Az e kötet alapját jelentő VI. Létkérdés Konferencia (2010, szervező: Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola) témájának kiválasztásakor a vallás és a teológia posztmodern, vagy ha úgy tetszik, a kulturális/nyelvi fordulat utáni helyzetének megoldatlanságából eredő problémák feltérképezésének szándéka vezetett bennünket.
Hasonló termékek
A vallásközi párbeszéd a vallások szemszögéből
Kapcsolatban – Istennel és emberrel. Pszichológiai és bölcsészeti tanulmányok
A személyközi kapcsolatok építő és károsító hatásainak vizsgálata napjainkban általánosan elismert, népszerű kutatási téma. Tudományos elméletek sora érinti, tárja fel és rendszerezi e terület újabbnál újabb kihívásait, melyek a 21. században is igen sokrétűek, hiszen a kapcsolati terek a globalizációval a végtelenbe nyúlnak, s nemcsak a hétköznapi kontextus színezi át és alakítja emberi viszonyainkat, hanem a virtuális valóság és annak sokszor korlátok nélküli információáradata is. Hogyan viszonyulunk tudományos megközelítésben az interperszonális viszonyok gazdag területéhez? Kötetünk pszichológiai, bölcsészeti, teológiai és társadalomtudományi területen, négy tematikai egységbe rendezve, több nézőpontból enged betekintést e jelenség spektrumába: a kapcsolatok egészségét, fejlesztő erejét, árnyoldalait bemutatva és rámutatva az Isten iránti, sajátos spirituális kapcsolat vonatkozásaira is.
Az ökumenikus és vallásközi párbeszéd útja
Hivatalos egyházi megnyilatkozások
A kötet hivatalos egyházi megnyilatkozások magyar fordítását tartalmazza az ökumenikus és a vallásközi párbeszédről. Mindez a vallási ismeretek terjesztésének, továbbá a párbeszédes környezet és kultúra kialakításának és fejlesztésének átfogó keretébe illeszkedik; emellett a magyar vallási szaknyelv ápolását és megújítását is célul tűzi ki.
A vallási tapasztalat megértése
Jog, bölcselet, teológia
A Gülen-mozgalom
Él az Egyesült Államokban egy példás életű, Béke-díjjal kitüntetett török vallástanító, akit hazájának államelnöke minden baj okozójának akar feltüntetni. Fethullah Gülen a neve.
Az Opus Deitől a Provida Materig
Állambiztonsági hálózatok és egyházi kisközösségek
A könyv a korabeli állambiztonsági nyomozó szervek (politikai rendőrség) csak manapság hozzáférhetővé váló forrásanyagaira támaszkodva tárja fel és követi nyomon a Vatikán és a közép-kelet-európai katolikus egyház hálózati kapcsolatrendszerét, egyfelől a titkos ellenálló egyházi sejtek működését, másfelől ennek kifutásaként a nemzeti katakomba egyházak létesítésére tett erőfeszítéseket Kelet-Közép-Európában. A szerző a politikai rendőrség kriminalizáló célzatú interpretálásaihoz képest következetesen érvényesített forráskritikával a történtek igaz, komplex, okadatolt feltárására törekszik.
A vallásosság kötődéselméleti megközelítése
"Dolgozatunkkal azt a célt kívántuk elérni, hogy bemutassuk a valláspszichológia kötődéselméleti megközelítése alapvetéseit és magyarországi mintán részben megismételjük, részben pedig új elemekkel egészítsük ki az irányzathoz tartozó meghatározó empirikus vizsgálatokat."
Leírás
Nagypál Szabolcs könyve hatalmas mű. A szerző olvasottsága óriási: a földolgozott bőséges irodalom nagy értéke, hogy a szerző az Európában kevéssé ismert ázsiai teológusok, Samartha, Ariarajah és mások értekezéseit is alaposan fölhasználta. A szerző álláspontja nagyon rokonszenves: az, amit a nyitottságról, jóindulatról, az együttműködésről, az emlékezet megtisztításáról, a kölcsönös megbocsátásról, az előítéletek eltüntetéséről, valamint a párbeszédre irányuló képzés szükségességéről mond, nagyon igaz és időszerű. Különösen fontos meglátás, hogy a gyümölcsöző vallásközi párbeszédhez a résztvevők önkiüresítésére (kenószisz) van szükség. Készség a párbeszédre: ez legyen a keresztény egzisztencia új formája.
NEMESHEGYI Péter SJ
A vallásközi párbeszéd időszerű. A horderejét jól mutatja, hogy miként ihleti meg az egész teológiai gondolkodást és a vallástudományt; a párbeszéd eredményessége pedig nagy mértékben meghatározza az emberiség jelenét és jövőjét. A vallásközi párbeszéd visszahat a keresztény felekezetek közötti ökumenikus egységtörekvésekre is. A szerző különösen értékes munkát végzett az ökumenikus mozgalom vonatkozó vitái, tapasztalatai, eredményei és nyitott kérdései rendszerezésével, új szempontú földolgozásával és továbbgondolásával. A kötet megfelelő részletességgel, széleskörű tájékozottsággal és az olvasó számára jól követhető módon ismerteti a párbeszéd rendszerét és módszertanát. Műve jelentősen gazdagítja a vallásközi találkozások gondolatrendszerét.
VÁRSZEGI Asztrik OSB
A találkozás a másik emberrel mindig egyfajta tükörbe nézés. Különösképpen igaz ez, amikor az ember nyitottan közeledik a tőle idegen, vonzó vagy éppen kevésbé rokonszenves, de a másik számára a legdrágább értékekkel fölruházott valláshoz és hithez. A vallásközi párbeszéd olyan utazás, amelyben a vallásos, hívő és érdeklődő ember egyaránt megérintett lesz, ha őszintén lép be a kapun keresztül e kapcsolatba. A szerző könyve világosan bemutatja, hogyan is szabad és érdemes egy tőlünk eltérő hitvilágot megélő emberrel érintkeznünk, miért fontos a párbeszéd tükrében megismerni a másik hitvilágát, miközben saját értékes vallási hagyományunkat és kultúránkat vagy éppen téves előítéleteinket is fölfedezhetjük. E könyv egy vallásközi párbeszédet hitelesen gyakorló és elkötelezett szerző munkája, amelyet minden vallásközi párbeszéddel foglalkozó személy nagy haszonnal forgathat útmutatóként.
Paraméterek
Kiadó | L’Harmattan |
Kiadásának éve | 2013 |
Sorozat | Vallástudományi Könyvtár sorozat |