Hasonló termékek
Török népzene Kis-Ázsiából
A kötet Bartók Béla 1936-os kis-ázsiai népzenei gyűjtőútjának eredményeit mutatja be. Magyar nyelven a mű most jelenik meg először, és elsőként tartalmazza a török versszövegek magyar fordítását, valamint a gyűjtés hanganyaga is először jelenik meg az interneten, a monográfiával egy időben.
Információelmélet és népzenekutatás
Rendszeralkotás, nyilvántartás, digitális archívum
A népzenekutatás nagy utat járt be a romantika lelkes érdeklődésétől a 20. század elején kikristályosodó modern tudományszemléletig, miközben megszületett a kutatás tárgyának pontos meghatározása, a népzene fogalma is. A klasszikus hőskort a módszeres kutatás viszonylagos nyugalma követte. Akkor még senki sem sejtette, hogy milyen gyökeres változást hoz majd a következő századforduló. Beköszönt a digitális kor.
Zenei hálózatok
A kötet társadalomtudományos alapossággal, egyben közérthető módon, magyar nyelven elsőként írja le és elemzi az új média térhódítása által meghatározott közegben átalakuló zenei közösségek dinamikáját és működését, illetve a tágabb kontextust adó kulturális és zenei trendeket. Az egyes tanulmányok egyúttal reflektálnak azokra a párhuzamos, kortárs zenei közösségi, történeti folyamatokra is, amelyek az átstrukturálódó médiatér legnépszerűbb kommunikációs csatornáitól távolabb zajlanak a legkülönbözőbb műfajokhoz kötődve, az elektronikus zenétől kezdve a black metalon át egészen a világzenéig.
Karachay-Balkar Folksongs
A kötetben olvashatunk a magyarok tudósok korábbi kaukázusi kutatásokról, a karacsáj nép kialakulásáról, zenéjének magyar vonatkozásairól, és szerepel egy kottagyűjtemény is számos dalszöveggel és azok angol illetve magyar nyelvű fordításával együtt.
A régi magyar népzene nyomában
A kaukázusi karacsájok népzenéje
Sipos János 1987 óta több mint tízezer dallamot gyűjtött török, azeri, karacsáj, kazak, kirgiz és türkmén népektől, és különböző nyelveken 14 úttörő kötete jelent meg e népek népzenéiről. Mostani könyvében a kaukázusi karacsáj-balkár nép zenéjével ismerkedhet meg az olvasó. E török nép jelentőségét növeli, hogy ősei abban a Kazár Birodalomban éltek, ahol a magyarok ősei is hosszú időt töltöttek el. Olvashatunk a kaukázusi kutatásokról, a karacsáj nép kialakulásáról és népzenéjének magyar vonatkozásairól, lapozgathatjuk a bő kottagyűjteményt és a karacsáj dalszövegeket magyar fordításukkal együtt. A DVD melléklet pedig a legszebb karacsáj népdalokat mutatja be, bőséges videó felvételekkel, kottákkal és hangzóanyaggal.
A mozgás misztériuma
A mozgás misztériuma Fügedi János, neves táncjelíró-specialista eddigi munkássága, kutatói és oktatói életpályája előtt tiszteleg. A tanulmánykötet szerzői olyan tánckutatók és folkloristák, akiket összeköt egy láthatatlan kapocs: a kötet címében szereplő misztérium megfejtésének, azaz a mozgás, a tánc és a zene tudományos megismerésének a célja.
Leírás
Ujfalussy József (1920–2010) neve és tevékenysége elválaszthatatlan a magyar zenetudomány, zeneoktatás és zeneélet utóbbi hatvanéves történetétől.
Európai műveltségének, enciklopédikus tudásának és szintézisteremtő készségének szellemi hatása legközvetlenebbül a magyar zeneesztétikai és zeneelméleti gondolkodás terén bontakozott ki, de maradandó nyomot hagyott a zenetörténeti, a zenepszichológiai és a zenepedagógiai irodalomban is. A zenetudomány területén túlmutató felkészültsége és emberi habitusa eredményeként vezető pozíciókat töltött be a közéletben – csak a legjelentősebbeket említve: 1973-tól 1980-ig a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének igazgatója, 1980-tól 1988-ig a Zeneművészeti Főiskola rektora, és 1985-től 1993-ig – a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke. Tudományos teljesítményét itthon és külföldön is elismerték, többek között a Kossuth-díj, a Széchenyi-díj, az Akadémiai-díj és a Herder-díj kitüntetésekkel, továbbá a párizsi székhelyű Európai Tudományos, Művészeti és Irodalmi Akadémia tagságával.
Halála után az emlékkönyv eszméje hamar felébredt mindazokban, akiket tudósi és tanári személyisége valaha megérintett. Az ókortudománytól a zeneesztétikáig, a zeneelmélettől a zenetörténetig ívelő, tudományos ágazatokat egyesítő életművének hatása jelen kötet szerzőinek széleskörű szakmai és nemzedéki összetételében közvetlenül megmutatkozik. Az emlékkönyv 32 tanulmánya két egységben kerül közlésre: az első részben az Ujfalussy-életművet méltató írások és egy pályaképinterjú, a másodikban a tiszteletére készült tanulmányok találhatók.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Berlász Melinda, Grabócz Márta |
Megjelenés | 2013 |
Terjedelem | 572 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632367842 |