Hasonló termékek
Jacques Maritain
A tanulmánykötet Jacques Maritain, a XX.századi francia neotomista filozófus gondolatvilágának néhány jellegzetes témakörébe nyújt bepillantást. Maritain alkotó módon járult hozzá a keresztény bölcselet fejlődéséhez, Aquinói Szent Tamás korszerű értelmezéséhez, az európai humanista és perszonalista gondolkodáshoz, az egyház szociális tanításának, katolicizmus és politika viszonyának, az emberi jogok elméletének korszerű megfogalmazásához.
A keletkezés ontológiája
A végtelen fenomenológiája
Szabó Zsigmond sorozatnyitó könyve, mely világosságánál és pontos elemzéseinél fogva méltán érdemelte ki a 2004-ben először kiosztott díjat, az első magyar monográfia Maurice Merleau-Ponty-ról, a XX. század egyik legnagyobb hatású francia gondolkodójáról.
A Leibniz-Clarke levelezés
Az újkori filozófia iránt érdeklődő magyar olvasók előtt sem Isaac Newton, sem Gottfried Wilhelm Leibniz alapgondolatai nem ismeretlenek. Mindketten az új tudomány és világkép alapvetésén munkálkodtak.
Isten gazdagsága
A kereszténység szentháromsági istenképe
A kereszténység legbelsőbb titkának tekintett Szentháromságra irányuló hívő reflexió meglepő módon csak az elmúlt évtizedekben került a teológiai érdeklődés homlokterébe. A mára kialakult számos különböző szentháromságtani elmélet azonban hiányérzetet is kelt: az egyházi dogma türelmes, higgadt, elmélkedő megértési kísérletei híján a hívő tudat egyre nehezebben tud eligazodni a bonyolult elgondolások között. Bertram Stubenrauch bibliai alapú esszéje pontosan ilyen türelmes gondolatmenettel szolgál, sőt a konkrét életet, a konkrét egyházi létezést előtérbe állító könyvében önálló megértési javaslatokat is kidolgoz.
Leírás
Tanács János könyve a matematikatörténet fordulópontját jelentő Bolyai János-féle geometria központi kifejezését, a „parallela” terminust teszi alapos vizsgálódás tárgyává. A matematikatörténet „a párhuzamosok problémája” néven ismeri azt a több mint kétezer éves történeti folyamatot, amely a kifejezés jelentésárnyalatainak valamint ezek egymáshoz való viszonyának tisztázására irányult.
Ahogyan Bolyai János műve, az Appendix meghatározó módon járult hozzá azon kérdés tisztázásához, hogy mit állíthatunk az egyenesek végtelenbeli viselkedéséről, illetve hogy ez milyen következményekkel jár a „végesre” nézve, remélhetőleg éppoly meghatározóan járul hozzá Tanács oknyomozása a Bolyai-féle „parallela” műbeli helyét és jelentését illetően.
A szerző könyve nem pusztán egy újabb tétele azon terjedelmes listának, amely az emberiség történetének talán legtöbbet és legalaposabban elemzett szavával foglalkozó munkákat sorolja fel, hanem perújrafelvételt kezdeményez: egy mára meggyökeresedett matematikatörténeti nézet alapvető tévességét kívánja megmutatni és a tudományos kritika eszközeivel lebontani.
Tanács János matematikatörténész és -filozófus, a BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszékének oktatója. Közel évtizedes, a Bolyai-féle geometria történetére irányuló kutatási tevékenységének eredménye e monográfia.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tanács János |
Megjelenés | 2013 |
Terjedelem | 202 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789632361161 |