Hasonló termékek
Glissando és húrtépés
Kortárs zene és neoavantgárd művészet az underground magánterekben, 1958–1970
A könyv fókuszában az 1960-as évek kevésbé ismert, első fele áll, középpontjában a röntgenorvos és zeneszerző dr. Végh László alakjával, aki fontos szerepet töltött be a budapesti underground kultúrában. Dr. Végh már 1958-tól konkrét és elektronikus zenei kísérleteket folytatott, amelyeket főként a nemhivatalos kultúra magántereiben osztott meg a későbbi neoavantgárdhoz sorolt fiatal művészekkel.
Énekelt történelem
Kiadványunk a történelem, az irodalom, az ének-zene, a hon- és népismeret és a földrajz oktatásában, szakiskolák egyházzene- és népzene-tagozatán és más, kötelezően alkalmazott művészeti tárgyak tanítása során kíván segédkönyvként szolgálni.
Lackfi János (Hangzó Helikon 27.)
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy célszerű szegénylegény, aki zsiványosan tudott muzsikálni. Ha megsodorintotta lantját, olyan szikrázó tűzeső támadt, hogy egy kisebb város menten porig égett.
József Attila (Hangzó Helikon 26.)
Megújult sorozat, új forma, új előadók – változatlan szellemiség.
Négy év szünet után újraindul a Hangzó Helikon-sorozat a Gryllus Kiadó és a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában. A megújult Hangzó Helikon első darabja a Kaláka együttes József Attila című kötete, amelyet Orth István erdélyi magyar képzőművész grafikái díszítenek.
Arany János (Hangzó Helikon 28.)
A népszerű Hangzó Helikon-sorozat legújabb (28.) kötetében Arany János költeményeinek a Kaláka együttes által megzenésített változata hallható, a CD-hez mellékelt kötetben pedig maguk a versek is olvashatók. A kötet illusztrációit Kass János készítette.
Volt egyszer egy Kocsis Zoltán
„Lassan észrevettem például minden megfontoltság és meggondolás nélkül, hogy muzsikusokkal érintkezem. Itt talán a legtündökletesebb találkozásom Kocsis Zolival volt. Nála lenyűgöz, hogy ilyen mezítelenül a tehetség jelenlétét még nem láttam emberben. A szeretetnek és az aggódásnak olyan fokát váltja ki bennem, ami én nagyon kevés ember iránt éreztem.” (Pilinszky János)
Leírás
Eleven stílusban megírt esszéiben Alan Walker nemcsak a Liszt Ferenc-jelenséget vizsgálja, hanem a tizenkilencedik századi Európa zenei és kulturális életét is mélységében tárja elénk. A Liszt-reflexiókat joggal tekintjük Walker Liszt-kutatásai zárókövének, méltó megkoronázásának. E tanulmánykötet a szerző korábbi, életrajzi jellegű műveit egészíti ki fontos zenetörténeti és zenetudományi aspektusokkal, amelyeket a világhírű, háromkötetes Liszt-monográa tartalmi és terjedelmi okokból nem vizsgálhatott. E témák közé tartozik Liszt és a német dal műfajának kibontakozása, Beethoven élethosszig tartó hatása Lisztre, a pedagógus Liszt együttműködése később híressé vált diákjaival (Carl Tausig, Hans von Bülow, Walter Bache), más szerzők műveiből készített átiratai, illetve forradalmi zongorajáték-technikája. A kötet külön fejezetet szentel Liszt korszakalkotó h-moll szonátájának.
Walker tudományos igénnyel elemzi Liszt roppant levelezését is, amelyet más zeneszerzőkkel, kritikusokkal, zongoristákkal, valamint a kulturális élet prominens alakjaival folytatott. Minden egyes tanulmányból átsüt az a széleskörű és mély megértés, mellyel Walker Liszthez és általában a romantika korához viszonyul és olykor az a türelmetlenséggel határos kritika, mellyel napjaink előadó-művészeti gyakorlata iránt viseltetik. Művét haszonnal forgathatják a zenekedvelő laikusok és a zenetörténet, illetve a zongorajáték szakavatott képviselői egyaránt.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Walker Alan |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 324 |
Kötészet | füles, kartonált |
Fordító | Fejérvári Boldizsár |
ISBN | 978-963-414-071-9 |