Hasonló termékek
Magyarország története az ókorban: Kelták és rómaiak
Szabó Miklós és Borhy László akadémikusok több évtizedes kutatási tapasztalatukra és tudományos eredményeikre támaszkodva készítették el ezt az összefoglalást, amely részletesen és széles földrajzi valamint történelmi és kulturális összefüggéseiben taglalja Magyarország területe késő vaskori népeinek és római kori lakosságának történelmét.
Orvoslás az ókori Mezopotámiában
A mezopotámiai gyógyító rítusok elmélete és gyakorlata
A mezopotámiai kultúra nem csupán az általunk ismert legrégebbi ókori civilizációk egyike, hanem a legtöbb és leginkább sokféle forrással bíró ókori kultúra. E megállapítás az ókori orvoslás területére is igaz.
A keleti kelták
A késő vaskor a Kárpát-medencében
Minthogy idestova 30 éve nem jelent meg hasonló összefoglalás a Kárpát-medence késő vaskoráról, a keleti kelták történetét, kultúráját és művészetét bemutató, gazdagon illusztrált kötet túlzás nélkül hézagpótlónak minősíthető. A további tájékozódást a függelék segíti, amelyben az ókori forrásokból ismert késő vaskori népek, illetőleg kelta törzsek listája, a legfontosabb régészeti lelőhelyek repertóriuma és a késő vaskorra vonatkozó részletes bibiliográfia található.
A japán modernizáció ideológiája
FARKAS MÁRIA ILDIKÓ egyetemi docens történelem, angol és japán szakon végzett az ELTE-n, majd történelemtudományból szerezte meg PhD fokozatát. A KRE BTK Keleti Nyelvek és Kultúrák szak oktatója, oktatási és kutatási területe a modern japán történelem, a japán-magyar kapcsolatok története, a japán kultúrtörténet és összehasonlító kultúratudomány.
Ökonómia és ökológia
Tanulmányok az ókori gazdaságtörténet és történeti földrajz köréből
Vér Ádám, assziriológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Vallástudományi Központjának tudományos munkatársa, az Ókor folyóirat szerkesztője. A L'Harmattan Kiadónál legutóbb A megértés mint hivatás. Köszönő kötet Erdélyi Ágnes 70. születésnapjára című könyv társszerkesztője.
Hiedelem és hagyomány
Bevezetés a világrendszer-elméletbe
A könyv diákoknak, társadalomtudósoknak és nem szakmabeli érdeklődő olvasóknak egyaránt ajánlható, belőle első kézből kapható teljes áttekintés napjaink társadalomtudományának egyik meghatározó paradigmájáról.
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Leírás
Tóth István (1944-2006), generációk óta tanár, teológus családban született, negyedik gyermekként. Debrecenben történész, középiskolai történelem tanári diplomát szerzett, külön ókortörténészi képesítéssel (1967). Dolgozott a székesfehérvári István király Múzeumban, a Történettudományi Intézetben és annak Ókortudományi Kutatócsoportjában. Majd a Keszthelyi Helikon Múzeum nagyhírű könyvtárának osztályvezetője lett. Először a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán óraadóként volt lehetősége oktatni, majd az újraszerveződő pécsi egyetemre kapott meghívást. Pécsett megszervezte az ókortörténeti és másokkal együtt a régészeti oktatást. Első vezetője volt az Ókortörténeti és Régészeti Tanszéknek.
Szaktanulmányok, szerkesztési munkák mellett több kiadást is megért könyvek szerzője, melyek között vannak A rómaiak Magyarországon (1975, 1979), Iuppiter Dolichenus-tanulmányok (1976), Bevezetés a római feliratok világába (1999), Mithras Pannonicus, Esszék Essays (2003, 2007).
Az olvasó kezében lévő könyv kutatási témái közül a legjelentősebbnek, a római vallástörténetnek pannoniai szintézise. Ezzel a Magyar Tudományos Akadémiától akadémiai doktori címet nyert (2005), a Magyarországon elérhető legmagasabb tudományos minősítést. Emléktáblája áll a PTE Botanikus kertjében és a fertőrákosi mithraeum előtt.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tóth István |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 251 oldal |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9789632369587 |
Sorozat | Ókor - történet - írás sorozat |