Hasonló termékek
Az Opus Deitől a Provida Materig
Állambiztonsági hálózatok és egyházi kisközösségek
A könyv a korabeli állambiztonsági nyomozó szervek (politikai rendőrség) csak manapság hozzáférhetővé váló forrásanyagaira támaszkodva tárja fel és követi nyomon a Vatikán és a közép-kelet-európai katolikus egyház hálózati kapcsolatrendszerét, egyfelől a titkos ellenálló egyházi sejtek működését, másfelől ennek kifutásaként a nemzeti katakomba egyházak létesítésére tett erőfeszítéseket Kelet-Közép-Európában. A szerző a politikai rendőrség kriminalizáló célzatú interpretálásaihoz képest következetesen érvényesített forráskritikával a történtek igaz, komplex, okadatolt feltárására törekszik.
A mítosz filozófiája
A mítosz filozófiája az emberi kultúra egyik legzseniálisabb teljesítményén, a görög mitológián keresztül közelít normalitás és őrültség, szerelem és felejtés, emberi és nem-emberi, élet és halál határainak és ellentéteinek alapkérdéseihez – azzal a célkitűzéssel, hogy kitapogassa a határok létrejöttének, megképződésének forrását. Mi a normalitás, és mi az őrület? Beszélhetünk-e az őrület valóságáról, vagy inkább – az őrület illúziójáról?
Teória és praxis között, avagy a filozófia gyakorlati arcáról
Vajon mit jelent a sapientia? Hogyan segíthet a filozófia,a bölcsesség szeretete jobbá, igazabbá, boldogabbá, bölcsebbé válni? Miként változott teória és praxis, filozófiai elmélet és gyakorlat viszonya évszázadokon át kultúránkban?
Egyházi intézmények jogi szabályozása
A jelen publikáció immár a sorozat negyedik kötete, amely az ,,egyházi intézmények jogi szabályozása" címet viseli. Ennek megfelelően a Katolikus Egyház egyes, napjainkban különösen aktuális ,,intézményei" kerülnek bemutatásra.
Emberi jogok a Katolikus Egyház életében és jogában
Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 60. évfordulója alkalmából számos, a Nyilatkozat természetével, eredményeivel és kihívásaival foglalkozó munka született. Jelen kötet az emberi jogok kérdését egy sajátos nézőpontból mutatja be. Ez a sajátos nézőpont a Katolikus Egyház filozófiai, teológiai, illetve kánonjogi felfogása és hagyománya.
Az egyházi jogi személy a régi és az új egyházügyi törvényben
,,Csiziné Schlosser Annamária doktori értekezése nagyon aktuális kérdéssel, az egyházak jogalanyiságának kérdésével foglalkozik. A kérdés
aktualitását nemcsak az adja, hogy a törvényhozás is most foglalkozik az egyházak jogállásának kérdésével, hanem az is, hogy a jogalanyiság
kérdése tudományos vonalon ilyen alapos feldolgozást még nem nyert."
(Dr. Boleratzky Lóránt, egyetemi magántanár
Leírás
Szigeti Jenő évtizedek óta írja a kisegyházak történetével, vallási néprajzzal, irodalomtörténettel kapcsolatos könyveit és tanulmányait, kezdetben e műfajok egyik úttörőjeként, ma már sokat idézett és forgatott munkák iskolateremtő szerzőjeként. E kötetben szereplő munkái is reprezentálják az egyház- és vallástörténeti témakörök széles körét, melyekből megismerhetjük, hogy egykori neves irodalmárok, egyházi személyek vagy éppen ismeretlen kisemberek hogyan viszonyultak a keresztyén hithez, kisebb vagy nagyobb egyházakhoz. Saját korukban olykor veszedelmes, felforgató szektásoknak tartott mozgalmakról mutatja be, hogy azokat leginkább jámbor, “bibliás” emberek alkották, akik olykor különös, de ma sem ismeretlen módon élték meg Isten-hitüket. Tanulmányainak sokrétű tanulságai közül csak egyet említenék: e múltat dokumentáló tanulmányokból többek között megtudhatja az olvasó, milyen sokan értelmezték, vagy legalábbis olvasták elődeink között a Szentírást, sőt következtetésként azt is megállapíthatjuk: milyen sokaknak kellett volna még.
Fazekas Csaba
egyetemi docens Egyháztörténeti Szemle, főszerkesztő
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szigeti Jenő |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 248 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634146520 |
Sorozat | Vallástudományi Könyvtár sorozat |