Hasonló termékek
Vita Európáról
A könyv igazi filozófiai csemegének számít, amelyben a két markáns gondolkodó - a filozófus Jean-Marc Ferry, a Brüsszeli Szabadegyetem politikai filozófia professzora és az Esprit volt főszerkesztője, az esszéíró Paul Thibaud - fejti ki markánsan eltérő álláspontját az állam és a szuverentás kérdéséről, nemzetek sorsáról, a posztnemzeti identitásról és az Európai Unió jövőjéről a Maastrichti Szerződés tükrében.
A szellem és az idő
Identitás, cselekvés és temporalitás Hegelnél A szellem fenomenológiájában
A szellem fenomenológiája nyelvi megformálását és gondolati összetettségét tekintve is a filozófiai hagyomány egyik legnehezebb műve. Jelen kötet bevezetést nyújt a hegeli gondolkodásba, és friss szemléletmódjával kinyitja a kaput a mű újrafelfedezése előtt.
Teóriák hálójában
Az igazi elméletek valójában víziók, melyeket a világ átfogó pillantásának az ígéretével fogalmaztak meg. S ezen az sem változtat, hogy a végérvényesség igényével megfogalmazott teóriák mindegyikéről kiderül előbb.utóbb, hogy csak a részleges igazságot mondja ki, s hogy mindegyik elmélet szügségszerűen a megfigyelő tekintet egyik lehetséges...
Filozófia a globalizáció árnyékában: Richard Rorty
Kortárs angolszász érzelemfilozófia
A kötet az érzelmek természetét, kategorizációját, fenomenális jellegét és egyéb filozófiai vonatkozásait nem elszigetelten, hanem más mentális állapotokkal és a cselekvéssel való összefüggésükben tárgyalja.
Értelem és történelem
Mottónk Bourdieu 2000/2001-es tanévben a College de France-ban tartott bevezető előadásából arra a viszonyra kérdez rá, amely tanulmánykötetünk alapkérdése, és ami re a címben az értelem és történelem szavakkal utalunk. Ez a kell és a van, a normatív és deskriptív, az előírás és a leírás közötti viszony kérdése. Ez a kapcsolat a meg ismerés két aspektusát jelenti – jelen esetünkben a kultúránk kiemelt tudásformája, a tudományos ismeretek, a „tudás” filozófiai és történeti vizsgálatát. Ez a viszony problematikus és ugyanakkor alapvető jelentőségű napjainkban.
Leírás
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják. A politikatudomány képviselői jobbára az objektív politikai jelenségek és intézmények elemzését tekintik feladatuknak, miközben a politika közösségi teljesítményének filozófiai értékelésére mintha kevesebb figyelmet fordítanának. Pedig a politika problematikája kapcsán olyan ismeretelméleti kérdéseknek is szükségszerűen fel kell merülniük, amelyek az emberek közös létezésének, ennek a bizonyos "köztes" vagy inter homines világiságnak az intézményi leírásokat megelőző ontológiai alapjait igyekeznek megvilágítani. A politikatudomány aktuális művelőinek nagy része eltekint az axiológiai szempontok alkalmazásától, és elegendőnek tartja a politológia immanens módszereinek, megfontolásainak és tematikáinak követését. Blanco Fernández szerint viszont elengedhetetlenül fontos volna, hogy a politológia tudomást vegyen leíró szempontjainak elégtelenségéről, arról, hogy normatív és értékelő elméleti munka nélkül lehetetlen a társadalmi problémák megfelelő mélységű elemzése. Ennek a feltáró munkának az elvégzéséhez segít hozzá a filozófia, ugyanis a politikának lényegi és alapvető fontosságú része a filozófiai dimenzió - hangzik a szerző határozott megállapítása.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Domingo Blanco Fernández |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 350 oldal |
Kötészet | papír/puha kötés |
ISBN | 9789637343087 |
Sorozat | Politikai filozófia sorozat |