Hasonló termékek
Kalandozások a 20. századi kulturális antropológiában
A tíz tanulmányt és hozzájuk íródott bevezetést tartalmazó kötet megismertet a kulturális antropológia néhány meghatározó elméleti-módszertani törekvésével. A brit strukturális funkcionalizmussal, az amerikai neoevolucionizmussal, az etnikum és az identitás gondolatkörének különböző változataival, a Lévi Strauss strukturalizmusa mögött munkáló történetfelfogással, a kultúráról való gondolkodás különböző absztrakciós szintjeivel, s azzal a szemlélettel, ahogyan a kulturális antropológia közelít a fejlődőnek nevezett világ társadalmi és kulturális gondjaihoz tekintettel az abban élők választási kényszerére. A bevezetés segít abban, hogy az olvasó megtalálja ezeknek a témáknak a helyét a 20. századi kulturális antropológia egész vizsgálódási területén belül.
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Ausztrália bennszülött nyelvei
A világ nagy nyelvcsaládjai közül Magyarországon jóformán csak az indo-európai és néhány eurázsiai nyelvcsalád ismert jobban. Szinte semmit sem tudunk az afrikai, az amerikai indián vagy az óceániai nyelvekről és nyelvcsaládokról, történelmükről, nyelvi jellegzetességeikről. Ezt a hiányt pótolja az ausztráliai bennszülött nyelvek vonatkozásában Vászolyi Erik nyelvészprofesszor műve, amelyben saját, több évtizedes helyszíni tapasztalata alapján vezeti be az olvasót az ötödik kontinens bennszülött nyelveinek világába. Könyve első részében e nyelvek csoportosításának, átírásának, kutatásának problémáiról és történetéről szól; a második részben részletesen bemutatja az ausztráliai bennszülött nyelvek hangtani, nyelvtani és mondattani jellegzetességeit és problémáit, amelyek az európai nyelvekhez szokott olvasó számára a reveláció erejével bírnak.
Rizsföldjeim határa a tenger
A kötet a sajátságosan afroázsiai – az Indiai-óceán menti kultúrák nagyjából egy évezredes érintkezésének eredményeként kiformálódott – madagaszkári társadalom prekoloniális (17–19. századi) történelmét kíséri nyomon. Az elemzés középpontjában a 12–15. század folyamán több hullámban a szigetre érkezett „új jövevények” politikai-hatalmi „elhivatottsága”, illetve az ennek hatására kibontakozott tradicionális monarchikus államszerveződés kérdésköre áll.
Leírás
A szerző 1994 és 2006 között 28 hónapon keresztül végzett kulturális antropológiai terepmunkát a közép-afrikai Kamerunban, a kameruni futball társadalmi és politikai jelentőségét vizsgálva. Bár a könyv témája a futball, a szerző valójában a kérdések ennél sokkal szélesebb spektrumát tárgyalja. Bemutatja, hogy milyen kölcsönhatásban állnak egymással a helyi, nemzeti és globális társadalmi, kulturális, gazdasági és politikai tényezők. A tizenkét év történelmét magába foglaló vizsgálat lehetővé teszi, hogy nyomon kövessük a politikai attitûdök és értelmezések változását egy olyan időszakban, amikor az ország az egypártrendszerről a többpártrendszerre tért át, és amelynek során az 1990-es évek forradalmi lendületét egyre erősödő politikai kiábrándultság követte.A mû a sporton túlmutatva olyan, az antropológiai vizsgálódás szempontjából fontos kérdéseket boncol, mint a posztkoloniális állapot természete,a kameruniak viszonya a hatalomhoz és a hatalomból való kirekesztettséghez,valamint a korábbi gyarmatosítókhoz, az identitásformálás különböző szintjei a helyitől az országoson és a kontinentálison keresztül a globálisig. A könyv a kulturális antropológia és az Afrika iránt érdeklődők mellett a futballrajongók számára is érdekes olvasmány lesz.
Vidacs Bea egyetemi tanulmányait az ELTE néprajz–angol szakán végezte (1975–1981), majd tanulmányait az Egyesült Államokban folytatva a City University of New York Graduate Center Kulturális Antropológia tanszékén szerzett PhD-fokozatot. Magyarországon és Kamerunban végzett terepmunkát.Az Egyesült Államok különböző egyetemein tanított, emellett Fulbright-ösztöndíjasként az ELTE Kulturális Antropológia Tanszékén, a „Marie Curie Actions” keretében pedig két évig a PTE Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszékén is oktatott.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vidacs Bea |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 200 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9632362205 |
Sorozat | Kultúrák Keresztútján sorozat |