Hasonló termékek
A történetírás új tendenciái a rendszerváltás után Kelet-Európában
E könyvünkkel, "A történetírás új tendenciái a rendszerváltás után Kelet-Európában" egy új sorozatot indít útjára az ELTE-BTK Kelet Európa Története Tanszék a L'Harmattan könyvkiadó támogatásával.
Két korszak határán
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
Hazám, Abházia
Adile Abbász-ogli fiatalon kalandos körülmények között Nesztor Lakobának, az Abház Szovjet Szocialista Köztársaság vezetőjének sógornője lett, emiatt élete nagy részében ki volt téve a belügyi szervek üldöztetéseinek, börtönben és száműzetésben is volt.
Diplomaták és kémek Konstantinápolyban
A könyvnyomtatás feltalálását követő információrobbanás, az uralkodók és államok információéhsége, a köz érdeklődése mind abba az irányba hatottak, hogy Európa országai hatékony információszerző tevékenységet folytassanak a számukra politikailag vagy gazdaságilag fontos területeken. Ehhez a hivatalos formát, az állandó követségek ekkorra kiforró rendszerét, de az illegális megoldásokat, azaz a kémkedést is igénybe vették.
Könyvtár a pusztában
Bevezetés a holt-tengeri tekercsek nem-bibliai irodalmába
Jelen kötetünk rendszerezetten haladva a qumráni könyvtár mindegyik fõ irodalmi mûfajának tárgyalja néhány olyan jellegzetességét, amely segít elhelyezni a Közösség gondolkodását a kor zsidóságának élénk szellemi erõterében.
Leírás
A kötet az élet és testi épség elleni cselekmények differenciálódási folyamatait mutatja be a büntető törvénykönyvet még nélkülöző, jogtörténeti szempontból értett reformkor (1790–1848) időszakában. A korszak, a 18–19. század büntetőjogi gondolkodását a modern dogmatikai kategóriák kialakulása és erre épülve az egyes modern tényállások megjelenése jellemzi. Ebbe a folyamatba illeszkedik a kora újkori gyilkosságfogalom önálló bűncselekményekre bomlása, valamint az állam büntető hatalmának addig nem érintett területekre való kiterjedése.
A könyv a kutatás során feltárt írott jogi jogforrásokból (törvények és helytartótanácsi rendeletek), a 18. század közepétől 1849-ig kiadott büntetőjogi kézikönyvekből, valamint a kéziratos előadásjegyzetekből indul ki. Elemzésük segítségével mutatja be az ölési cselekményekre vonatkozó eltérő koncepciókat, bizonyítva hogy a vizsgált korszak végére jelentkeznek azok a fontos elemek, amelyek a későbbi sikeres kodifikációt megalapozzák, így nagy vonalakban kialakulnak a minősített (rablógyilkosság) és a privilegizált (csecsemőgyilkosság) emberölési esetek.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bató Szilvia |
Megjelenés | 2012 |
ISBN | 9789632366074 |