Hasonló termékek
Édeshármas
Egy mester, egy tanítvány és egy nő próbálnak kikeveredni életük zsákutcáiból az ezredforduló Budapestjének jellegzetes helyszínein: az Újlipótvárosban, a Duna-parton, divatos bárokban vagy éppen romkocsmákban, a zsidónegyed sikátoraiban. Hol együtt, hol külön, hol egymást segítve, hol egymás elől menekülve keresik a választ: hogy viseljék el a szerelmet, az életet és a halált? Keresik a választ: kiléphetnek-e a múlt árnyékából, vagy holtig magukban hordozzák? Keresik a választ: hogy lehet így élni és szeretni?
Pszeudo-fociesszék
„Ha én fele ilyen technikás lettem volna, mint ő – magyar válogatottságig viszem”
Moldova György, 1978 körül
Aki mindent másként lát
E kötet Beke Albert életének főbb állomásait, s munkásságának egészét igyekszik bemutatni: a kételkedés művészével, a kritikus Beke Alberttel, valamint az irodalomtörténésszel ismerkedhet meg az olvasó, akinek a nyolcvanadik születésnapja alkalmából, 2014-ben Magyarország Köztársasági Elnöke a "klasszikus értékeken alapuló, a hazai, rendszerváltás utáni magyar irodalomtörténet-írásának új szemléletet adó munkássága elismeréseként" a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta.
Szellemi iránytű az emigrációban
Cs. Szabó halála óta eltelt évtizedek tették időszerűvé, hogy átgondoljuk irodalmi helyét és szerepét. A kötet szerzője több évnyi kutatómunkáját foglalta monográfiába: összeillesztette a történelmi okokból szétszakított életművet. Nem szerette volna, hogy az életmű "hűlő árnyékban" maradjon, hiszen Cs. Szabó a magyar nyelvű intellektuális próza egyik 20. századi művelője, aki műveiben az európai kultúra mellett hitet tett magyarságáról is.
Ez a könyv nem viasz, amely lenyomatként adja vissza Cs. Szabó teljes életrajzát vagy munkásságát, hanem iránytű - mint amilyen ő maga is volt az emigráció számára - mely bemutatja életútjának főbb mérföldköveit.
Volt időnk
Ott állt a Pobjeda, a lefüggönyözött ávós kocsi. A járda felőli oldalán két ávós hanyagul nekidőlve várt. Az egyik megszólalt: – Maga a Sajó László? Aztán miért nem voltunk mi Egerben, a főiskolán, felvételizni, mi?! – Én a Színművészeti Főiskolára felvételiztem, oda is jelentkeztem. – Az minket nem érdekel. Elmegy Egerbe. Két hét múlva jövünk! Jelenti nekünk, hogy megvolt a felvételi. Másnap Egerben voltam.
Leírás
A valóság mint az egyetlen értelmezés nem létezik, állítja a regény mottója. A történet hőse, Álomkórász, álomtanár a főváros egyik középiskolájában, aki megpróbálja tanítványai fejébe verni, hogy minden leírt szó álom, vagyis fikció, s bármely írott történet szereplői a képzelet teremtményei, akiknek kapcsolata valóságos személyekkel nem más, mint egy álom kapcsolata az ébrenlét történéseivel. Mindeközben azonban Álomkórász saját életének eseményei között is úgy kóborol, akárha egy álom labirintusában bolyongana. Egy májusi reggel hosszú útra indul, mely út valójában hét utazásból áll, s hosszúsága nem annyira időben és térben, mint inkább egy magánmitológia léptékei szerint mérhető. Hét utat tesz Álomkórász a valóság, de még inkább a múlt tájain, s miközben életének egykori kulcsszereplőit kutatja fel, valójában múlt és jelen kapcsolatának összefüggéseire próbál választ találni. Ám közben s itt ér véget a regény első része rá kell jönnie, hogy a múlt árnyékában élve az ember óhatatlanul árnyékba borítja a jelen tájait is. Ezért kerülhet sor aztán a nyolcadik útra is, amelynek tétje immár nem kevesebb, mint választ keresni arra a súlyos kérdésre: vajon megváltoztatható-e a múlt a valóság fikcióvá alakításával?
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szabó Ádám |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 340 |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789632368443 |