Hasonló termékek
Élet és halál, örök élet és örök halál a Jelenések könyvében
Nagy József monográfiája fajsúlyos kettősség körül forog: a munka (örök) élet és (örök) halál szféráinak egyetemesen átfogó kozmológiai megragadását hajtja végre.
A Kálvinizmus nyitánya
Családi vitákról nem szokás beszélni. Lehet-e a reformáció emlékévében a protestantizmus családján belül lezajlott vitáról szólni? Talán csak az adhat erre felhatalmazást, ha ezáltal közelebb kerülünk felekezeti identitásunk mélyebb megismeréséhez.
A képzelet másik oldala. Irodalom és vallás Northrop Frye életművében
A kanadai Northrop Frye (1912–1991) a huszadik századi irodalomtudomány egyik legtöbbet idézett szerzője. Magyarországon mindeddig korai strukturalistaként tartották számon, azonban e kötet – az első magyar nyelvű Frye-monográfia – szerzője hangsúlyozza, hogy munkássága túlmutat a szűkebb értelemben vett irodalomtudomány
határain. Frye minden művében az irodalom és a vallás viszonyát, a szent könyv és a világi irodalom összefüggéseit vizsgálja, érdeklődésének középpontjában az irodalom etikai, vallási és társadalmi jelentősége áll. Amint Frye maga is nagy közönséget szólított meg, e róla szóló könyv sem csupán a szűk szakmai kör, hanem a művészet és a vallás összefüggései iránt érdeklődő valamennyi olvasó figyelmére számot tarthat.
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Földbolygó szívmagasságban
Domokos Johanna költészetéről
Life Story
This book is written to those who work with life stories. The purpose of the book is to give a theoretical basis (theological reflection, psychological background, philosophical insides, ect.) to those who care for life stories, to those who want to gain “autobiographical competence” and help others in reflecting on their own lives.
Leírás
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak. Az egykori egyházi birtokviszonyokat tükröző helynevek nyelvi elemzése különféle műfajú történeti, földrajzi és névtani forrásokból összegyűjtött névadatok alapján történik, nyelvtörténeti korszakok szerint, a denotátumfajtákra, az idő- és térbeli megoszlásra, a referenciális, lexikális, alak- és jelentésszerkezeti jellemzőkre, a névkeletkezés és a névváltozás típusaira való tekintettel. A jellegzetességek feltárása révén képet alkothatunk e kettős kötöttségű, a birtoklástörténeti és az egyházi vonatkozású helynevek csoportjával egyaránt érintkező helynévtípusnak a sajátos funkciójáról a nyelvhasználatban, továbbá általános következtetéseket vonhatunk le a táj változó, művelődésfüggő emberi konceptualizációjának lehetőségeivel kapcsolatban.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bölcskei Andrea |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 230 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-849-4 |
Sorozat | Károli könyvek - Monográfia sorozat |