Hasonló termékek
Idegen és Más
Azonos, más, idegen és ellenség. Ez az írás mindössze arra törekszik, hogy megpróbáljon eszmetörténeti szempontból néhány alapvetést megfogalmazni, mindenféle kizárólagosság igénye nélkül, fenntartva a tévedés lehetőségét (és jogát).
Megtalált szavak
„Nem találunk szavakat” – ezzel kezdődött 1977-ben Esterházy Péter Termelési regénye.
A Megtalált szavak azt a magyar irodalmi kontinuitást igyekszik felvázolni, amelynek a hagyományokat felforgató posztmodern maga is részévé, sőt, bizonyos perspektívából origójává vált.
Elfordított látóhatár
A poétikai tér Nemes Nagy Ágnes költészetében
„Fölülről látni ezt az udvart, az apró, öt ház udvarát, mindig fölülről és haránt” – ez a Város, télen kezdete. Bár az udvar e részlet kitüntetett motívuma, a sorokon átívelő leírás emberi térészlelésről árulkodik. A Nemes Nagy-lírában e máshol is megfigyelhető térészlelésből és a helyek motivikai jelenlétéből adódik jelen monográfia két, egymással összefüggő témája: a térbeliség és a sorokban megbújó személyi jelen-lét irodalomtudományi tárgyalása. Eme innovatív, a Nemes Nagy-kutatásból korábban hiányzó perspektíva alapján tárul fel itt e költészet, amelynek poétikai tere olyan alakzatokban nyilvánul meg, mint szubjektív térreprezentáció, általánosítható személyi térészlelés, a helyek interszubjektív közegben alakuló jelentése és a személyességet nélkülöző szövegszerű térbeliség.
Etikum és esztétikum kapcsolata Illyés Gyula életművében
Újrarajzolható egy klasszikussá dermedt szerző portréja? Az utóbbi években történtek erre kísérletek Illyés Gyula munkássága kapcsán: megjelentek korábban kiadatlan versei és 1956-os naplójegyzetei.
Kevert
Tavaly télen kezdtem el írni, amikor anya meghalt. Akkor vettük nem sokkal előtte ezt a kabátot. A temetőben voltam, aztán elkezdtem fázni, és asszem, sírtam is, és akkor még nem akartam hazamenni, úgyhogy elkezdtem nyargalászni a temető utcáján. Aztán megláttam a földön ezt a kupakot, és csodák csodája, a bokorban ott volt hozzá a toll is. Golden brown, ez volt ráírva. És akkor leírtam ezt a három betűt ott a kukára, és azóta ez az én tagem. Ezt írom azóta is. Akkor este egészen meghibbantam, felmentem sötétedéskor a kilátóra, oda is odatettem a kézjegyem, és aztán lefelé is a villanyoszlopokra, mert amúgy meg futottam, nagyon sötét volt, és rohantam villanyoszloptól villanyoszlopig, és akkor mindet meg is tageltem, ha már ott vagyok.
Edmund Burke és kritikusai
A tanulmány az ízlés politikáját – a politikai esztétikának nevezett beszédmódot – vizsgálja a Dicsőséges Forradalom utáni brit társadalomban, és arra keres választ, hogyan kapcsolódott össze az ízlés és a politika az ancien régime-ben. Az elemzés a kor egyik legjelesebb brit gondolkodója, Edmund Burke esztétikai és politikai nézeteinek összefüggéseit feltárva közelíti meg a kérdést.
Leírás
Könyvem címével ellentétben a világ akár összefogott is lehetne. Ám a jelent mégis a szétszórtság érzülete uralja. Mert az irodalomban, s megélt történelmünkben is, a sokféleség, ami az együttműködés, az egymást kiegészítő összefogás és épülés motorja lehetne, az egymással szembeni, az egymást kioltó érdekek és indulatok forrásává válik. Miért és hogyan hullik szét a progresszió, s uralkodik el rajtunk szinte fátumszerűen a szétszóródás, a szétszórtság érzülete, regresszív tapasztalata. Mit kell tennünk, hogy történelmünkben és irodalmunkban a versengés felhajtó ereje érvényesüljön, és ne forduljon önmaga értelmének ellentétévé? Előzményeiből az élő, kriminális devianciaként nem tagadhat ki részeket. A jelen nem utasíthatja el a múltat.
A fájdalmakkal együtt kell mindent vállalnia, még ha kötődni egy választott hagyományhoz fog is. Mert minden a választáson múlik. Hogy annyi sorsszerű és keserű tanulság árnyékában felismerjük-e végre: kultúránk belső egyensúlyának megőrzése mindnyájunk közös feladata. Írásaimban a szétszórtság okaira egyfajta jövőbeli, utópikus összefogottság reményében keresem a válaszokat.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bereti Gábor |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 134 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147008 |