Hasonló termékek
Éva gyermekei és az egyenlőtlenség eredete
Mesék, teremtéstörténetek, etnoszemiotikai elemzések (Afrika, Európa)
A kötet célja, hogy ne mozaikszerű, hanem koherens kép alakulhasson ki az olvasóban Görög Veronika fő kutatásairól: az etnikai, illetve társadalmi különbségek és egyenlőtlenségek ábrázolásáról és értelmezéséről az afrikai, európai vagy csak magyar folklórban. Ehhez a témához kapcsolódik a kisebbségek – nevezetesen a cigányok – folklórjának viszonya a befogadó népek szájhagyományához.
A „Mi” és a „Másik”
Jelen elemzés céljai egyszerűek. Szeretné az olvasót bevezetni abba a jól érthető tudománytörténeti folyamatba, amelynek eredményeként napjainkra az antropológia egy bonyolult transz- és interdiszciplináris jellemvonásokat felvonultató egyetemes tudományterületté fejlődött. Méghozzá olyan tudományterületté, amelynek általános ismerettárgya, a szociokulturális "Másik" (az 'idegen') önmagában is igen sokat tanulmányozott, valamint vitatott jelenség, és nem csak az antropológiában, de a társtudományokban is.
Többnyelvűség Geresdlakon
Ez a könyv arról szól, hogyan kommunikálnak egymással egy többnyelvű magyarországi település lakosai, és ennek milyen hatása van nyelvtudásukra, a nyelvekről való gondolkodásukra, egymáshoz fűződő kapcsolataikra és hétköznapjaikra.
Pharrajimos - Romák sorsa a nácizmus idején
Ez a hiánypótló dokumentum- és tanulmánygyűjtemény a cigányság második világháború alatti szenvedéseit mutatja be. A kötet a Páva utcai zsinagógából kialakított Holokauszt Múzeum és Dokumentációs Központ ideiglenes roma kiállításának "melléktermékeként" jött létre. Bársony János több évtizedes kutatómunkája során a szakirodalom különböző nyelvű köteteit forgatta képdokumentációkért. A kötet összeállításakor a szerkesztők szerettek volna átfogó képet adni a romák történelmének tragikus éveiről, ezért különösen fontos, hogy a tudományos esszék mellett az élő emlékezet is része a könyvnek.
A mártírium homályából
A kötet középpontjában egy kevéssé ismert kínai etnikum, a sibék állnak. Szerzője feltehetően az egyetlen olyan kutató, aki velük együtt élve, hosszú időtartamú néprajzi terepmunkát végzett közöttük. Ennek az eredetileg mandzsu nyelvet beszélő etnikumnak a döntő többsége mindmáig az "őshazának" tekintett északkeleti tartományokban él elszórtan, de a Kína nyugati részén fekvő Xinjiang Ujgur Autonóm Területen belül ugyancsak nagyobb lélekszámú közösségeik vannak.
Leírás
A Pécsi Tudományegyetem Néprajz–Kulturális Antropológia Tanszéke 2005–2009 között elnyert egy közel 1 millió euró értékű Európai Uniós pályázatot. „A magyar néprajztól az európai etnológiáig és a kulturális antropológiáig” (PECS-ETHNO) címet viselő, az EU 6-os keretprogram „Marie Curie Host Fellowship for the Transfer of Knowledge” kereteibe illeszkedő projekt célja a magyar néprajz oktatásának antropológiai szemléletű megújítása volt. A pályázat mindenekelőtt arra nyújtott lehetőséget, hogy 2 hónaptól 2 évig terjedő időszakra külföldi vendégoktatókat (15 fő, összesen 150 személy/hónap) hívjunk meg, akik az általunk kért témákban – amelyeknek kiemelkedő specialistái – előadásokat és szemináriumokat tartottak.
Projektünk lezárásaképp 2009. május 15–16. között a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Székházában nemzetközi konferenciát szerveztünk. A konferencia alapötletét az adta, hogy a fenti kutatók döntő többsége nem, vagy csak futólag ismerte egymást, hisz a projekt időbeosztásának függvényében különböző időkben tartottak kurzusokat Tanszékünkön. Fontosnak ítéltük tehát, hogy egy konferencia erejéig mindannyiukat még egyszer vendégül lássuk, hogy így mindenki megismerkedhessen mindenkivel, és saját, éppen folyó kutatásairól, eredményeiről beszámolhasson – mintegy panorámáját adva ily módon a magyar néprajz megújítására felhasználható modern kutatási témáknak,irányzatoknak és módszereknek.
Az itt közreadott tanulmányok e konferencia anyagát teszik a magyar szaktudományosság számára hozzáférhetővé. A kötet címe, a magyar nyelvben kettős jelentéssel bíró „Átjárók” szó felfogásunk szerint hűen fejezi ki Európai Uniós projektünk célkitűzését: a magyar néprajz és a kulturális antropológia között olyan hidak („átjárók”) építését, ahol azok a személyek (az „átjárók”), akik erre kedvet és késztetést éreznek, „átjárhatják” az e két tudományt elválasztó határmezsgyéket – hozzájárulva evvel a magyar néprajztudomány megújításához, illetve a két diszciplina kölcsönös megtermékenyítéséhez.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vargyas Gábor |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 426 oldal |
ISBN | 9789632362281 |
Sorozat | Studia Ethnologica Hungarica |