Hasonló termékek
Konzervativizmus, természetjog, rendszerváltás
Politika- és jogfilozófiai tanulmányok
A konzervatív politikai gondolkodásmód felett, sokáig úgy tűnt, eljárt az idő. Az angolszász világban két vaskalapos politikus: Reagan és Thatcher csempészte vissza egyes elemeit, s mára Merkel, Sarkozy, Berlusconi, Tusk és Cameron Európájában is újból hódít.
Állami jog és erkölcsi rend
Jelen kötet Ernst-Wolfgang Böckenförde jog- és vallásfilozófiai, államelméleti munkásságából szemelget, főként olyan tanulmányokat állítva középpontba, amelyek jog és erkölcs, vallás és jog bonyolult viszonyrendszerét veszik górcső alá, és máig ható tanulsággal szolgálnak.
Bildung – Neveléstudományi és filozófiai megközelítések
A Bildung (képzés, művelődés) fogalma a 18. század második felétől kezdve a pedagógiai és filozófiai gondolkodásban egyaránt kitüntetett szerepet töltött be német nyelvterületen.
Keserű igazságok
Olvasmányos írásokat tartalmaz a kötet, pedig igencsak keserűek azok az igazságok, amelyeket lebilincselő stílusban és közérthetően örökít meg a szerző. Nem csak az erkölcsi eltévelyedéseket, botlásokat rója fel szellemi életünk bálványozott hírességeinek, hanem könyörtelenül leleplezi a szocialista-korszak álnokságait, hamisításait, téveszméit és embertelenségeit.
Az erkölcsi nevelés új perspektívái
"A különböző nézőpontú pedagógiai-szakmai viták erőterében igen fontosnak és szükségesnek tartom azt, hogy a társadalom jövőjét is formáló erkölcsi nevelés kérdéseiben az Olvasót egy szerteágazó és izgalmas szellemi kalandra hívjam."
Dr. Pálvölgyi Ferenc
Hatalom és filozófia
Hermeneutikai, fenomenológiai megközelítések
A politikum természete mindig is a filozófiai gondolkodás előterében állt. A fenomenológia és a filozófiai hermeneutika esetében azonban eleinte úgy tűnhetett, hogy meglehetősen apolitikus irányzatokról van szó, ám még az alapító Husserl és Heidegger esetében is – a hagyatékok feldolgozása után – markáns politikafilozófiai koncepciók rekonstruálhatók.
Leírás
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják. A politikatudomány képviselői jobbára az objektív politikai jelenségek és intézmények elemzését tekintik feladatuknak, miközben a politika közösségi teljesítményének filozófiai értékelésére mintha kevesebb figyelmet fordítanának. Pedig a politika problematikája kapcsán olyan ismeretelméleti kérdéseknek is szükségszerűen fel kell merülniük, amelyek az emberek közös létezésének, ennek a bizonyos "köztes" vagy inter homines világiságnak az intézményi leírásokat megelőző ontológiai alapjait igyekeznek megvilágítani. A politikatudomány aktuális művelőinek nagy része eltekint az axiológiai szempontok alkalmazásától, és elegendőnek tartja a politológia immanens módszereinek, megfontolásainak és tematikáinak követését. Blanco Fernández szerint viszont elengedhetetlenül fontos volna, hogy a politológia tudomást vegyen leíró szempontjainak elégtelenségéről, arról, hogy normatív és értékelő elméleti munka nélkül lehetetlen a társadalmi problémák megfelelő mélységű elemzése. Ennek a feltáró munkának az elvégzéséhez segít hozzá a filozófia, ugyanis a politikának lényegi és alapvető fontosságú része a filozófiai dimenzió - hangzik a szerző határozott megállapítása.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Domingo Blanco Fernández |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 350 oldal |
Kötészet | papír/puha kötés |
ISBN | 9789637343087 |
Sorozat | Politikai filozófia sorozat |