Hasonló termékek
A közlegelők komédiája
Takács-Sánta András (1974) ökológus, az ELTE docense - a Társadalomtudományi Karon a humánökológia mesterszak igazgatója, a Természettudományi Karon a Környezettudományi Centrum munkatársa. A helyi ökoközösségeket segítő Kisközösségi Program szakmai vezetője. Korábbi könyve Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai címmel jelent meg a L'Harmattan Kiadónál.
A Természet könyvének újranyitása
A klímaválság ideológiától, vallástól és nemzetiségtől függetlenül mindannyiunkat érint. A hatékony válaszok keresése napjainkban egyre intenzívebben zajlik. De vajon ezek a válaszok nincsenek-e meg már régóta, csak elfeledtük őket?
Miért fenntarthatatlan, ami fenntartható?
Az ökológiai fenntarthatóság szempontjainak megfelelő kezdeményezések a társadalmi-gazdasági fenntarthatóság feltételeinek híján nem gyakorolnak környezetükre vonzerőt, a résztvevőktől aránytalanul nagy áldozatot követelnek, fennmaradásuk is kétséges. A falvak újjáélesztéséhez, a környezetbarát fejlesztésekhez szükséges feltételek nem adottak, de nem is elérhetetlenek, a kibontakozás egyik legfőbb akadálya az együttműködés hiánya.
A globalizáció folyamata
A tudományos és technikai haladás történelmileg szükségszerű diadalába vetett hit a huszadik század végére súlyos kétségeknek adta át a helyét. A természet legyőzése, a legyőzött természet kifosztása és elpusztítása szemlátomást nem járt az ember felszabadításával. Többé nem a fejlődés áldásaiba vetett bizalom igazolja tetteinket, hanem a beletörődés a dolgok menetének kikerülhetetlenségébe és megváltoztathatatlanságába. A kötet szerzője esszéjében a globalizáció és a napjainkban javában zajló ökológiai katasztrófa kérdéskörét járja körül.
Hogy megmaradjon az élet
1974 táján különös csapás híre rázta meg a világot. Egész erdők pusztultak el állva. A végtelenségig repedezett földön agonizáló állatok és tetemek hevertek szerteszét, legyőzve. Pierre Rabhi Burkina Fasóban, a Száhel-övezet déli részén vágott bele a sivatag visszahódításába. Évtizedes munkájáról szól ez az egyszerre kalandos és lírai életregény.
Azok a bizonyos könnyű léptek I. - Ökológia és rendszerelmélet
"Könnyű léptekkel járj tavasszal, Földanya áldott állapotban van" - mondják az indiánok. Azt értik alatta, hogy a Föld, a görög mitológiában a széleskeblű ősanya, Gaia ( Gea ) az, amely a földi életet hordozza és az ember csak egy lény a sok közül, mely testét tapodja. Ám emberlétünk nem csak áldás, átok is: azok a módszerek, technikák, átalakítások, amelyeket tiszteletlenül végrehajtunk az ősanya testén, hogy civilizációnkat felépítsük és bonyolult társadalmainkban még bonyolultabb emberi- gazdasági kapcsolatok hálóit fonjuk, alapvető érdekellentétben állnak a természeti folyamatokkal és a rendszerrel, amelyből kinőttünk.
Gazda(g)ságunk újrafelfedezése
A folyamatos gazdasági növekedés által teremtett össztársadalmi jólét mítoszáról mára bebizonyosodott, hogy tévút. Nem csak a társadalmi különbségeket növeli elviselhetetlen mértékűre, de ökológiai katasztrófával fenyegeti Földünket. A kötet a fenntartható gazdálkodás feltételeit mutatja be elvi oldalról; a vidéki gazdaságfejlesztés példáján keresztül pedig rámutat: a gyakorlatban is megvalósítható olyan modell, amely erőforrásait nem éli fel, mégis jólétet teremt. A hazai, fenntartható vidékfejlesztés stratégiájára és eszközeire tett javaslatok jelentős része nem csak Magyarországon, de a nemzetközi fejlesztésben is hasznos lehet.
Hamarosan túl késő lesz…
avagy a klímaváltozás árnyékában
Andreas Malm műve nem csupán egy újabb a hasonló témájú könyvek sorában. Ha Ön eddig még nem győződött meg az éghajlatváltozás veszélyének valósságáról, most döbbenetes felismerés várja. Ha a tudatos környezetvédők közé tartozik, ez
esetben is gondolatébresztő és lélegzetelállító irodalmi élményben lesz része.
Leírás
Hogyan vált az idők folyamán az ember bioszféra-átalakító tevékenysége olyan hatalmas mértékűvé, mint amilyen napjainkban? Miként érhetnénk el azokat a viselkedési változásokat, amelyek nyomán környezeti problémáink enyhülnének? Hogyan mérsékelhetnénk a környezeti problémák közvetlen kiváltó okait?
Aki fontosnak és érdekesnek tartja ezeket a kérdéseket, annak alighanem érdemes lesz elolvasnia ezt a könyvet. A kötet három tanulmányból áll, amelyek sok szálon kapcsolódnak egymáshoz, ennek ellenére akár külön-külön is olvashatók. Az első fejezet az ember bioszféra-átalakító tevékenységének történetét tekinti át fajunk megjelenésétől napjainkig. A második rész azokat a tényezőket vizsgálja, amelyek akadályozzák a környezeti problémák iránti érzékenységünk növekedését. A záró tanulmány pedig a környezeti problémák mögött közvetlenül húzódó tényezők jelenlegi trendjeit, illetve csökkentésük lehetőségeit járja körül.
A könyv a szerző doktori értekezése alapján készült. Használható az oktatásban is: ajánljuk mind középiskolai tanárok, mind egyetemi oktatók, mind pedig a felsőoktatási intézményekben tanuló diákok számára.
Takács-Sánta András (1974-) ökológus, az ELTE Természettudományi Karán végzett, és ugyanitt szerezte PhD-fokozatát is.
Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetének munkatársa. 1999 óta folyamatosan tanít az ELTE-n, a Társadalomtudományi és a Természettudományi Karon egyaránt. 2006 óta vendégoktató a csíkszeredai Sapientia Egyetemen is. Három, referált tudományos folyóiratban megjelent cikk és mintegy másféltucat magyar nyelvű tudományos tanulmány szerzője. Szerkesztője a Természet és gazdaság című ökológiai közgazdaságtan szöveggyűjteménynek (Typotex Kiadó, 2004 – Pataki Györggyel közösen), az Éghajlatváltozás a világban és Magyarországon című könyvnek (Alinea Kiadó–Védegylet, 2005), valamint a Paradigmaváltás?! – Kultúránk néhány alapvető meggyőződésének újragondolása című kötetnek (L'Harmattan Kiadó, 2007). Természet– és társadalomtudományi aspektusból egyaránt foglalkozik az ember bioszféra-átalakító tevékenységével.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Takács-Sánta András |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 115 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632360799 |
Sorozat | Környezet és társadalom sorozat |