Hasonló termékek
Hannah Arendt politikai egzisztencializmusa
A halál filozófiai megszólításai
Jelen kötet beszédkoszorú a halálról. Ez a koszorú többféle növényből fonódott. Van benne sírbeszéd, mely mégis más, mint a hivatásos prédikátorok szájából elhangzó sírbeszéd (Kierkegaard). Van benne olyan elemzés, mely első ízben próbálja a személyes elmúlást a fenomenológia eszköztárával hozzáférhetővé tenni (Scheler), s olyan meditáció, amelyben egy filozófus néz szembe a saját halálával (Simmel). Végül pedig belefonódik két misztikus vízió, melyek szerzője – gondolatban, érzésben – makacs következetességgel köröz a számára egyedüli alaptéma, a halál körül (Unamuno). A kötetet elmélyült utószó teszi teljessé.
Az érzelmek filozófiája
Szisztematikus-történeti tanulmányok
A kötet tanulmányai magyar nyelven első alkalommal mutatják be az érzelmek filozófiai értelmezésének néhány lehetőségét, megindokolva ezzel mindjárt azt is, hogy miért van szükség a filozófia bevonására az érzelmek vizsgálatába a pszichológiai, neurológiai s más megközelítések mellett.
Közösségelvűség és politikai liberalizmus
Charles Taylor liberalizmuskritikája
Pogonyi Szabolcs monográfiája Charles Taylor műveinek elemzésével mutatja be a liberális állam közösségelvű kritikáját és a kritikára adott liberális válaszokat.
Filozófia és irodalom
Kötetünk a 2006. október 6-án és október 7-én megrendezett XIV. JAK Tanulmányi Napok anyagát tartalmazza.
Kuhn és a relativizmus
Létezik-e valamilyen korokon és kultúrákon átívelő racionalitás? Ez jellemzi és vezérli-e a tudományos megismerést? Van-e valamiféle „józan ész”, közös emberi ésszerűség, amelynek ítélőszéke előtt a sokféle megközelítésből kibontakozhat az igazság és megteremthető a tények közös világa?
Leírás
Nietzsche a Zarathustra egyik emlékezetes helyén felteszi a kérdést: mi a legnagyobb súly, amit a szellemnek cipelnie kell? Az egyik válasz így hangzik: „piszkos vízbe merülni, ha az igazság vize az, és nem utasítani el sem a hideg békákat, sem a forró varangyokat”. A Nietzsche-idézet a filozófia és a nemzetiszocializmus kapcsolatával foglalkozó kutatások mottója is lehetne: azokat a gondolatokat, rejtett összefüggéseket is értelmezően kell vizsgálnunk, közel kell engednünk magunkhoz, melyek – épp a nemzetiszocializmussal való kapcsolatuk miatt – nagyon kevéssé vonzóak számunkra. Akkor tudjuk -filozófiai elemzés tárgyává tenni akár egyes filozófusok kapcsolatát a nácizmussal, illetve akkor tudjuk a nácizmus filozófiai kritikáját kifejteni vagy elemezni, ha nem félünk közel menni a tárgyunkhoz, ha a későn jövők fölényével nemcsak eltávolítani és megbélyegezni akarjuk a „fertőzött” gondolatokat, hanem valódi filozófiai vizsgálat tárgyává kívánjuk tenni e nehéz összefüggéseket. A gondolkodás bátorságára van szükségünk, arra, hogy az elemzés céljából a maguk erejében mutassuk be ezeket gondolatokat, még ha tudjuk is, milyen tragikus következményeik voltak. A nácizmussal kapcsolatba kerülő gondolkodók életútjainak és filozófiai motivációinak vizsgálata mellett a kötet másik fontos célja a nácizmus lehetséges filozófiai kritikáinak bemutatása, továbbá azoknak a filozófiai kritikáknak a rekonstrukciója, melyek kifejezetten a nácizmussal kapcsolatba került filozófusoknak a munkásságát veszi célba. A legtöbb tanulmány Carl Schmitt, illetve Martin Heidegger és a nemzetiszocializmus kapcsolatát próbálja feltérképezni és elemezni, de több tanulmány foglalkozik a fenomenológia és a politikum kapcsolatával, továbbá a nemzetiszocializmus konzervatív kritikája is több írásban elemzésre kerül.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Schwendtner Tibor |
Megjelenés | 2017 |
Terjedelem | 216 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634142355 |
Sorozat | Dasein Könyvek sorozat |