Hasonló termékek
A tér poétikája
Fehéren, feketén Varsánytól Rititiig - I-II.
Varsány és Rititi, egy Nógrád megyei, illetve egy kenyai falu: a Földnek e két távoli pontja foglalja keretbe a magyar néprajztudomány és kulturális antropológia egyik vezető személyiségének, 60. születésnapját ünneplő Sárkány Mihálynak a munkásságát. Sárkány Mihály a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetének osztályvezetője, az ELTE Néprajzi, illetve Kulturális Antropológia Tanszékeinek oktatója. A nevéhez fűződik a kulturális antropológia egyik alágának, a gazdasági antropológiának magyarországi meghonosítása. Ezenkívül elsősorban szociálantropológiai kérdésekkel foglalkozik: különösen a magyar falu 1945 óta tartó átalakulását kutatja. Egyaránt végzett hosszú időtartamú "állomásozó" terepmunkát Magyarországon és Kelet-Afrikában. Elméleti írásait Kalandozások a 20. századi kulturális antropológiában című, nagy sikerű könyvében tette közzé kiadónknál. Ebben az ünnepi kötetben barátai, tanítványai, pályatársai és kollégái tisztelegnek munkássága előtt.
A varázsmese történeti gyökerei
"Mindig arra igyekeztem rámutatni, hogy a varázsmesék [...] egy egységes rendszer részei, és egyetlen kompozíciós séma szerint épülnek fel. Következésképpen nem is igen beszélhetünk különálló mesetípusok keletkezéstörténetéről, sokkal inkább a varázsmesék hagyományrendszerének történetiségéről. A varázsmese történeti gyökerei című munkámat is ennek a kérdésnek szenteltem.”
Jókai & Jókai
Magyarország története az ókorban: Kelták és rómaiak
Szabó Miklós és Borhy László akadémikusok több évtizedes kutatási tapasztalatukra és tudományos eredményeikre támaszkodva készítették el ezt az összefoglalást, amely részletesen és széles földrajzi valamint történelmi és kulturális összefüggéseiben taglalja Magyarország területe késő vaskori népeinek és római kori lakosságának történelmét.
Ruta Tannenbaum
MILJENKO JERGOVIĆ, a boszniai horvát prózaíró 1966-ban született Szarajevóban. Jelenleg Zágrábban él. Kritikusai szerint különleges tehetsége van bármely témát történetté formálni úgy, hogy mégis megőrzi ezek belső logikáját.
A Ruta Tannenbaum-ért 2006-ban megkapta a Meša Selimović-díjat.
Még mosolyog a rég letűnt fény
Tanulmányok, esszék és kritikák Kosztolányiról és másokról
A valdensek nyomában
A valdensek - kicsiny létszámuk ellenére - egy napjainkban is aktív közösségi életet élő, 12. századi eredetű keresztyén vallási csoport. Rendkívül értékes, ősi kultúrát őriznek, hagyományaik, szellemi hagyatékuk páratlan a maga nemében.
Leírás
Modernnek nevezhető-e egy olyan szerző, aki maga néhol alig palástolt távolságtartásal nyilatkozott a számára modernnek tűnő jelenségekről? A monográfia úgy keres választ erre a kérdésre, hogy a Mikszáth-kutatásban sokáig elhanyagolt történelmi és társadalmi képzeteket állítja középpontba, s Mikszáth modernségének szerves részeként szemléli az utóbbi évtizedekben egyre fontosabbá váló írünak az ezekre a problémákra adott kételyteli, invenciózus és összetett válaszait. A kötet ilyenformán szokatlan szemszögből mutatja meg a Mikszáth-életmű sokszínűségét: a tanulmány szemléleti íve a betegség poétikájától, a politikához való értelmiségi viszonytól, a kontrafaktualitás szerepétől kezdve egészen a populáris kultúrával való kapcsolatig vagy az én dandyszerű, világirodalmi rangú megformálásáig terjed.
T. Szabó Levente (sz. 1977) a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Tanszékének oktatója, szakterülete a 19. század második felének magyar irodalma. Az utóbbi években számos magyarországi és nyugati egyetem, irodalom- és társadalomtörténeti kutatóközpont ösztöndíjasa, munkatársa, meghívott előadója volt. Ez az első önálló kötete.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | T. Szabó Levente |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 338 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789634142751 |