Hasonló termékek
Fideszvalóság
A Fidesz a magyar politikai élet egyik legfontosabb szerveződése, a rendszerváltozás utáni magyar történelem egyik meghatározó politikai ereje, s már csak ezért is vizsgálatra érdemes. A kötet tizenegy tanulmánya ezzel a feladattal igyekszik megbirkózni, döntően az 1998 és 2002 közötti időszak eseményeit állítva a diszkurzív politikatudományi vizsgálat fókuszába. A nagyrészt fiatalokból álló szerzői gárda tagjai nem szeretik és nem utálják a pártot, egyszerűen kíváncsiak rá. A kötet a Posztmodern politológiák sorozat része.
Vita Európáról
A könyv igazi filozófiai csemegének számít, amelyben a két markáns gondolkodó - a filozófus Jean-Marc Ferry, a Brüsszeli Szabadegyetem politikai filozófia professzora és az Esprit volt főszerkesztője, az esszéíró Paul Thibaud - fejti ki markánsan eltérő álláspontját az állam és a szuverentás kérdéséről, nemzetek sorsáról, a posztnemzeti identitásról és az Európai Unió jövőjéről a Maastrichti Szerződés tükrében.
A diszkurzív politikatudomány alapjai
Ha arra vagyunk kíváncsiak, mi a politika, akkor nemigen mondhatjuk, hogy valósága függetleníthető az értelemadástól és az értelemfejtéstől, a nyilvános megnyilatkozás sokféle formájától. Minden politikai jelenség úgy keletkezik és hal el, hogy a politizáló ember valamilyen értelmet hoz létre és ejt el, valaminek valamilyen jelentést és jelentőséget tulajdonít: beszélve cselekszik és cselekedve beszél, természetesen bizonyos szabályokat követve.
Bevezetés a geopolitikába
Ismerősök és barátok gyakran kérdezik, mi az a csodabogár, amit geopolitikának hívnak, és ezt annál inkább teszik, mivel a társadalomtudományok eme újszülöttje igen divatos lett. Az első válaszom eléggé egyszerű. A geopolitikát mindenki ismeri, ha az éjszaka történéseire gondol: kinek mennyi helye van az ágyban, és milyenek a közös takaróért vívott éjszakai csaták. De a szomszédokkal való viszony is szép geopolitikai kérdéseket vet fel, ahol a kerítés pontos elhelyezkedése, a gyerekek viselkedése, vagy a kerítésen átlógó gallyak fontos tényezők lehetnek. Városainkban a gazdagok más területet foglalnak el és máshol laknak, mint a szegények, akik időnként fellázadnak. Végül ki ne ismerné a történelemben oly gyakori háborúkat, melyeket területekért és új határokért folytattak, vagy a szellemi-vallási befolyásért vívott küzdelmeket.
Fernand Braudel és a társadalomtudományok
A kötet általános bevezetés gyanánt szolgál Fernand Braudel történészi gondolkodásához. Bemutatja, hogy az Annales folyóirat második nagy korszakának vezető alakja a történelem globális felfogásának sajátos koncepcióját alkotta meg, s Braudel intellektuális pályájának teljességre törekvő rekonstrukciójával kulcsokat kínál az életmű legfontosabb darabjainak megértéséhez.
Engedelmeskedve parancsolni
A mexikói neozapatizmus politikai tanulságai
Carlos Antonio Aguirre Rojas (1955), a mexikóvárosi Universidad Nacional Autonóma de México társadalomkutató intézetének történészprofesszora, a Contrahistorias című baloldali, rendszerkritikai folyóirat főszerkesztője e kérdések megválaszolásához kínál kétségtelenül szokatlan – elkötelezett és beleérző, a marxi, braudeli, sartre-i, foucault-i társadalomtudományi fogalmi apparátust a neozapatista őslakos világszemlélettel egyesítő – válaszokat.
Leírás
A könyvben szisztematikusan kifejtett alapgondolat szerint történeti-társadalomelméleti nézőpontból vizsgálat alá vehető a modern kor, továbbá ebből kiindulva megalapozott válasz lehetőségével közelíthető a napjaink összeomlással fenyegető történelmi horderejű válságából kivezető útra vonatkozó kérdés. Előre tekintve az ennek szellemében folytatott vizsgálódás majdani eredményére, két következtetésre juthatunk. Az egyiket a következőképpen fogalmazhatjuk meg: számot kell vetnünk az örök békével és közös jóléttel kecsegtető emberi emancipáció ígéretével, és ez a számvetés negatív eredménnyel zárul. A másik következtetés az, hogy a történeti-társadalomelméleti gondolkodás menetében módszeresen, lépésről lépésre haladva, az emberi együttélés jelenlegi formája utáni új történeti állapotot illetően felvázolhatjuk egy lehetséges és élhető emberi létforma alapszerkezetét. „A rezignáltnak tűnő cím ellenére Balogh István nem pesszimista. Árnyalt elemzése az emberi létmód komplexitását és ellentmondásos jellegét mutatja fel, szemben az indokolatlanul optimista utópiák egyoldalúságával.”
Boda Zsolt, Társadalomtudományi Kutatóközpont
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Balogh István |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 184 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-855-5 |