Hasonló termékek
Vita és párbeszéd: a monoteista hagyománytörténeti perspektívában
A különböző vallási hagyományok közti konfliktus és a dialógusra való törekvés egyaránt alapvető jellemzője az emberi történelemnek. Az elmúlt évtized történései ezt az igen komplex problémát újra a figyelem középpontjába állították. Megmutatták, hogy nem pusztán az egyes egyházakat és felekezeteket elszigetelten érintő kérdésről van szó, hanem a globalizálódó világban élő emberiség mindennapjait befolyásoló problémáról. Kötetünk a monoteista tradíció világára koncentrál, ami nem az egyéb kultúrák iránti érdeklődés hiányából fakad, hanem abból, hogy látva a probléma összetettségét, magunk csupán a vallásköziség kérdésének egy meghatározott - ám lényegi - aspektusát láttuk célszerűnek tárgyalni. Reményeink szerint a kötetben olvasható tanulmányok rávilágítanak arra, hogy érzékeltessék a "vita és párbeszéd" történetének sokrétűségét.
Átalakuló hagyományok
Tanulmányok a korai zsidóság és a születő kereszténység irodalmából
Aquinói Szent Tamás és a mágia
Voigt Vilmos új kötete meglepetés: a szent teológia legnagyobb alakját, Aquinói Tamást veszi vizsgálat alá oly szempont szerint, amelyet a legkevésbé várnánk: azt vizsgálja, miként és mennyiben érvényesül a mágia ismerete a szent szerző munkáiban. Tamás nemcsak ismerte, hanem el is ismerte a mágia elméletét és gyakorlatát, miközben okosan meghúzza e népi tudás érvényének teológiai határait. A szerző egy élet nagy becsben tartott munkásságát új irányban bővítve rámutat Tamás mágiafelfogásának hátterére, forrásaira, ezáltal kínálva igazi intellektuális csemegét az érdeklődő olvasónak.
Ikonográfia ökumenikus megközelítésben
Kereszténységünk megosztottságának kezelése sehogyan másképp nem lehetséges, csak közös örökségünkre való jóindulatú, együttes reflexió útján. Felekezeti önazonosságunk csak a saját hagyományainknak és a kereszténységüket más hagyományozási folyamatok szerint megélő testvéreink hitének jóindulatú megismerése során tehető valóban felnőtt, stabillá, ugyanakkor mégis elfogadóvá, a másikra nyitottá.
Jézus és a Miatyánk
Ez a könyv nem tudományos írás – abban az értelemben, hogy nem tartalmaz önálló kutatási eredményeket. A szerző célja az, hogy megismertesse és megszerettesse az Olvasóval azt az imádságot, melyet Jézus Krisztus tanított nekünk.
Leírás
A Loyolai Szent Ignác által írt Rendalkotmány részletesen bemutatja, hogyan kell felkészíteni a jezsuita növendékeket az apostoli életre. A hivatás egy Istenhez vezető út, a képzés célja pedig az útra bocsátás, az úton járás megtanítása, a folyamatos előrehaladás melletti elköteleződés kialakítása. E kötet azokat a hermeneutikai és egyben gyakorlatorientált alapelveket kutatja, amelyek a Rendalkotmány szövegében tükröződni látszó emberkép és a mai szemléletmódunk közötti szakadék áthidalására szükségesek. Bemutatja, hogyan nyerhet friss, ma is releváns jelentést a több évszázados ignáci szöveg egy-egy kulcsfogalma. Más szerzetesrendeknek is kitűnő segítséget nyújthat annak megtalálásához, miként legyenek hűek saját karizmatikus gyökereikhez és a mai kor képzési igényeihez egyaránt. Lukács János 1966-ban született Budapesten. A Budapesti Piarista Gimnáziumban érettségizett, majd 1989-ben villamosmérnöki diplomát szerzett. Közben közel egy évig értelmileg sérült emberekkel élt együtt önkéntesként egy Bárka-közösségben. Világi hallgatóként a Pázmány Péter Hittudományi Akadémián tanult, majd 1991-ben belépett a jezsuita rendbe. Kétévnyi noviciátus után filozófiai és teológiai tanulmányait Münchenben és Párizsban végezte. 1998-ban szentelték pappá. 1997-től a novíciusmester segítője (sociusa). 2000-től licenciátusi tanulmányokat folytatott spiritualitásból, és a jezsuita képzés utolsó szakaszát, a harmadik próbaidőt végezte el. 2002-ben novíciusmesterré nevezték ki. 2005-től a magyar jezsuita rendtartomány vezetője volt. 2010-től ismét novíciusmester.
Paraméterek
Oldalak száma | 207 |
ISBN | 0619001740091 |
Kiadás éve | 2013 |
Sorozat | Sapientia - Vita Consecrata könyvek sorozat |