol hagyomány perzsa nyelvű átdolgozására.
Nyitott könyv a lelkem
Kocsis Rózsi 1932-ben született Széken. Győri Kati nénihez hasonlóan idős korában kezdte el írni visszaemlékezéseit. Az irodalmár Nagy Pál, a szerző természetességének varázsát, képteremtő tehetségét dícsérte, mely a szegény paraszti létnek színes és gazdag világát teremti elő.
Múlt és jelen
A kötet tanulmányai a pécsi Néprajz Tanszék 10 éves jubileumán tartott tudományos konferencia előadásai alapján készültek.
Hegytörvények és szőlőtelepítő levelek Győr és Sopron vármegyékből (1551-1843)
A három évvel ezelőtt elindított forrásközlő sorozat e darabjával jelentős mérföldkőhöz érkezett. Míg az első két kötet célja a hazánk borvidékeiről származó összes, 1997 előtt napvilágot látott hegytörvényeknek egy közös adatbázisba integrálása volt, e kötettel megkezdődött azoknak az eddig teljesen ismeretlen dokumentumoknak a közreadása, melyet az Égető Melinda vezetésével 1997 óta működő munkacsoport tárt fel.
Leírás
A kötet a pécsi Néprajz Tanszék alapítóját, Andrásfalvy Bertalan emeritusz professzort köszönti 70. születésnapja alkalmából. A tanszék minden oktatója felsorakozott, hogy éppen kutatott témájából tanulmányt írjon az ünnepi alkalomra. A tanárok Kisbán Eszter, Nagy Ilona, Filép Antal, Vargyas Gábor, Nagy Zoltán, Frazon Zsófia és Pócs Éva cikksorozata kiegészül néhány kiváló hallgató illetve volt pécsi diák (Ekler Andrea, Farkas Judit, Mikos Éva, Sági Edit, Takács Lilla, Tóth G. Péter) munkájával. Ilyenformán a tanszéken folyó kutatások teljes spektrumát mutatja be a kötet: Újra jelen van a magyarság és az európai népek kultúrája mellett a Vargyas Gábor által kutatott vietnami brú nép, a Nagy Zoltán vizsgálta hanti közösség kiveszőfélben lévő kultúrája, és Sági Edit helyszíni megfigyelései nyomán a lappok életforma-váltásának több vonatkozása. A Krisna-tudatúak közösségeinek táncairól Farkas Judit ad elemzést. Nagy Ilona kommunikációs helyzeteket vizsgáló meseelemzésének és Ekler Andera hermeneutikai megközelítésű szövegvizsgálatának kétféle folklorisztikai módszere mellett Mikos Éva 19. századi eposzokról szóló cikkében egy harmadik nézőpontból: az elit és populáris kultúrával való kapcsolataiban vizsgálja a folklórt. Kisbán Esztertől az európai táplálkozáskultúra egy fontos fejezetéből, a savanyú ízlésirányt képviselő ételekről kapunk nagy ívű áttekintést, Takács Lilla egy dunántúli hegyközség településtörténetét dokumentálja, Filep Antal pedig a Rákosi-korszak falusi társadalmának tárja fel egy eddig ismeretlen vonatkozását. A demonológia, boszorkányság és a boszorkányüldözés kutatását, amelynek régi hagyománya van a tanszéken, ezúttal Frazon Zsófia Faustról és az ördögszövetségről, valamint Pócs Éva kora újkori idővarázslókról szóló dolgozata 'képviseli'. Tóth G. Péter gazdag történeti tablót mutat be Európa középkori, koraújkori magyarságképéről, a rólunk szóló etnikus sztrerotípiákról.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Pócs Éva |
Megjelenés | 2003 |
Terjedelem | 368 oldal |
ISBN | 0029004233382 |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
Sorozat | Studia Ethnologica Hungarica |