Hasonló termékek
Kyrgyz folksongs
Research into the musics of eastern ethnicities authenticated by on location collecting work has great traditions in Hungary (suffice it to mention the name of Béla Bartók, László Vikár and János Sipos). At the beginning, this work concentrated on the exploration of the eastern elements in Hungarian folk music but it soon became areal through the study of the folk music of the multi-ethnic Volga-Kama region. Before long, Janos Sipos’s researches got enlarged into a comparative ethnomusicological analysis of a vast Turkic-speaking territory.
A zsidó sors és a zene
A tavaly elhunyt belga zenetudós, Frans C. Lemaire (1927–2021) könyve háromezer év kultúr- és társadalomtörténetét meséli el a zsidó zene történetén és zeneszerzői sorsokon keresztül, tizennégy tematikus fejezetben, érzékenyen elemzésekkel megvilágítva az adott korszakok szellemiségét, eseményeit és hangulatát.
Tanulmánykötet Ujfalussy József emlékére
Ujfalussy József (1920–2010) neve és tevékenysége elválaszthatatlan a magyar zenetudomány, zeneoktatás és zeneélet utóbbi hatvanéves történetétől.
Karachay-Balkar Folksongs
A kötetben olvashatunk a magyarok tudósok korábbi kaukázusi kutatásokról, a karacsáj nép kialakulásáról, zenéjének magyar vonatkozásairól, és szerepel egy kottagyűjtemény is számos dalszöveggel és azok angol illetve magyar nyelvű fordításával együtt.
A régi magyar népzene nyomában
A kaukázusi karacsájok népzenéje
Sipos János 1987 óta több mint tízezer dallamot gyűjtött török, azeri, karacsáj, kazak, kirgiz és türkmén népektől, és különböző nyelveken 14 úttörő kötete jelent meg e népek népzenéiről. Mostani könyvében a kaukázusi karacsáj-balkár nép zenéjével ismerkedhet meg az olvasó. E török nép jelentőségét növeli, hogy ősei abban a Kazár Birodalomban éltek, ahol a magyarok ősei is hosszú időt töltöttek el. Olvashatunk a kaukázusi kutatásokról, a karacsáj nép kialakulásáról és népzenéjének magyar vonatkozásairól, lapozgathatjuk a bő kottagyűjteményt és a karacsáj dalszövegeket magyar fordításukkal együtt. A DVD melléklet pedig a legszebb karacsáj népdalokat mutatja be, bőséges videó felvételekkel, kottákkal és hangzóanyaggal.
Zenei hálózatok
A kötet társadalomtudományos alapossággal, egyben közérthető módon, magyar nyelven elsőként írja le és elemzi az új média térhódítása által meghatározott közegben átalakuló zenei közösségek dinamikáját és működését, illetve a tágabb kontextust adó kulturális és zenei trendeket. Az egyes tanulmányok egyúttal reflektálnak azokra a párhuzamos, kortárs zenei közösségi, történeti folyamatokra is, amelyek az átstrukturálódó médiatér legnépszerűbb kommunikációs csatornáitól távolabb zajlanak a legkülönbözőbb műfajokhoz kötődve, az elektronikus zenétől kezdve a black metalon át egészen a világzenéig.
Leírás
DOMOKOS MÁRIÁNAK, az MTA BTK Zenetudományi Intézet népzenekutató-zenetörténész főmunkatársának 70. születésnapjáról megemlékezve a kollégái, barátai, tisztelői nyújtják át ezt a 40 tanulmányból összeálló gyűjteményt. Noha ezek az írások a népzene, a néprajz, a zenetörténet, a könyvészet igen változatos, olykor távoli területeit képviselik, így összegyűjtve mégis számos rejtett összefüggésre derül fény közöttük. A jobbára első közlésű tanulmányok választott témái az ünnepelt érdeklődésének sokrétűségéhez is igazodnak, ezért is Tükröződések a kötet címe. A címadás köszönet gyanánt azt a sokféle szakmai segítséget is fel kívánja idézni, amivel Domokos Mária a pályája során a hozzá fordulóknak – akár együttgondolkodással, akár csak a nehezen hozzáférhető adatok rendelkezésre bocsátásával – új lendületet adott, kinek-kinek a maga útján.
A kötethez egy Domokos Mária gyűjtéseiből összeállított DVD-ROM társul, Mikor Máriához... címmel, amely mintegy 30 órányi énekanyagot tartalmaz a bukovinai születésű Gáspár Simon Antal egyházi (pl. Kájoni-Cantionale) énekeiből, valamint hét moldvai falu gregorián-, egyházi ének- és népdalhagyományából.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szalay Olga |
Megjelenés | 2012 |